12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30

4. kolo Poháru České pošty: J. Domažlice - FC Viktoria Plzeň 0:3 (0:3)

V prvním ze dvou vzájemných zápasů, v rámci čtvrtého kola Poháru České pošty, hostila Jiskra Domažlice na svém trávníku úřadujícího mistra Gambrinus ligy a účastníka základní skupiny Ligy mistrů, celek FC Viktoria Plzeň. Hosté přijeli bez kapitána Horvátha, všech slovenských hráčů a Hořavy. Domácí trenér Purkart měl k dispozici všechny hráče a postavil tak na trávník to nejlepší, co má pro boje v ČFL k dispozici.

Po téměř vyrovnaném úvodu zápasu se postupně začínali prosazovat kvalitnější hosté, kteří předvedli několik pohledných akcí a dočkali se ve 24. minutě zaslouženého vedení. Když o minutu později vedli již o dva góly, bylo o zápasu rozhodnuto. Fotbalová kvalita se prosadila ještě těsně před obrátkou, kdy vstřelil svůj druhý úspěch Kovařík, a do šaten se šlo za stavu 0:3. I ve druhém poločasu byla fotbalová kvalita jednoznačně na straně hostů, kteří si vypracovali několik dobrých střeleckých příležitostí, ale kvalitně a obětavě bránící domácí obrana, v čele s výborně chytajícím brankářem Ticháčkem již ani jednou míč do své sítě nepustila. Domácí se již tolik do útočení nehnali a s výjimkou konce zápasu se víceméně bránili, ale svým výkonem rozhodně asi tři tisícovky přítomných diváků nezklamali.

V úvodu zápasu se obě mužstva jen lehce oťukávala, hrálo se mezi šestnáctkami a žádný velký vzruch před brankami se nekonal. V 8. minutě se dostal na dostřel hostující branky Došlý, ale jeho střela z 18 metrů mířila nad plzeňskou branku. Poté se domácí ubránili dvěma centrům hostujícího Wágnera a v 9. minutě vyslal jeden z hostujících útočníků slabou střelu, se kterou si Ticháček bez problémů poradil. V 10. minutě stačili domácí srazit Kovaříkův centr na roh a o minutu později opět centr zleva, který vyslal před domácí branku Pospíšil, domažlická obrana odvrátila. V 11. minutě našel domácí Beránek nabíhajícího Mužíka, ale jeho střela zleva z 20 metrů přelétla plzeňskou branku. O minutu později na druhé straně zacentroval zprava Tecl, ale Pospíšil hlavou z 10 metrů minul pravou Ticháčkovu tyč. Zatímco domácí odvrátili další dva centry hostů, dostali se sami do útoku v 17. minutě, kdy Bárta poslal dopředu Mužíka, ale jeho střela zleva z 25 metrů minula vzdálenější tyč plzeňské branky. V 18. minutě odcentroval zprava Petržela, našel hlavu nehlídaného Wágnera, ale jeho hlavička z 10 metrů jen o kousek minula pravou tyč domažlické branky. Ve 23. minutě rozehrál trestný kop z 28 metrů domácí Mužík, našel obránce Bauera, ale ten z devíti metrů hlavou minul Bolkovu branku. Jen o minutu později zatáhl míč po pravé straně hostující Tecl centrem našel nabíhajícího Kovaříka a ten volejem z 10 metrů poslal viktoriány do vedení - 0:1. Než se stačili domácí vzpamatovat z obdržené branky, pronikl v následující minutě po levé straně hostující Kovařík, kterého neuhlídal Bauer, vnikl do pokutového území a jeho centr usměrnil Tecl ke vzdálenější tyči Ticháčkovy branky - 0:2. Plzeňští byli v této fázi hry při chuti a ve 28. minutě pronikl po pravé straně Petržela, ale jeho střelu z úhlu stačil Ticháček výborně vyrazit. Když si pak domácí ve 31. minutě poradili s centrem hostujícího Pospíšila, uvolnil se na druhé straně Došlý, ale jeho střelu z 20 metrů zneškodnil brankář Bolek. Ve 32. minutě se pěkně uvolnil hostující Tecl, centrem našel nabíhajícího Pospíšila, ale jemu stačil míč sebrat pádem pod nohy domácí brankář Ticháček. O dvě minuty později stačili hosté zblokovat na rohový kop centr Bárty a na druhé straně se uvolnil Tecl, ale jeho střelu z 16 metrů stačili domácí zadáci zblokovat. Ve 42. minutě našel domácí Mužík nabíhajícího Bártu, ten si udělal kličku, ale jeho střela zleva z 16 metrů mířila nad plzeňskou branku. Hosté se potřetí prosadili ve 43. minutě, kdy Petržela centroval zprava na nehlídaného Kovaříka a ten lobem přes brankáře Ticháčka, do opuštěné branky zvýšil na 0:3. Poslední slovo v prvním poločasu měli domácí, ale Došlého střelu z 22 metrů hosté srazili.

