11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Pohár České pošty: Jiskra Domažlice – FK Teplice 0:2 (0:0)

V prvním utkání semifinále Poháru České pošty ve fotbale, se na stadionu Střelnice v Domažlicích proti domácí Jiskře postavil současně poslední celek prvoligové tabulky – FK Teplice. Na rozdíl od Českých Budějovic neponechali hosté nic náhodě a přijeli v nejsilnější sestavě, takže diváci na trávníku viděli Keriče, Melunoviče, Rosu či Ljevakoviče. Na lavičce pak zůstali Mahmutovič, Vachoušek, Chovanec či brankář Grigar. Hosté na trávník doslova vlétli, ve snaze vstřelit co nejdříve gól a prvních dvacet minut se na Houdkovu svatyni valil útok za útokem. Rezultovalo z toho několik nebezpečných situací před domažlickou brankou, a když největší tutovku zazdil Melunovič, přežili domácí velký tlak bez úhony. Potom začal tlak favorita pomalu slábnout a do hry se dostávali i domácí, kteří měli šanci jít do vedení v závěru poločasu, ale Bezděk minul teplickou branku. I druhý poločas se hrál v režii fotbalovějších hostů, ale dokud stačily domácím síly, využívali každou možnost k ohrožení Slavíkovy branky. Rozhodnutí přinesl střídající Mahmutovič, který po hodině hry poslal favorita do vedení a čtyři minuty před koncem toto vedení ještě zvýraznil. Domácím nelze upřít maximální snahu, ale ta tentokrát na kvalitnějšího soupeře nestačila.

Hned v úvodu zápasu pronikl po pravé straně teplický Kerič, centrem oslovil Jursu, ale jeho volej z 18 metrů mířil nad Houdkovu branku. Ve 4. minutě se do nebezpečného průniku dostal opět Kerič, ale v rozhodující chvíli mu míč utekl za brankovou čáru. O dvě minuty později odcentroval zleva Vůch a domácí brankář Houdek musel na zem, aby zneškodnil rodící se šanci Melunovičovi. V 7. minutě opět aktivní Vůch pronikl po levé straně, přetažený centr vrátil od vzdálenější tyče do pole Kerič, ale nikoho ze spoluhráčů nenašel a domácí se ubránili. O chvíli později skončila technická střela hostujícího Vůcha nad domažlickou svatyní a ve 13. minutě se dostal ke střele zprava Melunovič, ale Houdek míč vyrazil. Silný tlak favorizovaných Teplic vyústil v 16. minutě v tutovku Melunoviče, který po akci a centru Vůcha volejem z 8 metrů přestřelil odkrytou Houdkovu branku. Teprve potom se dostali do hry i domácí, ale s Mužíkovým trestným kopem si Slavík bez problémů poradil a závar před teplickou brankou skončil o chvíli později útočným faulem domácích. Ve 22. minutě rozehrál zleva z 18 metrů teplický Jarolím tr. kop, Houdek jeho střelu vyrazil, míč sice doťukl do odkryté branky Kerič, ale gól nebyl pro odpískaný ofsajd uznán. Ve 25. minutě napřáhl ze střední vzdálenosti Podaný, ale domažlickou branku minul. Po půlhodině hry rozehrál tr. kop domácí Mužík, míč se odrazil k Bauerovi s jehož hlavičkou ze 12 metrů si však Slavík poradil. Ve 33. minutě se po Jarolímově rohovém kopu dostal ke střele volejem Melunovič, ale trefil jen tělo bránícího soupeře a vzápětí se na druhé straně totéž podařilo domažlickému Mužíkovi. Ten pak rozehrál ve 39. minutě tr. kop, hosté míč odvrátili k Malému, ale jeho volej ze 20 metrů skončil vedle Slavíkovy branky. O čtyři minuty později se zrodila největší šance domácích, když Malý vybojoval ve středu hřiště míč, poslal dopředu našlápnutého Bezděka, ten se vyhnul vybíhajícímu Slavíkovi, ale ze 14 metrů zprava minul vzdálenější tyč teplické branky. Domácí se pak vypořádali se dvěma centry hostů do svého pokutového území a když na druhé straně Mužíkův tr. kop zneškodnil Slavík, šlo se do kabin smírně.

