Kalendář

<< prosinec 2021 >>
Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Novinky

 

 

 

Sledujte aktuality z fotbalu na Tipsport.cz 

On-line vstupenky na Viktorii Plzeň [›] 

Nový web Jiskry Domažlice [›]

  

 

 

 

 

Domažlický FOTBALTřetí liga by byla pro Písek třešničkou na dortu, říká trenér Ondřej Prášil


Písek: V nedávno skončené sezóně fotbalové divize se mužstvu FC Písek dařilo. V tabulce skupiny A obsadilo druhé místo jen jediný bod za prvním Benešovem. Velký podíl na tomto skvělém výsledku mají trenéři Karel Musil, jenž vedl písecký tým na podzim, ale ze zdravotních důvodů ve funkci trenéra skončil, a Jindřich Dejmal, jenž s mužstvem absolvoval celou zimní přípravu a na jaře ho dovedl až téměř na samý vrchol. Oběma jmenovaným patří velké poděkování za odvedenou práci.

Jenomže uplynulá sezóna již patří minulosti a v Písku už plánují budoucnost. A sází zde na mládí. Do nové sezóny povede A-tým nový trenér, šestatřicetiletý Ondřej Prášil. Nový kormidelník píseckého celku poskytl webu FC Písek následující rozhovor.

Minulou sezónu jste působil v divizním Sokole Čížová coby hrající asistent trenéra. S jakými představami přicházíte do Písku v roli hlavního trenéra?
„Moje plány jsou jasně dané. Měl jsem několik schůzek s vedením FC Písek, jehož představy jsou takové, že by se mělo navázat na dobrou práci, která zde byla započatá v minulé sezóně. To znamená, pokračovat v práci s mladými hráči, kteří v Písku vyrostli. Uvidíme, jakou soutěž bude mužstvo v příštím mistrovském ročníku vlastně hrát. Hovořili jsme i o tom, že by bylo třeba stávající kádr posílit o několik kvalitních hráčů, aby se v týmu zvýšila konkurence."

Kdyby se v sobotu 21. června rozhodlo na losovacím aktivu o tom, že Písek bude hrát v příští sezoně III. ligu, bude to pro vás velká výzva?
„To každopádně. Myslím si, že málokterý trenér v mém věku by dostal příležitost, začít hned třetí ligou na svojí první štaci. Určitě by to pro mě byla velká výzva. A já mám výzvy rád."

Přicházíte k týmu, který před vámi vedl Jindřich Dejmal, trenér s prvoligovými zkušenostmi. Navážete na jeho práci nebo bude prosazovat svůj styl hry?
„Tak jako jsem měl schůzky s vedením FC Písek, setkal jsem se několikrát i s trenérem a sportovním ředitelem klubu panem Dejmalem. Bavili jsme se nejen o týmu a o fotbale. Z těchto rozhovorů jsem si odnesl mnoho poznatků. Samozřejmě, že využiji jeho zkušenosti z úspěšné práce, kterou zde jako trenér odvedl. A k tomu připočteme práci, kterou bych mohl přinést i já, nazval bych to mladistvý elán. Prostě dám fotbalu věci, které jsem poznal za svoji hráčskou kariéru. A trenérů jsem za tu dobu poznal hodně, takže výběr z toho všeho není vůbec špatný. Coby sportovní ředitel bude Jindřich Dejmal mým nadřízeným, takže spolu budeme často hovořit i v průběhu sezóny."

Mužstvo Písku zůstalo v tabulce divize jediný bod za Benešovem, když kromě jiných bodových ztrát v sezóně dvakrát prohrálo s Čížovou. Kdyby alespoň jednou vyhrálo nad tímto soupeřem, mohlo soutěž vyhrát a přímo postoupit do III. ligy. Není to paradox, že jste v dresu Čížové odehrál oba tyto zápasy a nyní přicházíte trénovat právě Písek?
„Paradox to určitě je. Ale to je právě na fotbale to krásné, že nikdy není nic jasného. A Čížová, která leží pět kilometrů od Písku, byla jediným týmem v soutěži, který Písek v sezoně dvakrát porazil. To svědčí o tom, jaké toto okresní derby mezi Pískem a Čížovou již řadu let je."

