15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

ČFL: J. Domažlice - FK Tachov 2:3 (0:2)

Po kvalitní zimní přípravě se v sobotu odpoledne poprvé představili hráči Jiskry Domažlice domácímu publiku. Fotbalově sympatický výkon v minulém týdnu na hřišti lídra tabulky, celku Viktorie Jirny dával naději, že se v Domažlicích fotbalové ledy pohnuly. Přesto, že Jiskra body nepřivezla, když prohrála 1:2, zanechala v Jirnech dobrý fotbalový dojem. Na ten však domácí v tomto zápase dokázali navázat až v posledních dvaceti minutách, když do té doby bohorovně přenechávali aktivitu na kopačkách tachovského soupeře, a to, jak se ukázalo, na body ani tentokrát nestačilo. Kdo očekával, že zimní příprava dá zapomenout na podzimní fotbalovou mizérii Jiskry, ten musel být po většinu zápasu zklamán asi stejně, jako kvalitou nově nasetého trávníku na hřišti. Pikantní na tomto souboji bylo, že pouze tři hráči Tachova, kteří nastoupili na trávník, neoblékali v minulosti dres Jiskry...

Hosté začali zápas aktivněji, byli pohyblivější, lepší v kombinaci, v napadání soupeře a v hlavičkových soubojích. Domácí kazili spoustu přihrávek, v soubojích o míč byli vždy o zlomek sekundy později a zcela osamoceného Černého na hrotu nikdo výrazněji nepodporoval. Hostující zadáci neměli proto příliš práce s domácí ofenzívou, která za celý první poločas nedokázala ani jednou pořádně prověřit hostujícího gólmana Houdka.

Po úvodní fotbalové „oťukávané,“ která se však z větší části odehrávala na polovině domácích, se diváci dočkali prvního gólu už v 7. minutě. Nejprve prověřil první střelou zápasu domácího brankáře Švihoříka tachovský Kyndl, ale ten jeho pokus z šestnáctky vyrazil. Hosté vzápětí založili další útok po levé straně, Došlý našel zcela volného nabíhajícího Hoffmanna, který zleva ze 14 metrů přízemní střelou otevřel skóre – 0:1. Studenou sprchu domácí těžko vstřebávali a nemohli se dostat do hry, zatímco sebevědomí hosté se stále častěji tlačili před domažlickou šestnáctku. Vzruch před Houdkovou brankou přinesla až 15. minuta, kdy po Mužíkově tr. kopu musel ve vzniklém závaru tachovský gólman na zem a do tvrdého kontaktu s Bezdičkou, aby uhájil čisté konto. Běhaví hosté rychlým napadáním často vytlačili domácí rozehrávku až na vlastní polovinu a drželi tak domažlické v bezpečné vzdálenosti. Když už se dostali Houdkovi na dostřel, nikdy neměli dost času, či vhodnou pozici pro střelbu. Domácí gólman musel v 19. minutě řešit Došlého centr zleva a pak o tři minuty později i střelecký pokus Hoffmanna z hranice šestnáctky. Ve 24. minutě stačil po akci a centru Kyndla usměrnit míč patičkou vedle vlastní branky Bauer. O minutu později se hosté zlobili na rozhodčího Lercha, že neodpískal penaltu, když brankář Švihořík ve skluzu zezadu podrazil útočníka Dvořáka. Ve 27. minutě nevyšla domácím standardní situace a hosté se Mužíkovu tr. kopu ze 30 metrů ubránili. Poté si dvakrát zaběhl do ofsajdové pozice střídající domácí Lešek. Hosté trochu ubrali z ofenzívních snah a tak vzruchu před oběma brankami ubylo a hra se přenesla k půlící čáře. Z fotbalové šedi vybočila jen nepřesná Matasova střela, která minula domažlickou branku. Osamocený Černý na hrotu sice naběhal hodně kilometrů, ale proti dobře hrajícím tachovským zadákům neměl šanci se prosadit. Na druhé straně si Švihořík nadvakrát poradil se střelou hostujícího Kyndla a posléze s jeho a pak i Knakalovým centrem zprava. Domažlický zmar potvrdila 40. minuta, kdy si na Knakalův dloubáček naběhl jeden z hostujícíh hráčů, vybíhající Švihořík se s ním srazil, míč se odrazil k nehlídanému Kyndlovi, který jej bez problémů poslal do nekryté branky – 0:2. Hosté byli při chuti a domácí obrana jen v poslední chvíli upálila míč napřahujícímu Kyndlovi na roh. Po jeho rozehrání napálil volejem z 8 metrů hostující Dvořák míč jen do těla jednoho z domácích zadáků. Závěr poločasu se odehrál v režii hostů a nic na tom nezměnily ani dva bezzubé útoky domácích.

