Kalendář

<< leden 2022 >>
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Novinky

 

 

 

Sledujte aktuality z fotbalu na Tipsport.cz 

On-line vstupenky na Viktorii Plzeň [›] 

Nový web Jiskry Domažlice [›]

  

 

 

 

 

Domažlický FOTBALRozhovor s koučem staršího dorostu Jiskry Martinem Steinbrückerem

 

Za to, že jsem se dostal k fotbalu vděčím tátovi, který celý fotbalový život hrál a poté i trénoval v Blížejově. V pěti letech jsem už hrál za místní žáky, třeba s Hynkem Berkou, Pavlem Steinerem nebo Petrem Vacíkem. Za starší žáky jsem hrál v H. Týně, potom jsem přestoupil do Staňkova. V 16 ti jsem  začal trénovat s áčkem mužů, kde v té době trénoval pan Charvát a hráli tam výborní hráči (Tesař, Jakl, Wendl, Smazal, Vacík, Berka, bratři Stauberové, Steinberger, Cenefels), takže jsem se měl od koho učit. Nakonec jsem dostal šanci, povedlo se mi dát ze čtyř zápasů tři goly a pomohl jsem tak mužstvu Staňkova k záchraně v přeboru. Místo Viktorky jsem se rozhodl pro Kötzting, kde jsem hrál bavorskou dorosteneckou ligu a později za muže Landesligu. Občas si ještě zahraju za Blížejov. Jako trenér jsem začínal společně se svým kamarádem a kolegou, koučem Ferdinandem Forrem u mužstva staršího dorostu a jsem zde pátý rok.

Na podzim jste do krajského přeboru vstoupili remízou na hřišti v Kralovicích vzpomínáš na toto utkání?
Ten zápas jsme remizovali 2:2 a na penalty vyhráli. Dostali jsme 2 laciné goly a proti nadšeně bojujícímu nováčkovi vyrovnávali bez 2 vyloučených hráčů až v závěru. 

Čekal jsi od nováčka takový výkon a co jsi říkal divácké návštěvě?
Kluky jsme na nadšení a bojovnost upozornili a soupeře určitě nepodcenili, ale vývoj zápasu nám nepřál a navíc domácí brankář předváděl úžasné zákroky a když nezasáhl on, zasáhla konstrukce branky, dokonce třikrát. My jsme jako už tradičně selhali v koncovce. Golmana domácích si všimli i v Doubravce, za jejichž ligový dorost nakonec nastupoval. Domácí hnala za úspěchem asi největší návštěva jakou jsme na hřištích soupeře zažili. Kralovice byli příjemným překvapením soutěže a fotbalem to tam žilo. 

Po podzimní části jste byli bronzoví, jak jsi viděl tuto část soutěže? 
Podzim se nám celkově povedl, jen se nám nedařilo střílet více golů a díky tomu došlo i na pár zbytečných remíz. 

Proč se vám nedařila koncovka, pracovali jste na jejím zlepšení v trénincích? 
Připisuju to určitým dílem nezkušenosti, ale i malému důrazu. Na trenincích jsme se na to zaměřovali, ale výraznější změny v efektivitě střelby v zápasech to nepřineslo. Klukům nejde upřít snaha, ale snad to prolomíme v nové sezoně. 

Na konci soutěže jste skončili na bramborové čtvrté příčce, na jaře vám bylo odečteno šest bodů, jak na to reagovali tvoji svěřenci, okomentuj průběh jara?
Z prvních šesti kol jsme získali 15 bodů, jenže přišla kontumace. Přišli jsme o 6 bodů díky administrativní chybě. Náladu to klukům určitě pokazilo a bylo naším úkolem vrátit jim motivaci. K tomu zranění nebo stopka čtyř hráčů základu a debakl v Horažďovicích 9:1. Když jsem viděl zápas Brazilie vs. Německo úplně jsem chápal, jak se asi cítil kouč domácích. Poté jsme prohráli domácí zápas se Stříbrem a bylo po nadějích na první místo. Přesto jsme soutěž dohráli velice dobře a v posledním kole jsme se rozloučili výborným výkonem proti Doubravce. Mužstvo v něm ukázalo morálku a charakter, když dokázalo s tak těžkým soupeřem otočit výsledek z 0:2 na konečných 4:3. Byl to krásný zápas, za který kluci zasloužili velkou pochvalu. Skončili jsme na čtvrtém místě se ziskem 51 b (57) 14-5-7 (16-5-5) a skóre 68-55 (77-51) v závorce bez kontumace. 

Jak těžké to bylo, jak jste to provedli?

