Kalendář

<< leden 2022 >>
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Novinky

 

 

 

Sledujte aktuality z fotbalu na Tipsport.cz 

On-line vstupenky na Viktorii Plzeň [›] 

Nový web Jiskry Domažlice [›]

  

 

 

 

 

Domažlický FOTBALRozhovor s dalším mladým domažlickým fotbalistou - Martinem Vísnerem

Martin Vísner trenér, hráč, učitel v jedné osobě.
Narozen: 1.2. 1990  
Pracuje: 33. ZŠ v Plzni, pedagog TV-INF
Přezdívka: Miky 
Oblíbené pití: pivo, džus, voda, energetické drinky
Oblíbený hráč doma zahraničí: Pavel Horváth (Viktorie Plzeň),  
Vladimír Darida (Freiburg)
Oblíbený trenér doma zahraničí:
Pavel Vrba (reprezentace ČR), Josep Guardiola (FC Bayern München) 
Oblíbený klub doma zahraničí: FC Viktorie Plzeň, Jiskra Domažlice „B“, FC Barcelona 
Fotbalový post: střední záložník
Číslo dresu oblíbené a nosí: oblíbené 8, nosí 11. 

Toto je vizitka velkého srdcaře v jiskráckém dresu, Martina Mikyho Vísnera, se kterým jsme si povídali o právě skončené sezoně Jiskry Domažlice. Jeho textařské a pěvecké umění mohli mnozí vidět na závěrečné Benfiky. Martin společně se dvěma spoluhráči ,,zbyl" z vítězné generace, která si v sezoně 2008/2009 vybojovala a zahrála divizi v dorostenecké kategorii. Proč se tak stalo a další zajímavosti s jeho nejen fotbalového života zodpoví následující rozhovor.

Je za námi troufnu si říct, hodně složité jaro Benfiky - Jiskry Domažlice B, jak jsi viděl její průběh?

"Tak začátek jara nebyl úplně optimální, kdy jsme ze čtyř zápasů získali pouze bod, což byl ovšem odraz naší nekvality. Bylo zapotřebí, abychom si především my starší kluci uvědomili, že ta zodpovědnost za výsledky leží na nás. Dříve se ten tlak a zodpovědnost za výsledek rozložil mezi osm devět kluků, dnes mezi starší kluky patřím já, Waldmann, Šinál, Hošek. Od nás se především očekává, že tým potáhneme jak výsledkově, tak i morálně, s čímž nebylo jednoduché se ztotožnit. Mezi povedené zápasy bych zařadil ten s Klatovama, v Horní Bříze, s Rokycany a poslední s Bolevcem. Nepovedené v Horažďovicích a pak několik domácích zápasů, kdy jsme dostávali góly vždy v posledních minutách a přišli tak o vítězství."

Vraťme se k podzimu Benfiky, ten vypadal nadějně, co k němu říct?

"Podzim byl výsledkově poměrně slušný, ale vše se odvíjí od kvality kádru, kterou jsme tehdy měli. Někteří kluci však cítili po podzimu potřebu udělat změnu dresu a tak došlo k oslabení, ale takový občas fotbalový život je." 

Z kádru Benfiky jsi z party, která hrála slavnou divizi 2008/2009 jsi zbyl Ty, Waldmann a Hošek? Proč se tak stalo? 

"O tom už se myslím také hodně napsalo a namluvilo. Těch příčin je několik a nechci si hrát na nějakého analytika. Skutečnost je taková, že už i dnešní mladí kluci nedávají fotbalu tolik, co se dávalo dříve. Těch zájmů je dnes daleko více a stejně tak i vliv školy a vidiny někde snadně získaných peněz."

Benfika začne v srpnu třetí historickou sezonu v krajském přeboru, jak bude podle tebe vypadat a jakou úroveň má tato soutěž v porovnání s rokem 2012/2013, kdy jste do ní vstupovali?

"Pro další sezónu Benfiky bude klíčové udržet výkonnostně nadprůměrné hráče v týmu, jako jsou Martin Šinál a Tadeáš Kohout. Při jejich ztrátě je potřebovat sehnat odpovídající náhradu. Samotná soutěž ztrácí kvalitu. Časy, kdy se trénovalo týdně už jsou ve spoustě týmech pasé, což má dopad na samotnou kvalitu zápasů."

Krajský přebor dozná ve složení týmů změn, postoupily do ní Rozvadov, H.Týn, Černice, Zruč, z divize spadlo ZČE Plzeň, co lze od těchto mužstev očekávat?

"Nikdy jsem se příliš nezabýval složením týmu soupeře. Ke každému soupeři je zapotřebí přistoupit s respektem a koncentrací. Samozřejmě ZČE posbíralo určitě spoustu zkušeností z těžkých zápasů z divize a bude se určitě pohybovat v popředí tabulky. Ostatní týmy těžko odhadovat, ostatně vyrovnanost krajského přeboru se projevila i v tomto ročníku."

Před několika týdny jsi úspěšně ukončil studium na Vysoké škole, prozraď, jak to bylo náročné, čeho jsi dosáhl a co budeš dál dělat?

"Získal jsem titul Mgr. v oboru Tělocvik a informatika pro základní školy a v září nastupuji jako učitel na 33. ZŠ v Plzni. Nejedná se pro mně o něco nového. Naopak prostředí tamní školy a učitele, trenéry všechny znám a oni mne, takže tato změna není pro mne nijak náročná."

