14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

ČFL: Jiskra Domažlice - SK Benešov 1:1 (1:0) PK 5:6

Ve 21. kole České fotbalové ligy se před šesti sty diváky podruhé představili hráči domažlické Jiskry na domácím trávníku na Střelnici a soupeřem jim byl 15. celek tabulky, který na druhou Jiskru ztrácel 19 bodů – SK Benešov. Postavení v tabulce svádělo k domněnce, že tři body Jiskra pouze „sebere z trávníku…“ Domácí trenér nemohl počítat s distancovanými Leitlem a Došlým a rovněž se zraněným Braunem. Zato měl k dispozici ligisty Pavla Horvátha, Romana Pavlíka, či Chocholouška s Hrdličkou. Některé diváky zarazilo, že i v tomto utkání hrála Jiskra na jediného útočníka...

Domácí začali ve velkém stylu a zatlačili bezzubého soupeře před vlastní branku. Když pak už ve 4. minutě protlačil hlavou míč do benešovské sítě Tůma, zdálo se, že Střelnice bude svědkem minimálně dalšího „bůra,“ se kterým odtud soupeř odjede. Zlom, ke kterému došlo zhruba po půlhodině hry, nikdo z přítomných nečekal. Hosté začali natěsno bránit, zlepšili pohyb, důraz a najednou to byli oni, kteří ovládli střed hřiště a postupně převzali i herní aktivitu. Domácí se s důraznou osobní obranou nedokázali na konci prvního poločasu vypořádat, a pak i téměř v průběhu celé druhé půle a tak se uchýlili k nesmyslnému nakopávání míčů, které se většinou stávaly kořistí rychlejších a důraznějších hostů. Když ani pro benešovské nebyla kombinační hra tím správným „šálkem čaje,“ byli přítomní diváci svědkem zoufalé oboustranné „nakopávané“ se spoustou nepřesností a smutné podívané na plačící fotbal… Tolik „svíček“ a odkopů nazdařbůh, kterých byla svědkem Střelnice, se snad nevidí ani v mnoha zápasech okresního přeboru. Domácí si tak dlouho říkali o gól, až se jej zaslouženě dočkali sedm minut před koncem a nakonec se jim nepodařilo uhrát ani penaltovou loterii. Jiskra názorně ukázala, jak se o body a diváky hrát nemá a teď je jen na nich a trenérovi, aby se z toho poučili. Kdy jindy si chtějí zahrát fotbal s chutí, a pobavit diváky, než když vedou od 4. minuty nad nevýrazným soupeřem, na domácím hřišti, na suchém a sluncem zalitém trávníku?

Hned v úvodní minutě zamířil domácí Tůma z 18 metrů nad Starečekovu branku. Ve 4. minutě rozehrál zprava rohový kop domácí Hrubý, v závaru před benešovským brankářem někdo z domácích trefil břevno jeho branky, ale hosté se ubránili za cenu dalšího rohu. Ten zleva rozehrál Mužík, na míč si naskočil Tůma a doslova jej hlavou zblízka protlačil za Starečekova záda – 1:0. V 7. minutě po dalším Mužíkově centru stačil hlavou z 5 metrů usměrněný míč reflexivně výborně vytlačit na roh hostující brankář. O čtyři minuty poslal Horváth dopředu nabíhajícího Javorského, ale jeho střelu z 15 metrů srazili hosté na roh. Domácí na hřišti dominovali a soupeře dlouhé minuty nepouštěli na svoji polovinu hřiště. Ve 14. minutě se k technické střele dostal domažlický Mužík, ale zpoza šestnáctky o metr benešovskou branku přestřelil. Hosté se v této fázi hry dostali pouze ke dvěma náznakům útoku, ale domácím jimi příliš starostí nenadělali. Ve 24. minutě napřáhl z 18 metrů domácí Javorský, ale Stareček byl na místě. Po půlhodině začala aktivita domácí slábnout, hráči postupně jakoby ztratili rychlost a důraz, hosté začali být ve většině soubojů dříve, začali bránit více „do těla“ a to vzalo domažlickým vítr z plachet. Ve 30. minutě mířil hostující Žák ze střední vzdálenosti nad Pavlíkovu branku a domácí Horváth odpověděl podobně, když ze 25 metrů technickou střelou minul levou Starečekovu šibenici. Ve 35. minutě nejprve na jedné straně minul pravou benešovskou tyč Mužík a na straně druhé po pěkné Jíšově akci zprava na jeho ostrý centr jen o kousek nedosáhli dva nabíhající spoluhráči. O tři minuty později po Hotváthově přihrávce střílel domácí kapitán Mužík metr nad benešovskou branku a vzápětí na druhé straně odvrátili domácí Čapkův centr na roh a po Svobodově rozehrání skončil míč v Pavlíkových rukavicích. Hostům patřil konec první půle, ale Žák mířil z 18 metrů vedle domažlické branky a v předposlední minutě si s Večerovou hlavičkou poradil domácí gólman.

