Kalendář

<< leden 2022 >>
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Novinky

 

 

 

Sledujte aktuality z fotbalu na Tipsport.cz 

On-line vstupenky na Viktorii Plzeň [›] 

Nový web Jiskry Domažlice [›]

  

 

 

 

 

Domažlický FOTBALPo slušném podzimu, jsem čekal o něco lepší umístění, zamýšlí se Stanislav Purkart

Domažlického kouče Stanislava Purkarta, čeká třetí sezona u třetiligové Jiskry Domažlice. Jak vypadaly ty předešlé, zda byl spokojený s umístěním, co ho ovlivnilo, jaká bude letní příprava a změny v kádru a jiné fotbalové otázky odpověděl v následujícím rozhovoru. 

Mužstvo Jiskry jste přebíral v rozehrané sezoně 2011/2012 po svém ,,učiteli, vzoru" Zdeňku Michálkovi, jak podle Vás vypadalo jaro 2012 a sezona 2012/2013? 

"Byla to první sezona v ČFL a myslím si, že nebyla špatná. Začátek nebyl optimální, ztratili jsme zbytečně body, mužstvo jsme museli stabilizovat. Měli jsme výborný závěr soutěže, kdy z posledních osmi zápasů jsme jen jednou prohráli a jednou remizovali a to nás vyneslo na šesté místo, což v té době bylo asi maximum."

Kdyby Vám někdo před začátkem třetí ligy na podzim 2013 řekl, že skončí Jiskra Domažlice na osmém místě bral byste to a proč? 
"Mám-li být upřímný, čekal jsem o nějaký stupínek vyšší umístění, po podzimu jsme měli velmi dobrou výchozí pozici, ale na jaře nás pronásledovala zranění, vypadli nám na delší dobu někteří klíčoví hráči (Dvořák, Mužík, Javorský, Braun, Růžička) tak si nakonec myslím, že osmé místo je slušné umístění." 

Po podzimní části byla Jiskra, šestá jak jste viděl její průběh?

"Podzim byl slušný, začali jsme výborně, vyhráli první dva zápasy, ale potom se to zápasem doma s Admirou zadrhlo a chvíli nám trvalo, než jsme se z toho dostali, ale nakonec jsme ztráceli čtyři body na první Čáslav, což byla dobrá výchozí pozice pro jaro." 

Před startem jara vypadala šestá příčka nadějně, jak jste viděl jeho průběh? 

"Jak již jsem řekl před tím, průběh jara byl ovlivněn mnoha zraněními klíčových hráčů a odchody některých hráčů po podzimní sezóně (Knakal, Chocholoušek, Došlý), takže jsme se v některých utkáních trápili, na druhé straně jsme zvládli utkání, kdy se to lámalo, jestli se udržíme v klidném středu nebo se přiblížíme boji o záchranu (v Zápech, v Čáslavi a dvojutkání doma s Karlovými Vary a Meteorem)."

Tento týden zahajujete přípravu na novou, čtvrtou sezonu Jiskry v ČFL, kdo už se ve vašem kádru neobjeví a koho byste rád uvítal na jaké posty?

"Přípravu zahajujeme ve čtvrtek 3.7. a s určitostí se do přípravy nezapojí brankář Dan Houdek, dále Tomáš Petráček, Petr Pokrovskij (testuje ho druholigový Zlín,  Nino Dirnbek a Dorde Marič. Otazník ještě visí, nad bratry Pyrkovými. V těchto dnech se rozhodne o působení Petra Došlého v Sokolově, pokud by byl volný, tak bychom o něj měli samozřejmě zájem.
Do přípravy s námi nastoupí stoper Adam Čihák z FC Rokycany, defenzivní záložník Jakub Hamerník z Viktorie Plzeň, odchovanec FK Holýšov, krajní záložník FK Baník Sokolov Miroslav Špírek, krajní záložník FK Příbram Tomáš Vnuk, odchovanec Vejprnic a pravý obránce Jakub Vondráček (1. FC Karlovy Vary). V jednání je jeden mladý gólman z Viktorii Plzeň. Ještě nám chybí jeden univerzál v obraně a rádi bychom přivedli jednoho útočníka. To vše je ještě v jednání."

Jak bude vypadat příprava utkání a tréninky na co se v nich zaměříte?

"Zahajujeme ve čtvrtek 3.7., v dalším týdnu proběhne soustředění v Domažlicích, kde se budeme zaměřovat převážně na kondici. Sehrajeme pět přípravných utkání: 6.7. v neděli s Lamem (SRN) od 16:00 hodin, 12.7., v sobotu s juniorkou Viktorie Plzeň v Tlučné od 10:30 hod.,16.7. ve středu od 18:00 hodin s FC Rokycany, 19.7. v sobotu od 17:00 hodin s FK Příbram, jako jejich generálku na ligu, 26.7. v sobotu od 17:00 hod., pohárové utkání prvního kola České pošty s vítězem duelu Slavoj Koloveč - TJ Sušice. Všechna tato utkání budeme hrát na venkovních hřištích a stadionech. Jako generálku na první třetiligový zápas sehrajeme na domácím stadionu Střelnice s divizním FK Tachov v sobotu 2. srpna asi od 15:00 hodin.
V trénincích se zaměříme v první fázi na kondici a sílu a postupně přejdeme na nácvik v obranné a útočné fázi. Chtěli bychom se prezentovat útočnou kombinační hrou."

