21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Jiskra slavila Chodské slavnosti vítězstvím (článek, foto, rozhovory)

Domažlice, text a foto Jiří Pojar

Bezmála tisíc diváků zavítalo na první kolo ČFL, které se odehrávalo v Domažlicích na městském stadionu Střelnice v rámci Chodských slavností.  Kádr Jiskry v létě doznal velkých změn. Odešlo devět hráčů, naopak dvanáct jich zamířilo na Střelnici. V Domažlicích se chtějí vyvarovat opakování loňského jara, kdy kvůli rozsáhlé marodce museli trenéři hodně improvizovat se sestavou. Stejně tak i hosté, jako farma druholigového FK Kolín, protočili v přípravě na jejich čtvrtou sezonu v historii 40 hráčů.

TJ Jiskra Domažlice - FK Slavoj Vyšehrad 2:0 (1:0)

Do utkání vstoupili domácí trestným kopem hned ve druhé minutě, ale Petr Mužík mířil nad branku Jana Procházky. Na druhé straně ve čtvrté minutě zblokovali domažličtí zadáci střelu Jakuba Frohny, kterou pálil z 18 metrů. O minutu později vykopl gólman Procházka balon, který ihned střelou vracel Mužík, ale  Procházka ji v pohodě kryl. První branku mohla přinést šestá minuta Mužík ideálně středem prostrčil na jeho jmenovce Došlého, jehož střelu musel Procházka reflexivně vyrážet na rohový kop. Ostrý roh Mužíka musel brankář Slavoje pravou rukou vyrážet do pole. Hosté zhrozili dvě minuty nato, když po levě straně kombinovali Frohna s Musu Ansumou, který byl Bauerem faulován. Z levé strany rozehrál tr. kop Lukáš Budějský a domácí strážce svatyně Martin Ticháček ho musel boxovat. Dále se hrálo mezi šestnáctkami, bez velkých šancí. Od 17. minuty si domácí zahráli sérii rohových kopů bez kýženého zakončení. Ve 20. minutě zahrával Jiří Bárta z levé strany  trestný kop po faulu na Mužíka. Hostující zadáci ho odvrátili zpět k naběhnutému Bártovi, který okamžitě chtěl přehodit brankáře Procházku, ale mířil nad. Ve 29. minutě musel brankář Procházka až na čáru šestnáctky, kde odvracel trestný kop Luďka Tůmy. Jiskra se tlačila před bránu hostů. V 35. minutě předvedli domácí rychlý výpad po ose Milan Braun - Vítězslav Hrdlička, ten prostrčil na Došlého, jehož povedenou střelu brankář vyrazil a dobíhající Ivo Vojtko z 10 metrů mířil nad branku. Tlak domácích sílil ve 38. minutě Bárta dával balon na Došlého od něhož míč putoval k Braunovi, který mířil nad bránu. O minutu později se po levé straně dostal do zakončení hostující Vladislav Schön, jehož střelu vykopával už z prázdné brány Marek  Bauer na Došlého, ten vysunul Hrdličku, který se do vřítil do otevřené obrany, na šestnácte si doslova vychutnal bránící Frohnu a hlavně Jana Mojdla, přes něhož vystřelil  z 15 metrů a překonal  vyběhnutého brankáře Procházku střelou po jeho levé ruce - 1:0. Znovu zde platilo pravidlo nedáš dostaneš.
Do druhého poločasu vstoupili domácí opět trestným kopem Mužíka, který zadáci hostů odvrátili na autové vhazování. Hosté se prezentovali nepřesnými střelami Schöna a Budějského. Domácí byli aktivní opět několik rohů Jiskry na ten z 54. minuty Mužíka si naskočil Tůma, ale hlavičkoval do země a do brankáře. V 59. minutě nastřelil z 15.metrů domácí Hrdlička pravou tyč po ideálním vysunutí Mužíka z pravé strany. Na druhé straně postupný útok hostů - Kalaš vysunul Schöna, jehož střelu tečovali domácí na roh. Hosté se snažili o vyrovnání, ale do velké šance se nedostávali. Naopak se ihned po vystřídání do tutové šance dostal Leitl  v 65. minutě po vysunutí od Tafata mířil těsně vedle levé tyče branky Vyšehradu. O chvilku později pěkná kombinace Hrubý-Tafat a Hrdlička, který z hranice šestnáctky mířil do brankáře Procházky. V 68. minutě se dostal k míči rychlík Leitl vysunul Hrubého ten našel Došlého, ale z jeho zakončení se nic neměnilo.  V 71. minutě Kalaš vysunul Macháček ten se obtočil okolo obránce, následnou střelu musel Ticháček vyrážet a Jiskra se musela ubránit odkopem na rohový kop. Stejně si pak Ticháček poradil se střelou Justa. Druhý gól padl v 81. minutě. To Hrdlička z levé strany vysunul do středu Leitla, ten šel sám na Procházku nastřelil ho, ale stačil vrátit z druhé vlny naběhnutému Braunovi, který se prosadil přes obránce Mojdla a Kratochvíla a střelou k levé tyči po druhé rozjásal početné publikum na Střelnici - 2:0. O dvě minuty později opět Braun přihrál na levou stranu Špírkovi ten přesným centrem našel na malém vápně Leitla před pravou tyčí, který nastřelil hlavou břevno branky Procházky a Střelnice bouřila a tleskala. Na druhé straně se středem obrany prosadil Kalaš přes Hamerníka prostrčil na Ansumu, který ve vyložené šanci výborného Ticháčka nepřekonal, ten mu i dorážku reflexivně vyrazil. V 89. minutě opět výborný Leitl vyvezl balon po pravé straně  přihrál na Mužíka, který hned  vysunul na levou stranu Javorského, jehož zakončení levačkou Procházka  na kolenou kryl. V samotném závěru se po přihrání z pravé strany musel Ticháček opět vytáhnout proti zakončení Macháčka. Jiskra si tak stejně jako v loňském roce připsala tři zasloužené body v době konání Chodských slavností.

Sestava Jiskry Domažlice: Martin Ticháček - Jiří Bárta, Ludvík Tůma, Marek Bauer, Milan Braun (88.Pavel Javorský) - Ivo Vojtko (64.Luděk Leitl), Petr Mužík, Martin Hrubý, Petr Došlý (73. Miroslav Špírek), Vítězslav Hrdlička - Libor Tafat (78. Jakub Hamerník).Trenéři: Stanislav Purkart a Pavel Wolf.

Sestava FK Slavoj Vyšehrad: Jan Procházka - Karel Kratochvíl, Petr Kotařík (61.Josef Just), Miroslav Hendrych, Jakub Frohna (84. Jiří Ivančo), Vladislav Schön (72.Dominik Veselý), Jan Mojdl, Tomáš Nosek (55. Jan Kalaš), Lukáš Budějský - Musa Ansuma (88. Přemysl Dušek), Michal Macháček. Trenéři: Jaroslav Klíma a Milan Kopřiva.

ŽK: 2:4 (76.Tafat, 90. Leitl - 27. Kratochvíl, 28. Ansuma, 36.Budějský, 49.Mojdl.

Rozhodčí: Drahoslav Drábek - Zdeněk Šimek - Ondřej Šedivka.

Delegát FAČR: Vladimír Štěpánek.