I ve druhém poločasu se hrálo podle teplických not, ale převaha hostů již nebyla tak výrazná, jako první dvacetiminutovku zápasu. K první střele se dostal domácí Sladký, ale Slavík jeho pokus z 18 metrů vyrazil na roh. O chvíli později skončil závar před Houdkem jen rohovým kopem hostů a vzápětí stačil střelu Vůcha, zleva ze 14 metrů, po jeho samostatné akci, Houdek vytlačit na roh. Domácí gólman se doslova „vytáhl“ v 52. minutě, kdy nádherně konečky prstů vytlačil nad břevno Podaného střelu z hranice šestnáctky. O pět minut později pak vyboxoval míč po tr. kopu teplického Jursy a v 59. minutě odvrátil hlavou Vůchův centr domácí Bauer. Rychlé ofenzívní akce hostů slavily úspěch po hodině hry, kdy se na hranici šestnáctky uvolnil Mahmutovič jeho střelu z otočky tečoval ve skluzu Bauer a míč skončil přesně pod břevnem bezmocného Houdka – 0:1. Domácí odpověděli střelou Mužíka ze střední vzdálenosti, kterou však Slavík vyrazil. V 73. minutě domácí odvrátili Podaného centr zleva, vzápětí si však celou situaci tentýž teplický hráč zopakoval a tentokrát našel Mahmutoviče, který hlavou nasměroval z 9 metrů míč nad Houdkovu branku. Domácí, kterým již viditelně ubývaly síly, odpověděli jen centrem Došlého, který skončil v rukavicích brankáře Slavíka. V 86. minutě poslal „českou uličkou“ teplický Melunovič míč nabíhajícímu Mahmutovičovi, který obešel vybíhajícího Houdka a do odkryté branky zvýšil na 0:2. O dvě minuty později rozehrál teplický Jarolím zprava rohový kop, ale Rosa hlavičkoval z 10 metrů vedle domažlické branky. V 89. minutě zatáhl míč po levé straně Chovanec, jeho centr přizvedl Houdek na tělo nabíhajícího Dolejše, od něhož se míč odrazil vedle domácí branky. Těsně před závěrečným hvizdem rozhodčího Kalendy se dostal k tvrdé střele z 25 metrů Lüftner, Houdek míč vyrazil k Melunovičovi, jehož pohotový volej z 15 metrů stačil rovněž vyrazit a domácí zadáci míč odkopli.

Branky: 60. a 86. Mahmutovič.

Před 550 diváky řídil rozhodčí Jan Kalenda, ŽK: 2:2 (49. Malý, 60. Mužík – 40. Ljevakovič, 64. Jursa).

Jiskra Domažlice: Houdek – Matas, Růžička, Bauer, Pyrka – Bezděk (73. Strejc), Malý (83. Halili), Mužík, Sladký, Došlý – Dvořák (77. Veselý). Trenér: Stanislav Purkart.

FK Teplice: Slavík – Vondrášek, Lüftner, Rosa, Podaný – Kerič (77. Chovanec), Jursa, Ljevakovič (46. Mahmutovič), Vůch (67. Dolejš) – Jarolím, Melunovič. Trenér: Zdeněk Ščasný.