Rozruch po losovacím aktivu, rozbouřil Kolín, který jako vítěz nejprve odmítl postup, aby ho vzápětí přijal. Co jste říkal této kauze? 

"Je velký skok mezi třetí a druhou ligou, jak ekonomický, tak v kvalitě kádrů a proto každé mužstvo si opravdu vše musí spočítat a promyslet, aby ve druhé lize hrál důstojnou roli." 

Myslíte si, že Kolín neměl dostatečný čas si všechno řádně promyslet a spočítat předem?

"Do toho nevidíme, mohl jim tam vstoupit nějaký partner a mohl dát peníze. Když to v první fázi spočítali, tak jim to asi na důstojné hraní v NFL nestačilo, tak to odmítli. Potom to asi někdo viděl (sponzor, město) mohl dát další finance na posílení kádru a pokrytí rozpočtu na tuto bezesporu kvalitní soutěž. To jsou, ale jenom naše domněnky."

Jak to podle vás do budoucna bude s postupem do 2. ligy budou na to mít mužstva zázemí a hlavně finance? 
Nebylo by lepší obě ligy 1 a 2 uzavřít a snížit počet? 

"Tohle se těžko odhaduje, ale nemyslím si, že by bylo chytré tyto soutěže uzavřít. Ve třetí lize by nebylo kromě sestupu o co hrát. A vždy se najde někdo, kdo ambice postoupit má, i když to není jednoduché." 

V novém ročníku ČFL se obmění stávající mužstva, odstoupily Kunice, Sparta B a Roudnice, co jste tomu říkal a neublíží to kvalitě této soutěže? 

"Nemyslím si, že odstoupením těchto mužstev utrpěla kvalita třetí ligy, postupuje hodně ambiciózních týmů, myslím si, že třetí liga bude těžká soutěž a jako letos i hodně vyrovnaná." 

Jiskru čeká na Chodské slavnosti 9. srpna staronový účastník ČFL, Slavoj Vyšehrad, jak byste na toto utkání pozval diváky?

"Samozřejmě nás čeká těžké utkání, hned na úvod staronový účastník třetí ligy, nováček plný euforie, ale my jsme loni protrhli černou sérii při Chodských slavnostech a nyní bychom při domažlické pouti chtěli zase pokračovat ve vítězné sérii."


Zajímavosti o Stanislavau Purkartovi:

Narozen: 8.9.1969 ve Stodě.
Rodinný stav: Rozvedený.
Jako aktivní fotbalista hrál na pozici záložníka.
Začínal v šesti letech v Blatnici (2 roky), kde trénoval jeho otec.
Dále v (1. rok) Kamenném Újezdě, Nýřany, ve 14. letech v roce 1983 přestoupil do Škody Plzeň do žáků, kde ho trénovali Zdeněk Buzek a Josef Čaloun. V dorostenecké kategorii ho vedl rok Zdeněk Böhm a tři roky legendární kouč Josef Žaloudek.
Na vojně v roce 1992 hrál za VTJ Karlovy Vary (třetí ligu), kde vstřelil z 30 utkání 22 branek a byl nejlepší střelec ČFL.

Ligová bilance jako hráč:
                                     Ročník    Zápasy     Góly     Klub
   
1. česká fotbalová liga 1993/94     27            3         FC Viktoria Plzeň
1. česká fotbalová liga 1994/95     29            3         FC Viktoria Plzeň   
1. česká fotbalová liga 1995/96     28            2         FC Viktoria Plzeň
1. česká fotbalová liga 1996/97     27            3         FC Viktoria Plzeň
1. Gambrinus liga         1997/98     25            5         FC Viktoria Plzeň
1. Gambrinus liga         1998/99     29            2         FC Viktoria Plzeň 
CELKEM                                         190          18

Purkarta v letech 1993-99 trénovali: Michálek, Hřebík, Dvořák, znovu Michálek, Uličný, Šíp (7.kol).
V roce 1998/1999 sestup do druhé ligy za vedení Petra Uličného, kterého na poslední utkání nahradil Milan Šíp.
Poslední jeho hráčskou štací bylo v roce 1999 působení Tatranu Poštorná (tým Rudolfa Baránka) kde odehrál 12 utkání se čtyřmi góly a trénovali ho tady Rabušic a Matuška.  
Hráčskou karieru, ukončil pro častá zranění ve 30. letech.

Jako trenér vedl: půl roku 1. FC Plzeň, které se převedlo na rezervu Viktorie Plzeň, dále působil ve Viktorii Plzeň co by druhý asistent trenérům Koubkovi, Petrovi Radovi, Ciprovi, Půlpitovi a zároveň vedl juniorku Viktorky. Po odvolání kouče Pulpita dělal už prvního asistenta Michálkovi. Dále (4. měsíce) třetiligové Buldoky Karlovy Vary, (3 roky) druholigový FK Baník Sokolov, TJ FC Chotíkov 1 rok (krajský přebor) od dubna 2012 Jiskru Domažlice (třetí liga).
Oblíbené jídlo, pití: Těstoviny, Coca cola a Šampaňské Bohemia sekt.
Oblíbený herec: Miroslav Donutil.
Oblíbený trenér: Vítězslav Lavička. 

Na 1. fotu: trenéři Jiskry: Stanislav Purkart a Pavel Wolf

2. fotu: Stanislav Purkart

Text a foto: Jiří Pojar