Očekávání místních fanoušků, že se po pauze vrátí Jiskra na trávník v lepší kondici, se bohužel nenaplnilo, a tak se obraz hry zpočátku příliš nezměnil. Hosté hned z prvního útoku vypálili na Švihoříka, ale Hradeckého pokus z 23 metrů minul pravou šibenici. Domácí se dostali ke střele ve 48. minutě, kdy Houdek vyboxoval Mužíkův tr. kop, ale Chocholoušek z šestnáctky nadvakrát hostující obranu neprostřelil.  Zahřmít mohlo na druhé straně, když se k míči po zblokované Bauerové přihrávce dostal Došlý, ale jeho střelu z šestnáctky Švihořík reflexivně vyrazil stejně, jako opakovaný pokus téhož hráče zleva z úhlu, který nohou vykopl na roh. Hosté nespěchali, takticky natahovali minutky při rozehrávkách a snažili se co nejvíce držet míč na svých kopačkách. Přesto se častěji hrálo na polovině domácích. Ti se dostali do první šance druhého poločasu v 53. minutě, kdy si na Rumlův pas naběhl Průcha, ale jeho centr stačil těsně před dotírajícím Černým upálit z malého vápna na roh Knakal. Radost domácím pak nepřinesly ani dva rohové kopy za sebou, když po prvním vznikl před Houdkem závar, ale Mrázova střela z šestnáctky trefila jen bránícího soupeře. Z protiútoku se protáhl středem pole tachovský Došlý, našel nabíhajícího Kyndla, ale ten v dobré střelecké pozici na penaltě „promáchl.“ Když už se zdálo, že domácí postupně převezmou taktovku zápasu a nadechnou se k závěrečnému náporu, přišla po hodině hry další studená sprcha. Knakal po autovém vhazování našel volného Kyndla, ten si navedl míč podél šestnáctky a překvapivou střelou k tyči zvýšil na 0:3. Hosté se sympaticky snažili i přes vysoké vedení o ofenzívní hru, a protože se na druhé straně probudili i domácí, hrálo se nahoru dolů a k vidění byl zajímavější fotbal. V 66. minutě byli blízko dalšímu úspěchu hosté, ale Kropáčka po Došlého přihrávce vychytal reflexivně Švihořík, když jeho střelu ze 14 metrů vyrazil na roh. Hosté dále ohrožovali několika postupnými útoky domácí branku a hra na soupeřově polovině jim naprosto vyhovovala. Domažličtí si na svůj první úspěch museli počkat až do 76. minuty a to, jak se ukázalo, bylo na obrat v zápasu už pozdě. Marek Hejda na pravé straně prošel mezi dvěma obránci, ostrým centrem do malého vápna našel prsa Černého, který usměrnil míč ze 3 metrů do sítě – 1:3. Hosté aktivní hrou dlouho nepustili domácí do očekávaného tlaku, a když v 78. minutě našel Mužík nabíhajícího Černého, minula jeho střela z 18 metrů o kousek levou Houdkovu tyč. Deset minut před koncem se dostal ke střele ze střední vzdálenosti hostující Kropáček, ale Švihořík jeho pokus vyrazil. V 82. minutě na levé straně vystihl domácí Ruml zaváhání hostujícího obránce při převzetí Houdkovy rozehrávky, zmocnil se míče, jeho centr nohou přizvedl Černý k Roubalovi a ten jej uklidil do odkryté branky – 2:3. Teprve po kontaktním gólu se domácí dostali do mírného tlaku, ale takticky dobře hrající soupeř, využívající každé příležitosti k ofenzívě a dobrou kombinací kontrolující míč, jim už vyrovnat nedovolil. Opět se potvrdilo, že fotbal se hraje 90 minut a pouze poslední dvacetiminutovka většinou na slušný výsledek nestačí.

Branky: 76. Černý, 83. Roubal - 7. Hoffmann, 40. Matas, 60. Kyndl.
Rozhodčí: Lerch - Machýček, Žáková. ŽK: 0:2 (Matas, Kropáček). Diváků: 380.
Jiskra Domažlice: Švihořík - Chocholoušek, Bauer, Mráz, Blažek (27. Lešek) - Ruml, Brožík (83. Braun), Mužík Průcha (61. Roubal, 90. Špírek), Bezdička (46. Hejda) - Černý. Trenér: Radek Kronďák.
FK Tachov: Houdek - Habart, Hájovský, Knakal, Mynařík - Kyndl (74. Butnaru), Matas, Hradecký (66. Kropáček), Došlý (70. Folejtar) - Dvořák, Hoffmann (73. Vyleta). Trenér: Pavel Vaigl.