11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

ČFL: Jiskra Domažlice - SK Sokol Brozany 3:2 (1:1)

Přesně v sobotu o Chodských slavnostech se domažličtí třetiligoví fotbalisté poprvé představili svým příznivcům na domácí půdě. Soupeřem jim byl tým nováčka soutěže SK Sokola Brozany, vedený bývalými fotbalovými reprezentanty Přemyslem Bičovským, Vlastimilem Caltou a Petrem Čermákem. Domácí trenér Pavel Horváth se musel obejít bez zraněného štírka Jirky Bárty, který si doléčuje zánět achilovky. Naopak do sestavy již mohl zařadit Petra Došlého a k dispozici byl i Miroslav Špírek.
Počasí fotbalu přálo, nebe se po dlouhé době zatáhlo, po noční bouřce a dešti sice bylo ještě trochu dusno, ale teplota nepřekročila 26°C.
Ve vyrovnaném prvním poločasu se hrál opatrný fotbal, ve kterém obě mužstva pokračovala i po první brance Brozan, protože se domácím podařilo brzy vyrovnat a žádný ze soupeřů pak už nechtěl udělat další chybu. Druhé dějství se hrálo ve znamení aktivity Domažlic, kterým fotbalová matematika velela domácí zápasy vyhrávat a podařilo se jim získat dvoubrankové vedení. V závěru zápasu pak již nebyla jejich snaha o útočení tak silná, postupně se stáhly „do obranných pozic“ a iniciativu přenechaly hostům, kteří s přibývajícími minutami stále více dotírali na Šimanovu branku. K jejich smůle se jim podařilo vstřelit kontaktní gól příliš pozdě a na případné vyrovnání již neměli čas.

Po dlouhém „oťukávání“ se po Beránkově centru zleva dostával do šance domácí Hradecký, ale když ponechal rozhodčí Starý bez povšimnutí zákrok na něj, který hraničil s faulem, hosté se ubránili. Po čtvrthodině hry rozehrál domácí kapitán Mužík zleva rohový kop, hosté míč odkopli, Čada si při jeho zpracování nerozuměl s Beránkem, čehož využil hbitý Benda a namířil si to na Šimanovu branku. Následovala klasická „záchranná brzda“ v podobě faulu, tr. kop rozehrál sám postižený tak vydařeně, že ze 17 metrů trefil levou šibenici Šimanovy branky a otevřel skóre – 0:1. Domácí laciný gól nezaskočil, ale byli blízko další pohromě, když Mužík rozehrál tr. kop, k odvrácenému míči se dostal Vlasák, který přeloboval vysunutého brankáře Šimana, ale ke štěstí domácích jen těsně neskončil míč v síti opuštěné branky. Domácí srovnali v 19. minutě, kdy se po levé straně prodral Leitl a jeho centr s pomocí soupeřova zadáka usměrnil za záda překvapeného Vacha domácí kanonýr Došlý – 1:1. Poté se hra opět přestěhovala mezi šestnáctky a snahou obou mužstev bylo především neudělat zásadní chybu, kterou by soupeř potrestal. Z obou stran byly k vidění náznaky zajímavých akcí, ale dobře pracující obrany nikoho do šance nepustily. Hosté vynikali bleskovým přechodem do útoku po ubráněných standardkách, jako ve 33. minutě, kdy zneškodnil centr po brejku Vlasáka domácí gólman Šiman. Na druhé straně stojí za zmínku akce Beránka z 36. minuty, po jehož centru zprava vystrašil domažlický Fořt hlavičkou z 10 metrů brankáře Vacha, ale míč se snesl na horní síť jeho branky. Nebezpečí hrozilo hostům pět minut před obrátkou, kdy se po pravé straně vydal na výlet obránce Chocholoušek, jehož centr usměrnil hlavou Hradecký o pověstný chlup vedle pravé Vachovy tyče.