Přicházíte do Písku, kde jsou pro fotbal docela jiné podmínky, než jaké jste měl v Čížové. Vám není toto prostředí zase až tak cizí, že?
„Ne. V minulosti jsem za Písek hrával už jako malý žák, takže zdejší prostředí dobře znám a zarylo se mi do paměti. Oproti Čížové je to v Písku docela něco jiného. A když člověk jede v Písku po silnici kolem areálu, tak vidí, že se tady stále něco děje. Klub má svoji vizi, za něčím jde, a je to vidět na první pohled. Písecký areál je moc hezký.“

S jakými pocity budete očekávat průběh sobotního losovacího aktivu, na kterém se rozhodne, jakou soutěž bude Písek hrát v příští sezoně?
„Pocity jsou jasné. Když jsem se bavil s vedením klubu o možnosti hrát třetí ligu, bylo všem jasné, že v každém týmu této soutěže jsou zkušení hráči. Soutěž je to dlouhá a hodně náročná. Některé celky, které jsou na tom ekonomicky dobře, jsou dokonce profesionální. Písecký tým je mladý, všechno má před sebou, určitě by pro něho byla třetí liga mnohem těžší než divize. Na druhou stranu by ligová soutěž byla pro Písek, za jeho výsledky v uplynulé sezoně, třešničkou na dortu. A to nejen pro funkcionáře, hráče a trenéry, ale i pro místní skvělé fanoušky."

Jak velké slovo budete mít při rozhodování ohledně posílení kádru mužstva pro příští sezonu?
„Jména hráčů, kteří by mužstvo mohli eventuálně posílit, v hlavě mám, ale cesta píseckého klubu je taková, aby šanci dostávali hráči z vlastní líhně. A koncepce týmu není taková, aby se do ní moc zasahovalo. Takže si myslím, že by nebylo dobré, kdyby sem začali najíždět hráči, třeba z Prahy, a ucházeli se o angažmá v Písku. Možná, že by se dalo posílení týmu vyřešit ve spolupráci s Českými Budějovicemi nebo s hráči, kteří v Písku již v minulosti působili. Cestu vidím v práci s hráči, kteří zde už jsou, a když tak kádr doplnit fotbalisty z okolí, kteří mají k Písku, potažmo k Jihočeskému kraji, nějaký vztah. Nechtěl bych, aby tady vzniklo, jak já říkám žoldáctví. Já už jsem něco podobného zažil. Hrál jsem v Čáslavi, kde v místním týmu druhé ligy působil jediný kmenový fotbalista, ostatní dojížděli odjinud. Hráči dorazili na trénink nebo k zápasu, po skončení nasedli do aut, bouchli dveřmi a jeli domů. Neměli žádný velký vztah ke klubu ani k městu. Proto bych nechtěl, aby něco podobného bylo tady v Písku."

Vaším asistentem bude Milan Nousek mladší?
„Ano. Realizační tým zůstane stejný, jako byl v minulé sezóně. Není důvod k tomu, abychom měnili to, co je zaběhnuté a co dobře funguje. Ať se to vezme jakkoliv, minulý divizní ročník byl úspěšný, i když tým soutěž nevyhrál a skončil druhý, právě i díky porážkám s Čížovou. Ale to už je všechno minulost, nyní se musíme dívat dopředu. Je třeba říci, že nás všechny čeká hodně tvrdá práce."

Kdy s mužstvem zahájíte přípravu na novou sezónu?
„Přípravu na novou sezónu zahájíme v pondělí sedmého července. Budeme mít čtyři týdny na to, abychom se na danou soutěž co nejlépe připravili.“

Kolik přátelských zápasů sehrajete v tomto čtyřtýdenním přípravném období?
„Zatím máme naplánované čtyři přátelské zápasy, o dalších se v tuto chvíli ještě jedná. Podle mých informací bychom dvě utkání měli sehrát doma, ostatní venku."

Kapitánem píseckého týmu je devětatřicetiletý kanonýr s prvoligovými zkušenostmi Jan Zušťák. Pokud se po operaci kolene dobře zotaví, absolvuje letní přípravu, využije jeho služeb?
„Určitě. Pakliže má trenér v týmu hráče, který vstřelí za sezónu pětadvacet gólů, tak by byl blázen, kdybych jeho služeb nevyužil. Střelců jeho typu je už hodně málo."

Řekněte, jaké je vaše osobní přání při nástupu do funkce hlavního trenéra mužstva FC Písek?
„Přál bych si, abychom v přípravě na novou sezónu řádně odtrénovali všechno tak, jak si naplánujeme, a aby se hráčům vyhýbala zranění. To proto, abychom mohli kompaktně pracovat s kádrem, který budeme mít k dispozici. A poté jít k prvnímu mistrovskému zápasu se vztyčenou hlavou a v plné síle. Nerad bych řešil nějaké věci, které se k fotbalu nehodí, hlavně zranění. Věřím, že do nové sezóny vstoupíme úspěšně za podpory fanoušků, kteří svým povzbuzováním jsou dvanáctým hráčem mužstva Písku."

Rozhovor s trenérem Ondřejem Prášilem se uskutečnil ve středu 18. června, o den později bylo telefonicky na sekretariát klubu FC Písek z Prahy potvrzeno, že A-tým bude hrát v příští sezóně III. ligu!

Připravil František Bořánek/FC Písek