17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Jiskra si z Vyšehradu nepřivezla ani bod

V neděli ráno v 6:15 hodin vyrazila zájezdová Karosa firmy Turbus s panem šoferem Ivo Turkem na 135 km vzdálený pražský Vyšehrad, kde byl fotbalistům Jiskry Domažlice za soupeře domácí Slavoj, neboli Šemíci. Ti byli doprovázeni několika skalními příznivci. Trenér Stanilav Purkart měl k dispozici kompletní kádr, až na dlouhodobě zraněného Chocholouška. Domácí kouči Klíma a Kopřiva postrádali zraněné Kučeru se Schönem, naopak v sestavě se objevilo devět hráčů, kteří na podzim nosili Kolínský dres, jejíž je Vyšehrad stále ještě farmou, ale hráče, kteří pendlovali, už si zaregistroval pro jaro 2015 pro sebe.

SK Slavoj Vyšehrad -TJ Jiskra Domažlice 2:0 (2:0)

Do utkání, které se hrálo na zbrusu nové umělé trávě menších rozměrů vstoupili hosté vstoupili aktivněji a měli balon častěji na svých kopačkách. V páté minutě zahrával Bárta z pravé strany rohový kop a domácí benjamínek v bráně, Kubát, musel povedený kop boxovat. Za tři minuty po rychlém pasu dopředu na Roubala, našel tento hostující záložník před šestnáctkou naběhnutého kapitána Mužíka, jehož tvrdá střela, bohužel pro Domažlice, mířila do prostřed brány, kde stál Kubát. Domácí, hrající velmi nepřesně se poprvé osmělili až po dlouhých 17 minutách, když Smolák přihrál Kočímu, který z 20 metrů mířil vysoko nad Švihoříkovu bránu. Ve 20. minutě zahrával dvakrát za sebou roh Bárta, při druhém pokusu se k odraženému míči dostal opět agilní Mužík, který zpoza šestnáctky pálil stejně, jako domácí Kočí - nad branku. O minutu později aktivní hosté zahrávali trestný kop pět metrů od středu hřiště Mužíkem, který našel v šestnáctce naběhnutého stopera Bauera, jehož hlavičkový pokus změnu skóre na časomíře nepřinesl. Největší šanci Jiskry přinesla minuta 25. minuta, kdy šel balon po ose Mužík - Leitl, který jej zatáhl po levé straně, poslal přesný pas na nabíhajícího Roubala, a ten hlavou z osmi metrů o kousek minul branku domácího gólmana Kubáta. Pravidlo nedáš - dostaneš se potvrdilo o minutu později. Velmi nepřesný rozhodčí Váňa z Rakovníka "daroval" domácím Jezdcům trestný kop, když posoudil souboj Tůmy se Svátkem na pravém rohu šestnáctky, jako nedovolený. K míči se postavil Kratochvíl, který přestřelil na bližší pravou tyč menšího Leitla ve zdi, míč zapadl těsně za tyč a bylo to 1:0. Takových soubojů nabídlo utkání více, ale každý Váňa posuzoval, tak jak se mu to zrovna hodilo. Ve 30. minutě odměnil Váňa, aby se neřeklo domácího Macháčka žlutým kartonem za simulování. Ve 33. minutě nakopl míč Leitl na Kubáta, který lehce zazmatkoval a jeden ze spolu hráčů musel jeho lehké zaváhání hasit odkopem. O minutu později se Javorský prezentoval skákavou střelou do připraveného Kubáta z 25 metrů, po přihrání Bárty. V 35. minutě musel nadvakrát odvracet trestný kop Mužíka domácí kapitán Hendrych. Jak fotbal bolí ukázal domácí Svátek ve 39. minutě hostujícímu Javorskému, kterého prošlápl, ale opět bez jakéhokoliv potrestání. Ve 42. minutě to bylo 2:0. Domácí Macháček vhodil balon na Svátka, ten se po levé straně protáhl, našel před bránou nabíhajícího Smoláka, kterého menším důrazem neodstavil Hrubý od balonu a Smolák v pádu překonal Švihoříka.
Druhou půli zahájili hosté s cílem se pokusit o vyrovnání. Nejprve ve 48. minutě se Braun pokoušel najít Leitla, před kterým odkopával vyběhnutý Kubát. Následovala podobná akce Tůmy na Leitla, který balon centroval před bránu a Kabele hasil odkopem do autu. Největší šanci měli Chodové v 53. minutě, když ideální centr z pravé strany našel nejvýše skákajícího útočníka Hoška, který hlavou orazítkoval břevno Vyšehradské svatyně. V 56. minutě uviděl první žlutou kartu Leitl. O tři minuty později střílel křížnou přihrávku na zadní tyč Braun, a tu těsně před bránou tečoval Mužík do sítě. Praporek pomezního rozhodčího Štefana zůstal dole. To se změnilo až na naléhání domácího beka Kratochvíla. Hlavní arbitr Váňa přiběhl ke Štefanovi najednou byl praporek nahoře a gól nebyl uznán. Zvláštní posuzování ofsajdových pozic v podání rozhodčích. Poté se na hřišti více diskutovalo, než hrálo, díky nepřesným verdiktům hlavního arbitra, což odnesl druhou žlutou a následně červenou za protesty Leitl a to v době, kdy ukazatel ukazoval 63. minutu. V závěru utkání hru rozkouskovalo střídání na obou stranách. Do šance se nejprve dostal v 74. minutě Kočí po vysunutí od Kabeleho - střílel ze strany a Švihořík jeho dobrý pokus vyrazil na roh. Jiskra mohla v úplném závěru snížit po střele Javorského, který se dostal do vápna, ale Kubát jeho povedenou střelu vyrazil na roh. Největší šanci měl Mužík v první minutě nastavení, kdy po faulu na Došlého Váňa nařídil trestný kop, který k další smůle jen orazítkoval břevno. Jiskra si tak z umělky na Vyšehradě neveze ani bod.
19. kolo svede na travnaté hřiště na Střelnici v Domažlicích souboj domácí Jiskry a FC Chomutov, který i nadále trénuje její bývalý trenér Robert Vágner. Na podzim Chodové se severu Čech odvezli všechny tři body za velmi povedené utkání a vítězství 5:0.