Myslíš si, že je škoda, že svaz zrušil divize v žácích a dorostu?

"Na tuto otázku lze odpovědět ze dvou pohledů. Z pohledu Domažlic je to škoda, kluci samozřejmě mohou získávat zkušenosti z daleko těžších zápasů. Z pohledu týmů hrající žákovskou a dorosteneckou ligu je to zapotřebí, poněvadž kvalita jednotlivých družstev je velmi odlišná. Aby se tým mohl posouvat, musí kluci hrát těžké zápasy a ne takové, kde vyhrají 8:0."

Současně s tím jsou i stanovené podmínky pro žákovskou i dorosteneckou ligu, které Domažlice nesplňují. Myslíš že by v Domažlicích mělo vzniknou tréninkové středisko mládeže?

"Není to úplně jednoduché a je třeba zajistit nejen finanční prostředky, ale také kvalitní personální obsazení. Bylo by to fajn, kdyby se něco takového v Domažlicích podařilo, ale nevidím to nyní jako reálné."

Působíš co by trenér přípravky ve Viktorii Plzeň, jak se ti s mladými nadějemi pracuje, na co zaměřujete a co obnáší tato funkce v tak úspěšném klubu? 

"Jednak se jedná o proces, na který je třeba nahlížet ve dvou rovinnách, a to výchovný a vzdělávací. Každá tato rovinna má své cíle a zásady a nelze je od sebe oddělovat. Práce je to pro mne velmi zajímavá, ale především mne naplňuje. Setkávám se s opravdu špičkou nejlepších trenérů."

Jak se ve Viktorce pracuje z mládeží, připadá mě že pomalu vyklízí pozice v horních patrech tabulek v soutěžích?


"S tím úplně nesouhlasím. Viktoria pracuje koncepčně a má dlouhodobé cíle. Neustále probíhají drobné změny vedoucí ke zlepšení nejen mládežnických týmů, což se však neprojeví ze dne na den. Jedna věc jsou výsledky a tabulky a druhá věc je adaptace hráčů ve vyšších kategoriích, jejich schopnost se prosadit a v budoucnu se začlenit do "A" týmu, či jiného prvoligového mužstva."

Co jsi říkal uplynulé sezoně A mužstva Viktorie Plzeň ?

"Přestože Viktorka nezískala žádný pohár, z mého pohledu lze hodnotit sezónu jako úspěšnou. V evropských zápasech jsme se mohli přesvědčit, že nastavená cesta je těžká, ale správná. V lize byla dominantní Sparta, která bohužel s velkým štěstím vyhrála také pohár. Důležité bude však, jak se Spartě bude dařit především na evropské scéně." 

Co podle tebe přinesla juniorská liga, je dobře že byla zavedena, nebo byly lepší B mužstva, která hrála ČFL, nebo divize?

"To je spíše otázka pro trenéry týmů juniorské ligy. Hodně se o tom také namluvilo, já si však myslím, že hráči, kteří by se měli v budoucnu prosazovat v lize, by měli hrát spíše v mužské kategorii ČFL, NFL než v soutěži juniorek."

Vraťme se k domažlické kopané, co říkáš osmému místu Jiskry A v ČFL?

"ČFL je určitě těžká soutěž, která se opět ukázala jako velmi vyrovnaná. Klukům jsem přál co nejlepší umístění. Z mého pohledu trošku výsledkově "áčko" přibrzdila některá zranění klíčových hráčů jako Milan Braun a Petr Mužík. Palce jsem držel především Markovi Bauerovi mému spolubydlícímu, s kterým jsme vždy zápasy áčka nebo béčka důkladně analyzovali." (smích) 

Áčko Jiskry čeká čtvrtá sezona v ČFL, v divizi jsme čtvrtou sezonu postoupili do ČFL, co od ní očekáváš a co Domažlice a druhá liga?

"Myslím, že na druhou ligu nejsou Domažlice připraveny. Z mého pohledu nelze, aby rostly pouze mužské kategorie do kvality, bez mládežnických. Bohužel tuto propojenost shledávám pro budoucnost jako klíčovou."

Jak by se na druhou ligu měli v Domažlice připravit?

"Tak samozřejmě je to o kvalitě toho kádru, ale i jeho šířce, která právě v Domažlicích není podle mne optimální. Také se zpětně vrátím k práci s mládeží, všechny druholigové týmy jsou v této otázce o kus dále. A nejlevnějším hráčem je přeci odchovanec, který má také již vybudovaný citový vztah ke klubu."

Protože jsi mládežnický kouč, jistě sleduješ výsledky a hru mládežnických celků v Domažlicích, co jim říkáš a co by se podle tebe dalo v Domažlicích vylepšit?

"Ano, jednou za čas se zajdu rád podívat, především na žákovské týmy Domažlic. Mládežnické týmy si drží poměrně slušnou úroveň, i díky p. Sladkému a Neumannovi, kteří odvádí dobrou práci. Ale velký obdiv si zaslouží všichni trenéři u mládežnických týmů. Stále je co zlepšovat, organizačně, personálně, i finančně z pohledu podpory pro jednotlivé týmy. Klíčovou roli však hraje obsahová náplň jednotlivých kategorií, což souvisí se všemi předchozími body."

Text a foto Jiří Pojar

Na prvním fotu právě Miky střílí první branku v posledním kole na Bolevci.
Na druhém fotu je Miky s tatínkem Václavem, jemuž a mamince Martin vděčí za vše.