Hned v úvodní minutě druhého poločasu stačil zprava odcentrovat plzeňský Řezník, ale těsně před nabíhajícím Teclem stačil míč hlavou na roh odvrátit Knakal. Ve 49. minutě pronikl po levé straně hostující Limberský, ale jeho centr stačili domácí srazit na roh. V 51. minutě pronikl opět po levé straně plzeňský Tecl, ale i jeho centr stačili domácí srazit na roh. O dvě minuty později se na druhé straně dostal ke střele z 28 metrů domácí Braun, ale minul levou Bolkovu tyč. V 57. minutě neprošel před plzeňskou branku centr domácího Bárty, poté Dvořák postrčil míč na nabíhajícího Došlého, ale jeho střelu srazili viktoriáni na roh a stejně skončil vzápětí i centr Bárty. V 64. minutě rozehrál zprava rohový kop hostující Kovařík, ale Ticháček míč vyboxoval. Domácí zahrozili o tři minuty později, ale Dvořák hlavičkoval po Mužíkově centru zprava jen kousek vedle levé Bolkovy tyče. Při pokusu o střelu byl v 68. minutě faulován domažlický kapitán Mužík, který sám rozehrál tr. kop z 19 metrů a k domácí smůle trefil pouze břevno odevzdaně přihlížejícího Bolka. Poté se na druhé straně uvolnil Petržela, ale z 20 metrů jen těsně minul levou Ticháčkovu šibenici. V 72. minutě pronikl do domácí šestnáctky po levé straně Tecl, zpětnou přihrávkou našel nabíhajícího Petrželu, ale ten volejem z 19 metrů domažlickou branku přestřelil. Vzápětí skončila další útočná akce Řezníka rohovým kopem pro hosty. Ten rozehrál zleva Kovařík, Ticháček míč vyboxoval a vzápětí byl odpískán útočný faul viktoriánů. V 77. minutě pronikl po pravé straně hostující Petržela, ale na jeho střílený centr Tecl v běhu nedosáhl. O minutu později rozehrál plzeňský Kovařík rohový kop na hlavu Wágnera, ale toho výborně vychytal Ticháček, když hlavičku z 8 metrů reflexivně vyrazil. Poté srazili na druhé straně hosté na roh Knakalův centr zprava a stejně skončila vzápětí i střela hostujícího Hrdličky z šestnáctky, po Ticháčkově zásahu. Závěr zápasu patřil domácím a pěkný fotbalový moment, oceněný bouřlivým potleskem diváků, přinesla 85. minuta, kdy se po dlouhém Knakalově autovém vhazování dostal míč k M. Pyrkovi a ten nůžkami ze 14 metrů jen těsně přestřelil břevno Bolkovy branky. Poté skončil centr domažlického Leitla rohovým kopem, který rozehrál zprava Mužík, ale Dvořákův následný volej mířil kousek vedle levé plzeňské tyče. A to bylo v utkání vše, takže si Viktoriáni do domácí odvety vezou zaslouženě náskok tří branek.

Branky: 24., 43. Kovařík, 25. Tecl.
Rozhodčí: Jiří Houdek - Štěrba, Vlasjuk. Delegát FAČR: Miroslav Svoboda. ŽK: 1:0 (90. Mužík). Diváků: 3350.

Jiskra Domažlice: Ticháček - Knakal, Chocholoušek, Bauer, Beránek - Došlý (80. Kasýk), Mužík, Pyrka M., Braun (87. Pyrka D.), Bárta (76. Leitl) - Dvořák. Trenér: Stanislav Purkart.

FC Viktoria Plzeň: Bolek - Řezník, Hejda, Procházka (46. Hubník), Limberský (60. Mlynařík) - Petržela, Kolář, Pospíšil, Kovařík - Tecl, Wágner (Hrdlička). Trenér: Pavel Vrba.

Vok

Před i pozápasové videorozhovory najdete ZDE!