Po trochu ospalém úvodu druhé půle se do „laufu“ dostali domácí, ale Došlého vydařenou střelu ze střední vzdálenosti stačil výborným zákrokem Vacho vyrazit. V 52. minutě došlo na hranici malého vápna před hostující brankou k velkému závaru, ve kterém se však nepodařilo domácímu Fořtovi opakovaně přetlačit míč přes nohy bránících hráčů a ležícího brankáře Vacha. Skóre se měnilo v 54. minutě, kdy po levé straně zatáhl míč domažlický Beránek, Došlý opět osvědčil svůj cit pro správný výběr místa a důraz, natlačil se před hostujícího obránce, míč usměrnil za záda vybíhajícího brankáře Vacha a poslal domácí do vedení 2:1. Zaskočení hosté se v této fázi hry pouze bránili a o pouhou minutu později se dostal k hlavičce domácí Fořt, ale míč nasměroval těsně nad branku a navíc z ofsajdové pozice. Po hodině hry rozehrál tr. kop Mužík zpět na Hradeckého, ale tomu se volej z 18 metrů nepodařil a míč o notný kus minul brozanskou branku. V 63. minutě rozběhl další akci domácích Došlý, míč posunul na nabíhajícího Čadu, ten se pustil do nevídaného slalomu, při němž si z hostujících obránců udělal „tyčky,“ dostal se až před Vacha, jehož střelou z 8 metrů prostřelil – 3:1. Další šance domácích přišla hned po rozehrání, když si na Leitlův centr zleva naskočil Hradecký, ale hlavou trefil pouze vzdálenější tyč brozanské branky. Vzápětí napřáhl k technické střele Fořt, ale Vacho vytáhl jeden z dalších skvělých zákroků, a míč, směřující ke vzdálenější šibenici, vyrazil. V 68. minutě prošel do šestnáctky hostů Leitl, zpětnou přihrávkou našel nabíhajícího Hradeckého, ale ten měl v tomto utkání opravdovou smůlu a i tentokrát volejem ze 12 metrů trefil jen tělo výborně vybíhajícího Vacha. Tím domácí jakoby vystříleli všechen prach a do hry se opět dostali hosté, hnáni snahou o zkorigování výsledku. Nejprve bez problémů zneškodnil hlavičkový pokus Šiman, poté se v 75. minutě prezentoval střelou z 20 metrů vedle domažlické branky Grunert, a o dvě minuty později musel skluzem vypíchnout míč nebezpečně pronikajícímu Vlasákovi domácí Beránek. Do šestnáctky domácích najednou létal centr za centrem a Jiskra stačila míče jen odkopávat, či odvracet na roh. V 87. minutě napřáhl ze střední vzdálenosti brozanský Benda, ale mířil vysoko nad Šimanovu branku. Na druhé straně musel po ojedinělé akci domácích zachytit míč před nabíhajícím Špírkem Vacho. V 88. minutě se vysoká aktivita hostům vyplatila, když si na centr zprava naběhl Benda a střelou zleva k bližší tyči nedal Šimanovi šanci – 3:2. Aktivní hosté vybojovali ještě rohový kop, ke střele z 22 metrů se v nastaveném čase dostal Bittengel, ale úporně bránící domácí již své vítězství uhájili.

Branky: 19., 54. Došlý, 63. Čada – 16., 88. Benda.

Rozhodčí: Starý – Drábek, Kvaček. ŽK: 4:3. Diváků: 1250.

Jiskra Domažlice: Šiman – Chocholoušek, Bauer, Nerad, Beránek – Došlý (67. Špírek), Hradecký (74. Tumpach, 89. Braun), Mužík (83. Javorský), Čada, Leitl (70. Vojtko) – Fořt. Trenér: Pavel Horváth.

SK Sokol Brozany: Vacho – Bittengel, Stehlík (28. Typý), Olejník, Hrubý – Vlasák (79. Figr), Cibulka, Pelikán (63. Müller), Grunert, Šollar – Benda. Trenér: Přemysl Bičovský.

Pozápasové reakce:

Jaroslav Ticháček, prezident fotbalového oddílu TJ Jiskra Domažlice: „Fotbal je o gólech a důležité je, že my jsme dali o jeden víc. Myslím si, že si diváci museli přijít na své, viděli dva krásné góly od soupeře, tři výborné góly od nás... Spálili jsme pět, šest šancí, ten výsledek měl být jasný, ale Brozany se předvedli jako sympatické mužstvo a my jsme se v prvním poločasu malinko hledali, v tom vedru to není jednoduché. Diktovali jsme celý zápas tempo hry, měli jsme převahu a zaslouženě jsme vedli 3:1. Pak si myslím, že kdyby famózní gólman Brozan nechytil minimálně tři nebo čtyři góly, jednou ho zachránila tyč, bylo rozhodnuto, tak to ve fotbalu je. Soupeř udělal jednu akci, zakončenou nádhernou střelou zdálky na 3:2 a pak ten zápas je na konci vždycky dramatický. Myslím si, že jsme vyhráli zaslouženě. Děkuji všem divákům, kteří přišli v hojném počtu, děkuju našemu novému kotli, který celý zápas fandil, a diváci viděli, že se chceme ve fotbalu zase posunout, chceme hrát kombinační fotbal, což je cíl trenérů Pavla Horvátha a Milana Matejky. Ve druhém poločasu jsme více kombinovali, měnili jsme rytmus hry dlouhými balóny... Myslím, že zápas splnil očekávání všech a diváci to na konci ocenili potleskem. Teď nás ve středu čeká Baník Most a já říkám, že to je duel mužstev, která chtějí postoupit, jak Domažlice, tak Most, který je exdruholigovým mužstvem a šance jsou vyrovnané. My hrajeme doma, chceme vyhrát, Most je pro nás velkou výzvou a já věřím, že zvítězíme. Na zápas se připravujeme, chce to ale pokoru, zopakovat kvalitní, trpělivý výkon, snažit se více kombinovat, nepodléhat panice. I dneska bylo sympatické, že šli do hry mladí hráči, máme další, nehrál Jirka Bárta, Roubal, šetřili jsme Milana Brauna. Myslím si, že mužstvo má svou kvalitu a že to ukáže i s Mostem.“