Kdo si myslel, že v domácí šatně proběhne „zemětřesení,“ které domácí hráče do druhého poločasu probudí, ten byl hodně vedle, protože po první desetiminutovce, která patřila Jiskře, se hra vyrovnala, aby nakonec její tempo udávali až do konce zápasu hosté, ale ani ti nedokázali zahnat fotbalovou nudu, která často na trávníku kralovala. V 50. minutě hosté odvrátili Špírkův rohový kop a poté Hrubý mířil z šestnáctky nad benešovskou branku. Pak se ještě domácí v 59. minutě po Špírkově tr. kopu od rohového praporku dostali k odraženému míči, ale Bárta jej volejem z 18 metrů poslal kousek vedle pravé Starečekovy tyče. Když po dalším Mužíkově rohovém kopu poslal polovysoký odražený míč volejem z 10 metrů Bauer jen do Starečekovy náruče, došel domácím dech a hostů jakoby najednou bylo na hřišti dvakrát více. Nejdříve se museli domácí bránit tr. kopu Čapka a poté na střílený Jíšův centr jen těsně nedosáhli dva jeho spoluhráči těsně před domažlickou brankou. V 75. minutě měli domácí štěstí, když si na Jíšův centr nejvýše vyskočil Zákostelský a poslal hlavou míč kousek vedle pravé Pavlíkovy šibenice. V 82. minutě stačil ještě domažlický brankář pádem pod nohy zneškodnit rodící se šanci Turkovi, po vysunutí Skopcem, ale v následující minutě se již hosté dočkali zaslouženého vyrovnání. Zákostelský zatáhl míč po levé straně, jeho střílený centr prolétl podél Pavlíkovy branky, aby jej u vzdálenější tyče ve skluzu nasměroval do domažlické sítě Vrňák – 1:1. Pět minut před koncem zamířil z 20 metrů nad domácí branku Čapek a pak se konečně probudili i domácí. Mužíkův pokus z šestnáctky srazili hosté na roh, ale z něj, ani z dalšího rohu domácí nic nevytěžili přesto, že po něm vznikl před Starečekem závar, hosté se odkopem ubránili.

V následujícím penaltovém rozstřelu pak za domácí proměnili Špírek, Roubal, Mužík, Bauer a Beránek. Za hosty byli úspěšní Preisler, Vrňák, Hrubý, Večera a Žák. V šesté sérii poslal míč nad branku domácí Bárta, a když Turek svůj pokus proměnil, rozjásal benešovské, kteří si překvapivě odvážejí z Domažlic dva body.

Branky: 4. Tůma - 83. Vrňák. PK:  (Špírek, Roubal, Mužík, Bauer, Beránek, neproměnil Bárta - Preisler, Vrňák, Hrubý, Večera, Žák, Turek).

Rozhodčí: Ulrich - Severýn, Janoch. ŽK: 1:3 (73. Špírek - 28. Svoboda, 56. Jíša, 69. Večera). Diváků: 690.

Jiskra Domažlice: Pavlík - Hrubý, Tůma (74. Chocholoušek), Bauer, Bárta - Roubal, Mužík, Javorský, Horváth (46. Špírek), Hrdlička (72. Beránek) - Hošek (88. Tumpach). Trenér: Stanislav Purkart.

SK Benešov: Stareček - Večera, Hrubý, Zákostelský, Preisler - Žák, Jíša (79. Vrňák), Peroutka, Skopec, Čapek (93. Horváth) - Svoboda (79. Turek).  Trenér: Luboš Zákostelský.

Po zápase řekli:

Stanislav Purkart, trenér Jiskry: "Do zápasu jsme vstoupili dobře, patnáct minut jsme hráli jednoduchý, pohledný fotbal, dali jsme gól, trefili břevno a ještě jsme tam měli jednu šanci, takže to mohlo být za patnáct minut 3:0. Bohužel dvě šance jsme nedali, dvacet minut jsme odehráli a potom jsme za zápasu úplně vypadli, přestali jsme hrát, ztratili koncentraci a do konce zápasu už jsme se pořádně do hry nedostali. O poločasu jsme se snažili hráče vyburcovat, nažhavit je, ale byli už v takové letargii a křeči, že už se nedokázali vrátit ke kvalitní hře a dohráli jsme takto utkání až do konce. Bylo to vidět na tom, že když jsme si nechali vyrovnat, tak jsme prohráli i na penalty. Dneska ná chybělo to, že nikdo nechtěl ani bránit, ani útočit, byli jsme mezi hráči, neobsazovali je, nedostávali se k odraženým míčům. Přestože nás soupeř ničím nepřekvapil, tak byl bojovnější a přímočařejší. Nemyslím si, že nepřítomnost Leitla, Došlého a Brauna byla velkým zásahem do mužstva. Samozřejmě jsou to hráči ze základu, ale já si myslím, že ti, kteří šli na trávník místo nich měli na to, aby Benešov porazili. Bohužel jsme ve 20. minutě ztratili koncentraci a do konce zápasu ji už nenašli a v tom bych viděl tu největší příčinu. My nejsme takový mančaft a kluci nejsou takoví fotbalisti, že když hrají na 70%, dokáží někoho porazit. My musíme hrát na 100%, a pak můžeme hrát s každým, ale jakmile ubereme v poctivosti, obsazování, pohybu a když se nám nechce jít do sprintu, tak máme smůlu... Pavel Horváth odstoupil pro zranění, když si před poločasem natáhl nějaký postranní vaz v kotníku, což hodně bolelo a nemohl dál pokračovat.

V dalším kole nás čeká pražská Admira a to je něco podobného jako Benešov a my jsme se tam už loni přesvědčili, že na menším hřišti to je o důrazu a agresivitě a pokud tam budeme chtít něco uhrát, tak budeme muset hodně přidat. K dispozici budeme mít pouze Luďka Leitla, který začne v pondělí trénovat."

Luboš Zákostelský, trenér Benešova: "Myslím, že diváci museli odcházet spokojeni s dramatičností zápasu, ale domácí nezískali tři body a nevyhráli, tak budou asi trochu zklamaní. Naopak my odjíždíme velice spokojení, protože to bylo naším velkým přáním tady bodovat, což jsem vám říkal již před zápasem a ono se nám to vyplnilo. Myslím si, že nebýt toho laciného gólu v úvodu zápasu, kdy jsme inkasovali ze standardní situace, na čož jsem naše hráče upozorňoval, tak jsme mohli pomýšlet i na tři body, ale nechtěl bych být přehnaně sebevědomý - jsme rádi za dva body, které jsou v naší situaci velice cenné. Bereme je se vší pokorou a jsme za ně nesmírně rídi, protože víme, že tady v Domažlicích se horko-těžko vyhrává a nám se podařilo odvézt dva body, takže je to pro nás v téhle situaci velice dobré. Nechci chválit jednotlivce, protože fotbal je týmová hra, a kolektiv si uvědomil vážnost naší situace a hráči se snažili plnit to, co jsme si řekli před zápasem, byli v osobních soubojích obětaví i když to pro ně bylo hodně fyzicky náročné, protože sprintů a sprintérských náběhů bylo zápase dost a tak bych chtěl pochválit celý kolektiv, protože nelze vyzdvihnout jednotlivce. O dva body se tady zasloužil celý kolektiv. V příštím kole hostíme Králův Dvůr, tedy další mužstvo z klidného středu tabulky ČFL a pro nás to bude složitější v tom, že zatímco tady jsme "nemuseli" bodovat, doma budeme muset. Samozřejmě, že chceme vyhrát a udělat tři body, protože naše situace je jasná a ty tři body prostě potřebujeme do tabulky. Jasným favoritem na postup z ČFL jsou sřížkovští Bohemians, kteří suverénně vedou tabulku a deklarovali že chtějí postoupit do druhé ligy, Domažlice si myslím, že druhou příčku tabulky uhájí, protože mají dobrý kádr a jako farma plzeňské Viktorky i zázemí, což by jim dávalo možnost postupu do 2. ligy v případě, že některé mužstvo odřekne svoji účast. Myslím, že tady nahoře už se nikdo další cpát nebude a co se týká boje o záchranu, tak si myslím, že to bude dramatické, protože z druhé ligy budou asi padat dva české týmy, takže z ČFL by sestupovala čtyři mužstva. Mostu bych přál aby se udržel a bral bych, aby sestoupilo jedno české a jedno moravské mužstvo, protože v tom případě jsme tam i my namočení a bude to veliká fuška se z toho dostat. Samozřejmě, že ta šestice mužstev ze dna tabulky si to mezi sebou také rozdá, a budou rozhodovat vzájemné zápasy a co se komu podaří přivézt zvenku nebo urvat na silnějších mužstvech, jako nám dneska. Doufám, že my se nebudeme radovat ze dvou bodů z Domažlic a pak nevyhrajeme doma, jako minule se Zápami. Musíme tyto dva body doma potvrdit s Královým Dvorem a pak se nám bude ve zbytku náročné sezóny lépe dýchat."