Ohlasy po zápasu:

Kapitán Jiskry Petr Mužík: „Chtěli jsme hlavně potrápit velkého favorita tohoto dvojutkání. Nevím, jestli se nám to podařilo, byli jsme prvních dvacet minut zakřiknutí, pak jsme si nechali dát dva zbytečné góly hned po sobě a to byla voda na mlýn Plzně, takže už hrála to, co potřebovala. V šatně jsme si řekli, že nemáme co ztratit, trochu jsme vysunuli presing, snažili jsme se soupeře více napadat, plzeňští již potom podle mého názoru již přestali trošku hrát, polevili, takže jsme měli některé šance. Škoda, že jsme nějakou neproměnili. Na tento zápas jsme se jako tým připravovali, rozebírali jsme nějaká videa a hru jednotlivých hráčů, ale na takový mančaft se asi těžko dá připravit. Je to o štěstí, a jak k tomu přistoupí soupeř. Škoda, že z mého trestňáku bylo jen břevno, diváci si zasloužili dát čestný gól. Soupeř k zápasu přistoupil naprosto profesionálně, určitě nic nepodcenil, a z jejich chování nebylo cítit žádné nadřazování nebo něco podobného.“

David Limberský: „Domažlice pro nás byl houževnatý soupeř, přišlo hodně lidí a nastoupili na nás srdnatě. Byli jsme v první půli lepší v kombinaci a vytvářeli jsme si šance, ze kterých jsme tři proměnili, takže z tohoto pohledu to pro nás byl takový ideální průběh zápasu. Ve druhé půli, jsem byl jen na 15 minut a tempo trochu polevilo, my jsme si hlídali výsledek a já jsem část hry neviděl, protože jsem byl v šatně. S Domažlicemi jsem se fotbalově setkal poprvé, věděli jsme, že budou určitě hodně kousat a my jsme si udělali první půli po svém, což bylo hodně důležité, protože kdybychom jim dali „čuchnout,“ a oni třeba něco proměnili, tak by to bylo hodně těžké. Proto jsme rádi, že jsme tu první půli zvládli takhle. Já jsem odstoupil ze zdravotních důvodů. Po prodělaném zranění svalu jsem dostal angínu, provázenou čtyřicítkami horečkami a bral jsem deset dní antibiotika. Ta nemoc mi vzala hodně sil. Do tréninku jsem vlítnul až v úterý, trénoval dvoufázově a měl jsem toho plné kecky. Dneska mě trochu tahalo tříslo, a proto jsem střídal. Asi jsem do toho vlítl moc rychle, ale jinak jsem rád, že jsem mohl hrát šedesát minut a cítím se už docela dobře.“

Trenér Viktorie Plzeň, Pavel Vrba: „Věděli jsme, že Jiskra je v pohárové soutěži velmi úspěšná a chtěli jsme uhrát takový výsledek, který nás bude do odvety pasovat do role favorita. To se nám podařilo a samozřejmě, že s tím výsledkem jsme spokojeni. V první poločasu si myslím, že ten zápas byl z naší strany mnohem více koncentrovaný. Samozřejmě, když vedete 3:0 a jste v situaci, kdy soupeř byl ve druhém poločasu velice aktivní, tak si myslím, že jsme spíše hlídali ten třígólový výsledek. Ve druhém poločasu mohli někteří hráči předvést trochu více, jako v poločasu prvním. O domácích jsme věděli, že porazili Bohemku, porazili Karvinou, což jsou soupeři z mnohem vyšších pater, ať už to je z druhé nebo první ligy. Na druhou stranu my s Domažlicemi pravidelně hráváme přípravná utkání, takže víme, že je to velice kvalitní mužstvo a víme, že tady je nějakých 5-6 hráčů, kteří jsou odchovanci Plzně, takže ten zápas měl určitě náboj. Já jsem rád, že jsme ten první poločas zvládli tak, jak jsme ho zvládli a ten druhý poločas jsme si již hlídali výsledek, který je pro nás úspěšný. Co se týká zázemí zde, musím říci, že Domažlice mají krásný areál a my jsme se o tom několikrát přesvědčili. Ať už to je uvnitř, tedy kabiny, je zde všechno naprosto v pořádku. V zimě tady často hráváme na umělce. Samozřejmě, že to hřiště bychom si asi představovali lepší, ale vzhledem k tomu, že je polovina listopadu, tak chápu, že hřiště nebývají úplně optimální, jak bychom si přáli.“