Slavoj Vyšehrad: Kubát – Kabele, Hendrych, Kratochvíl, Nosek – Macháček (88. Krivosheev), Mojdl, Kočí, Smolák (79. Šimkovský) – Svátek (83. Rybařík), Kalaš (86. Hanuš). Trenéři Jaroslav Klíma a Milan Kopřiva.
Jiskra Domažlice: Švihořík – Hrubý, Tůma, Bauer, Bárta (85. Beránek) – Javorský – Leitl, Braun (65. Došlý), Mužík, Roubal (79. Špírek) – Hošek (83. Vojtko). Trenér Stanislav Purkart.
Diváků: 235, Rohové kopy 2:7

Řekli po utkání:

Stanislav Purkart trenér Jiskry Domažlice: "Dneska se ukázalo to, co jsme od toho utkání očekávali a to jak z hlediska atmosféry, tak z hlediska tohoto hřiště. Tady se nedá hrát fotbal, tady je to vyhecované boj, válka, obrovská agresivita, dělají se fauly. Když to potom rozhodčí pustí, tak je z toho takový blázinec. My jsme neodehráli špatné utkání. V první půli byla hra vyrovnaná. Měli jsme tam jednu tutovku, kde se potvrdilo nedáš - dostaneš, dostali jsme gól z trestňáku. U druhé branky jsme zaspali. To si myslím, že rozhodlo, protože soupeř šel do kabin s dvoubrankovým vedením. Ve druhé půli jsme se snažili, měli jsme čtyři šance, nastřelili dvě břevna. Hošek měl tutovku. Vstřelili jsme gól, který měl platit. Bohužel jsme nedali branky na, které se fotbal hraje. Teď nás čeká těžký soupeř z Chomutova, který hraje o záchranu, k nám přijede bojovat. My se musíme poučit, vyříkat si to, dobře se na něj připravit a vyhrát".