Bylo to složité. Klukům jsme říkali ať na to nekoukají , že si na konci sezony ty body prostě přičtou a uvidíme na co to bude stačit. Všichni věděli že se z KP nepostupuje, takže frustrace nebyla tak velká.

V kádru začne migrace směrem ven i do něj, kdo odejde a kam a kdo přijde? 
Odchchází ročník 1995 to jsou: Šimůnek, Strnad, Linkeš, Dvořák, Kneblík, všichni by měli nastoupit přípravu s béčkem. Pokračovat s áčkem bude Buršík. Střídavý start skončil Mothejzlíkovi z H. Týna. Naopak z mladšího dorostu přijde Dufek, Major, Hojda, Korelus, Kalný, Buršík ml., Svoboda, Konůpka, Žák. Dále chceme udržet Ondru Zimu, který rychle zapadl a byl platným hráčem. Máme v úmyslu získat ještě Smazala z Mrákova a vyzkoušíme dva kluky ze Kdyně. 

Bude kádr silnější nebo slabší?
Myslím, že se kádr rozhodně rozšíří a bude i větší konkurence. Kluci kteří přijdou z mladšího dorostu jsou určitě kvalitní a věřím že starší dorost posílí. Chceme předejít tomu, aby za nás museli nastupovat háči mladšího dorostu. Uvidíme jak často a zda vůbec, za dorost bude moci hrát Buršík a Strož. Ti dva, by měli převzít místo lídrů týmu, ale jak říkám, uvidíme jak vše dopadne. 

Jací soupeři budou v letní přestávce s vámi hrát a na co se zaměříte v trénincích?
Přípravu začínáme 18. července. Bohužel nám odpadl první zápas se Staňkovským áčkem a tak začneme už tradičně proti ligovému dorostu Doubravky 27.7., asi na hřišti Blížejova - 3.8. Pak v Lamu proti vrstevníkům z Degendorfu. Na Chodské máme radši volno a generálku sehrajeme na kolovečském hřišti s místním B mužstvem. V přípravě se zaměříme hlavně na souhru jednotlivých řad, vyzkoušíme i jiné rozestavení a pilovat budem i koncovku. 

Ani se nenadějem a bude tu nová sezona, kdo bude patřit k jejím favoritům a proč?
Letos bude mít přebor deset mužstev a očekávám vyrovnané a atraktivní zápasy. Favoritů bude víc, ale jsou to tradičně Sportovní škola Plzeň, Doubravka, Vejprnice, Klatovy a věřím, že i my se k nim budeme řadit. S mládeží se tam pracuje dlouhodobě dobře, ale to u nás taky, takže i s námi musí počítat.

Krajský přebor se bude hrát jenom o deseti účastnících?
Přispěje to kvalitě soutěže, každý může porazit každého. Odpadnou zápasy kde se hrálo jen o to, kolik golů soupeři dáte. 

To byli, kteří soupeři?
Nepomuk, letos i Tachov, který hrál z 80% s hráči mladšího dorostu, před tím to byl Postřekov. 

Nebylo by lepší vytvořit jinou strukturu soutěží v dorostu a žácích a obnovit divizi?
Věřím že to není lehké vyřešit, ale určitě hráče motivuje víc když mohou postoupit. Zatím se, ale nic neděje. 

Budeš proto něco ty jako trenér dělat, aby tomu tak bylo?
Bavíme se o tom s ostatníma trenenérama, na kurzech, školeních a všichni si myslí že je chyba uzavřít přebor. Na druhou stranu je tu otázka finanční náročnosti, personálního obsazení. Ten problém má víc rovin a nemá jednoznačnou odpověď.

Stávalo se, že hlavně v utkání mladšího dorostu nepřijeli soupeři, co říkáš tomuto problému? 
Je to na pováženou když nepřijede dostatečný počet hráčů z města jako je Sušice, když v Tachově nedají dohromady st. a ml. dorost. Dětí je málo, ale spokojit se s tímto nestačí. Pokud trenér dokáže děti tréninkovou jednotkou zaujmout, ty děcka si to mezi sebou řeknou a přivedou další. Pokud ne, odejdou i ty stávající a vypadnou vám tak hned 2 ročníky. 

Jak je možné, že v Tachově a Sušici, které mají podobný počet obyvatel nedají dohromady st. a ml. dorost? 
Nevím, ale pokud mladé nedokážete zaujmout a získat je pro fotbal, těžko je v dnešní době donutíte k něčemu co je nebaví. Doba, kdy trenér řekl musíš a hráč to bezmyšlenkovitě udělal je pryč. Dnes je třeba víc s klukama mluvit, dokázat jim, že to co po nich chcete má smysl, že to použijí v zápase. Přimět je k tomu, aby o tom přemýšleli a pochopili to.