Ohlasy po zápasu:

Trenér FK Teplice Zdeněk Ščasný: „Přijeli jsme v plné síle, pro­tože nejsme v lize v dobré situaci. Nemohl jsem si dovolit expe­rimentovat a něco zkoušet. Kdybychom byli ve středu tabulky a hráli, co chceme, tak bychom si mohli dovolit dát šanci dalším. Ne­brali jsme, že je ještě odveta, chtěli jsme udělat maximum pro po­stup už dnes, což se podařilo. Zápas jsme pojali i jako generál­ku na Liberec. V úvodu jsme měli dvě velmi dobré šance, ale Me­lunovič je zahodil. Mahmutoviče jsem chtěl pošetřit, ale nako­nec přišel a ukázal, že umí. Splnil úlohu. V těchto zápasech ne­dělám rozdíl mezi první, druhou a třetí ligou. Varovaly nás před­chozí domácí zápasy Domažlic, kdy vyřadily Budějovice i Par­dubice. Jiskra byla těžkým soupeřem, maximálně bojovala, by­la i nebezpečná. Líbila se mi. Mužík hrál výborně, ale nejen on. Do­mácí mají výborné standardky, hodně nebezpečné."

Andrej Kerič, útočník FK Teplice: „Ano, jsem v Domažlicích už podruhé, vloni jsem tu hrál za Spartu Praha. Tehdy se hrálo v jiné atmosféře, bylo ještě víc lidí, navíc jsme měli štěstí, že jsme tu tehdy dali brzy první gól. Dnes nás domácí trápili mnohem víc, zodpovědně bránili, ale výsledek 2:0 pro nás nakonec odpo­vídá vývoji utkání. Je to pohárový zápas, v tom to bývá i o štěs­tí, takže s výsledkem jsem spokojen."

Trenér Jiskry Domažlice Stanislav Purkart: „Postup do os­mifinále poháru je pro Domažlice úspěch. Prali jsme se s Tepli­cemi statečně, neodevzdali jsme jim nic zadarmo a dost jsme jim to znepříjemnili, ale narazili jsme na silného a kvalitního sou­peře. Bylo jasné, že Teplice potřebují dobrý výsledek, očekávaný tlak jsme chtěli přečkat poctivým bráněním, rvát se v osobních soubojích a tím rozkouskovat hru, než se to srovná. To se nám da­řilo, přečkali jsme úvodní tlak a měli jsme také šance. Myslím, že prvnímu gólu předcházel faul na Jardu Malého. Kdyby ne­dali gól, mohlo se to dohrát za stavu 0:0, to by byl hezký bonbó­nek do odvety. Po inkasovaném gólu se hra rozházela, už jsme ne­byli tak kompaktní a dostali jsme druhý gól. Je pro nás pocta, že Teplice přijely takřka v základní sestavě, jako v posledním mi­strovském utkání."

Petr Mužtk, záložník Jiskry Domažlice: „Nechtěli jsme do­stat rychlý gól, protože pak se takoví soupeři uklidní a hrají, co po­třebují. Fotbalovost jsme nahrazovali bojovností, dlouho jsme jim byli vyrovnaným soupeřem. Hráli dobře kombinačně, bylo složité uhlídat Jarolíma ve středu, dobře hrál i Melunovič, a Ma­hmutovič, to je kapitola sama pro sebe. Škoda, že Bezd'a nepro­měnil tu šanci, třeba by to bylo jiné. Ve druhé půli se už síla Tep­lic projevila, přece jen trénují denně, kdežto my chodíme do prá­ce. Prvnímu gólu předcházel faul, snažili jsme se pak o vyrov­nání, ale místo toho jsme inkasovali podruhé. Je to škoda, jedna nula by byl dobrý výsledek do odvety. Není to jednoduché, Česká fotbalová liga je velká porce zápasů, k tomu pohár od předkola. Nemáme tak početný kádr, plno kluků je zraněných, takže os­mifinále je takový zázrak. Ted' není čas si to ani pořádně užít, v so­botu nás čekají Kunice, lídr třetí ligy, pak dohrávka se Spartou B a zápas v Chrudimi a s Chomutovem. Ale pohárová odveta se hraje až pak, takže si to pojedeme na Stínadla užít."            (tau)