Martin Hrubý obránce Jiskry Domažlice: "Prvních 25 minut jsme měli více ze hry a vytvořili si i šance - největší měl hlavou Lukáš Roubal. Potom přišel vymyšlený přímák. Rozhodčí ho mohl odpískat i nemusel. Dneska tady byly zákroky, které pustil, a byly to podle mě větší fauly, než ten zákrok při prvním gólu. Při druhé brance domácí vhodili rychlý aut, my jsme ho nezachytili, já jsem šel do souboje s jejich hráčem a on mě ve skluzu přehrál a doklepl to do brány. Měl jsem tam být důslednější. Ve druhém poločase jsme měli tlak, nastřelili břevno a potom zápas hodně ovlivnilo vyloučení Leitla. Nikdo neslyšel, že by Luďa (Leitl) něco řekl přímo sudímu Váňovi. On křičel na jejich gólmana, že je "vemeno," když zakopl míč do autu. Myslím si, že sudí na to čekal, aby Luďu mohl vyloučit. Už v prvním poločase tam něco mezi sebou měli. Když chce rozhodčí vyloučit, tak si vždycky něco najde. Potom jsme vstřelili branku Petrem Mužíkem. Bylo to takové divné - nejprve to vypadalo, že gol platí, potom si tam pomezní, hlavní a jeden jejich hráč něco řekli a pomezní měl praporek nahoře a branka neplatila. Myslím si, že jejich obránce stál na úrovni Petra Mužíka, ale musel bych se podívat na video. Remízu bychom brali a prohrát jsme si tady rozhodně nezasloužili. Teď máme doma Chomutov - u nich jsme suverénně vyhráli, teď nevím jak na tom jsou. Hrajeme doma, kde jsme silní, proto musíme vyhrát".

Milan Braun záložník Jiskry Domažlice: ,,Moc se mě ten dnešní zápas hodnotit nechce, protože to byl zápas "blbec". 25 minut jsme je nikam nepustili a potom dostaneme góla z ničeho. To s námi trochu otřáslo a potom jsme si nechali dát hloupou branku před koncem poločasu naší nedůsledností. Druhý poločas byl plný emocí, nakopávaných míčů. Náš neuznaný gól - těžko říci jestli Munda (Petr Mužík) stál v ofsajdu. Každopádně jak to rozhodčí vyřešili, bylo hodně zajímavé. Neměli jsme dneska štěstí, nastřelili jsme dvě břevna. Teď máme v sobotu Chomutov a musíme vyhrát."