Pavel Horváth, trenér Jiskry Domažlice: „Dnešní vítězství se rodilo tak, že jsme nabídli soupeři standardní situaci ze střední vzdálenosti, Benda to krásně trefil a potom jsme šťastným gólem vyrovnali a pak jsme byli lepší, dostali jsme se do dvougólového vedení a nedokázali jsme přidat další góly, takže nakonec z toho bylo velké drama, což je další poučení pro další zápasy, musíme utkání rozhodnou ještě výraznějším rozdílem, anebo ho dohrát trošku rozumněji, ne jako dneska.  V kádru máme zhruba dvacet hráčů a myslím si, že když kluci na trénincích makají nevyužít ty hráče, kteří jsou zdraví a kteří makají. Každý nějakou tu šanci dostane a záleží pak už jenom na nich, jak to využijí. Je super, když lidé na fotbal chodí, protože se hraje hlavně pro lidi a doufám, že dneska to jak lidi, tak i hráče bavilo, máme tři body a já doufám, že v dalším zápase přidáme nějaké další. Ve středu máme Most, musíme zregenerovat síly a připravit se na ně. Určitě zase budu mít nějaké informace a musíme se minimálně stejně dobře připravit, jako jsme se připravili na zápas s Brozany a budeme chtít doma získat další tři body. Dnes mě zklamalo to, že jsme v první půli našimi chybami nabídli soupeři tři šance a po právu jsme prohrávali, protože takovéto chyby prostě dělat nesmíme. Už několikátý zápas jsme si vyzkoušeli to, že jakmile jenom trošku polevíme nebo uděláme chybu, jsme hned potrestaní, takže na to musíme dávat pozor a máme pořád na čem pracovat.“

Petr Došlý, záložník Jiskry Domažlice: „Věděli jsme, že Brozany jsou nováčkem soutěže a jak už to u nováčků bývá, hráli doma a prohráli 2:1 s Pískem, i když to byl asi vyrovnaný zápas, takže chuť do soutěže mají. Informací o nich bylo málo, Brozany vyhrály divizní skupinu, takže nějakou kvalitu asi mít měly. Standardní situace jsou vždycky 50 na 50 a jejich hráč to parádně kopnul, takže jsme prohrávali 1:0 a naopak si myslím, že nás to trochu „nakoplo“ a věděli jsme, co máme hrát, že chceme na Chodské slavnosti vyhrát a nakonec jsme zápas otočili a myslím si, že jsme vyhráli zaslouženě 3:2. Můj první gól byl takový trochu šťastný. Luďa Leitl mě viděl, dal čopovaný balon za obranu, já jsem se ho snažil zpracovat, nastřelil jsem protihráče do hlavy a brankář vybíhal proti tak si to tam v podstatě srazil sám. Druhý gól padl po krásné křídelní akci, které chceme hrát, Bery si krásně našel balon, dal mi to po zemi, prakticky před prázdnou bránu... Teď nás čeká Baník Most, který minulou sezónu hrál 2. ligu. Nevím, jakou obměnou prošel jejich kádr, ale pár kluků zůstalo, kádr byl doplněn mladými kluky, které mají z juniorek a dorostu, mající minimálně druholigové herní návyky, takže to bude těžký soupeř, ale máme je doma, tak věřím, že budeme naplno bodovat. V sobotu jedeme do Táborska, což bude další těžký soupeř. Kluci říkali, že áčko hraje v pátek, takže možná posílí, ale to je pro nás jedině dobře, protože těžké zápasy nás jednak prověří a jednak nás posouvají někam dál, a my máme široký kádr, takže se protočíme všichni a každý dostane na hřišti šanci.“