Na okrese Domažlice byla zrušena dorostenecká soutěž, jak se díváš na tento problém, proč se tak stalo, jak to vyřešit do budoucna?
Začít se musí u přípravek a ty kluky pro fotbal zapálit. Velkou roli zde hraje také podpora rodičů. Hlavně v dorosteneckém věku na kluky čeká spousta nástrah, které je od fotbalu odvádí. Pokud však mají fotbal rádi a dokáže pomoci i rodina, tak ty nástrahy zvládnou a u fotbalu zůstanou.

Jak jsme podle tebe na tom s mládežnickým fotbalem v Domažlicích?
Jiskra myslím nemusí mít strach, že by měla odchovanců málo. S mládeží se pracuje dobře a je to vidět jak na počtu hráčů tak na výsledcích. Důležitá je i vybavenost a hřiště s UMT, i když by se hodilo ještě jedno travnaté hřiště. Stává se, že na hřišti trénují i tři mužstva a to není ideální. Přesto chci poděkovat vedení za podmínky k přípravě a správci hřiště p. Hendrychovi.

V zimní přestávce jsi odstoupil z funkce trenéra B mužstva?
V lednu jsem oznámil, že zimní přípravu začne dorost samostatně o 14 dní déle než B mužstvo a že s časových důvodů budu s béčkem jezdit pouze na zápasy, kde nastoupí nějaký hráč dorostu. Taková byla dohoda. Situace se ale nakonec vyvinula tak, že jsem se rozhodl skončit u B úplně. Z určitých informací jsem zjistil, že by to nefungovalo a začal jsem se věnovat jen dorostu. 

Proč by to nefungovalo a proč dorost a Béčko netrénovaly a netrénují společně, když hlavně u Benfiky chodí hráčů málo?
Ten důvod byl jednoduchý. Soutěž dorostu začíná o 14 dní déle než mužů. Treninky mužů začínají od 18h hlavně kvůli zaměstnání. Naopak pro školáky je to pozdě a účast by byla malá. Zimní příprava je specifická hlavně v tom, že se nabírá kondice. A není možné, aby někteří hráči dorostu dělali hrubou přípravu 14 dní s béčkem a pak dalších 14 dní s dorostem. Navíc tři až čtyři dorostenci chodili vcelku pravidelně pomáhat béčku v přípravných zápasech, takže měli někteří hráči před začátkem soutěže odehráno i devět přípravných zápasů, což není optimální. V průběhu jara jsme se domluvili, aby hráči B mužstva chodili společně s námi. 

Benfika měla letos zvláštní sezonu, jak jsi viděl její průběh?
Na podzim se nám dařilo nad očekávání, jak herně tak i výsledkově. Problém byla nestálost základní sestavy. Pokud nastoupili hráči z áčka, byli vždy přínosem a nejen na hřišti, ale i v kabině. Nasbíraných 24 bodů byl dobrý vklad do jarní části. V zimní pauze odešel Ferra což byl asi největší problém, který se vyřešil až v době, kdy stopera začal hrát Martin Šinál. Dál určitě mužstvo oslabila absence Pavla Jariny, který pokud byl fit, v zápasech dominoval. Začátek jara klukům nevycházel výsledkově a dopláceli na nezkušenost. V těžké době pomohli hráči áčka Pyrka, Kasík, Dan Houdek a překvapivě dorostenec Buršík, který měl opravdu povedený půlrok. Nakonec se benfika v klidu vyhnula i baráži a předváděla kvalitní, kombinační fotbal. Co se rozhodně povedlo, bylo zlepšení přístupu hráčů k utkání a vytvoření týmového ducha v mladém mužstvu. 

Co jsi říkal sezoně A mužstva Jiskry Domažlice?
Umístění asi odpovídá. Bohužel se klukům nepovedla delší výsledková šňůra, kdy by se dostali až na špic. Jako citelná ztráta se ukázala absence Petra Došlého a zranění Františka Dvořáka. Citelné bylo i zranění Petra Mužíka. Kádr prý dozná velkých změn, což mužstvo oživí, ale také asi bude určitou dobu trvat než si změny sednou. 

Za rozhovor poděkoval Jiří Pojar.

Martin Steinbrucker při koučování v utkání...  
Na posledním snímku trojice koučů dorostu.

 

Detail [›]
Steinbrücker 01
Detail [›]
Steinbrücker 02
Detail [›]
Steinbrücker 03
Detail [›]
Steinbrücker 04