Asistent trenéra Milan Kopřiva: "Do dnešního zápasu jsme vstupovali s cílem, že zápas chceme vyhrát, stejně jako v Domažlicích. U nich se nám to nepovedlo. Dneska bylo utkání plné soubojů. Domažlice k tomu mají hráče, všechny kolem 185 cm. Jejich hra je založená na dlouhých nakopávaných balonech a soubojích. Hosté byli výborným soupeřem. Řekl bych, že se nám dneska povedlo vstřelit góly, které už se nám v dalších utkání nemusejí povést i když bych to maličko zlehčoval, protože Kratochvíl tyhle pěkně kopnuté trestňáky dává. Druhý gól byl o naší důslednosti, protože i soupeř byl důsledný. Byli tady další naše šance, ale musíme říct, že i Domažlice měly tak hodně příležitostí ke vstřelení branky. Nepovedlo se jim to a my jsme vyhráli 2:0. Pokud se mohu vyjádřit ke gólu, který jim nebyl uznán, tak jsem to neviděl, ale ptal jsem se na to a teč tam byla, tudíž gól nemohl platit. To by Domažlice určitě postavilo na nohy. Domažlice jsou na tom velmi dobře kondičně, jsou to soubojoví hráči. My se snažíme hrát o něco techničtější fotbal a někteří naši hráči jsou na souboje hákliví, což by se v tomhle případě nemuselo vyplatit. My jsme utkání zvládli. Oproti utkání na Chodsku se tady představilo určitě víc hráčů, kteří sem přišli z Kolína, kteří u nás pracují celou zimní přípravu a tím máme i zkušenější mančaft. To samé si myslím, že mají Domažlice, jejíž hráči také prošli ligovými mužstvy. V dalším kole jedeme k podobnému soupeři do Králova Dvora, který je nabitý hráči z ligové Příbrami. Navíc se to hraje v prostředí vyloženě nechutným nedůstojným, z čeho mám větší obavy než ze soupeře. Tam to bere vyloženě chuť do fotbalu. Doufejme, že bude dobré počasí, tráva asi lepší nebude... smích. Co se týče našich nových dresů Adidas, tak jsme dneska nastoupili ve venkovní sadě, protože nám ty světle modré, co je naše domácí sada, nebyla dodána. I mě překvapilo, že to rozhodčí pustili." Vyšehrad měl od 25.2.2015 nahlášenu změnu dresů a je s podivem, že rozhodčí nechali hrát obě mužstva v černých trenýrkách a černých stulpnách? Což jim muselo stěžovat řízení utkání. Domažlice postupovaly správně a přijeli ve své sadě venkovních dresů, které mají řádně nahlášené.
Jan Svátek útočník Vyšehradu: "Před prvním gólem Machy házel aut, píchnul jsem si balon před sebe a obránce mě u rohu vápna fauloval. Pak už to Kráťa parádně trefil z trestňáku. Druhá gólová akce byla zase po Machyho autu, pustil jsem si balon do lajny a poslal do ohně, kde Smolič přetlačil obránce a dostal míč do brány. Ve druhé půli už byla hra hodně rozkouskovaná, což nám za stavu 2:0 až tolik nevadilo. Soupeř dost znervózněl, a sám se tak vyvedl z tempa, viz faul zezadu na Héňu uprostřed hřiště. Jejich gól však rozhodčí správně odvolal, protože hráč Domažlic, který tečoval míč do naší brány, stál v ofsajdu. Proti jejich vysokým hráčům a nebezpečným standardkám jsme to každopádně neměli vůbec jednoduché.“
David Smolák záložník Vyšehradu: "Je to můj druhý gól za A tým Vyšehradu v mistráku, ten první jsem dal v podzimní derniéře Admiře. Po autovém vhazování Machyho mi Sváťa přistrčil míč podél lajny před bránu a přestože se mě snažil od něj domažlický bek odstavit, podařilo se mi ho dotlačit do brány. Jsem rád, že jsem nastoupil v základu a dal gól, vždyť jsem začal po zranění s přípravou až šestého února.“
Brankář Vyšehradu Michal Kubát: "Zpočátku jsme byli trochu nervózní, ale po vedoucím gólu to z nás spadlo. Samozřejmě mě těší, že i třetí mistrák za Vyšehrad jsem odchytal na nulu. Na konci zápasu už v nastavení jsem o ni málem přišel, střelu z trestňáku se mi však podařilo alespoň tečovat a odrazila se od břevna, jinak by to byl gól. Ty jejich standardky a centry z nich byly hodně nebezpečné, sebrat míč z hlavy vysokým hráčům Domažlic nebylo snadné. Dosud nejtěžší to však bylo pro mě ještě na podzim ve Štěchovicích: jednak to byl první zápas, jednak jsem tam musel čelit penaltě domácích.“(web SV)