17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Zklamání z Řepky nahradila radost z vydřeného postupu

Ligové Dynamo České Budějovice zklamalo mnohé z téměř patnácti stovek diváků, když na trávníku neviděli největší jihočeskou hvězdu – fotbalového rebela Tomáše Řepku, který vůbec do Domažlic nedorazil. Kromě něj a Otepky nastoupili favorizovaní hosté k zápasu 2. kola Poháru České pošty v nejsilnější sestavě a svojí fotbalovostí převzali režii větší části zápasu do svých rukou. Domácí, kteří předvedli velkou bojovnost a nasazení, nastoupili s kombinovanou obrannou řadou, když nemocné či zraněné Tesaře, Bauera a Mandouse nahradili Růžička, Matas a Bárta. Na pravé straně obrany dostala před Strejcem přednost čerstvá posila Mateusz Pyrka. Když se na konci poločasu dostali domácí do vedení nádhernou střelou Malého, nasadil budějovický trenér Lerch, který prozatím vede mužstvo po odvolaném Františku Ciprovi, do druhé půle Rudolfa Otepku. Vyrovnání přinesla hlavička Brazilce Sandra v 54. minutě, ale dalšího gólu v řádné hrací době už jsme se na Střelnici nedočkali a tak přišly na řadu penalty. Když pak ve třetí sérii Houdek vystihl a zneškodnil střelu Markoviče, zatímco všichni ostatní exekutoři byli úspěšní, zavládla na Střelnici obrovská postupová radost.

Jiskra Domažlice – SK Dynamo Č. Budějovice 1:1 (1:0), PK 5:4

Po úvodním uťukávání rozehrál v 5. minutě rohový kop Rýdel, míč se od Malého zad odrazil k Novákovi, jehož střelu z 8 metrů domácí brankář Houdek výtečně vyrazil na roh. O minutu později poslal na druhé straně Mužík dopředu Leitla, jehož centr zprava srazili hosté na roh, který rozehrál zprava Mužík, ale nepřehlednou situaci před Daňkem nakonec českobudějovičtí vyřešili odkopem. V 8. minutě napřáhl z 18 metrů Klesa, ale jeho nebezpečnou střelu Houdek výborně vytlačil na roh. Na druhé straně stačil těsně před nabíhajícím Klesou odvrátit míč na roh Bárta. V 10. minutě se opět vytáhl Houdek, když vytlačil na roh míč směřující k pravé tyči po tr. kopu Sandra. O dvě minuty později hlavou těsně nedosáhl na Došlého centr na malém vápně Veselý. Ve 24. minutě odvrátil Hanzlíkův centr Růžička a vzápětí se po nevydařeném odkopu Matase dostal ke střele z 12 metrů hostující Markovič, ale nechal pouze vyniknout brankáře Houdka, který míč reflexivně vyrazil nohou na roh. Ve 27. minutě poslal centr Sandra zleva hlavou daleko vedle vzdálenější Houdkovy tyče, z malého vápna Klesa a vzápětí skončil závar před domažlickou brankou po Rýdelově tr. kopu odpískaným útočným faulem. Domácí o sobě dali vědět po půlhodině hry, ale Braun usměrnil Mužíkův tr. kop hlavou z 10 metrů vedle pravé Daňkovy tyče. O minutu později si po akci Bárty nepřesně zpracoval jeho centr zleva Malý a bylo po šanci na střelu. Ve 33. minutě po Rýdelově tr. kopu vznikl před domácí brankou závar, ve kterém se dostal ke střele z 9 metrů Markovič, ale trefil jednoho ze soupeřových zadáků a odražený míč zachytil Houdek. S blížícím se koncem poločasu domácí vyrovnali hru v poli a hnáni diváky se snažili o ztečení soupeřovy branky. Nejprve ještě domácí gólman zachytil míč těsně před nabíhajícím Markovičem, ale ve 42. minutě sklepl centr směřující do Daňkova pokutového území Leitl přesně Malému, který se uvolnil a krásnou střelou zpoza šestnáctky pod levou šibenici nedal Daňkovi šanci – 1:0. Dvě minuty před obrátkou poslal dopředu domažlický Leitl nabíhajícího Došlého, ale jeho střelu z úhlu stačili hosté srazit na roh.
V úvodu druhé půle nejprve zastavil akci hostů ofsajd a na druhé straně si Daněk poradil s centrem Veselého. Hosté byli opět aktivnější a častěji se tlačili před domažlickou branku. Ve 48. minutě stačil centr Sandra, mířící na rozběhnutého Javorka výborně v poslední chvíli odvrátit hlavou Bárta, míč se však dostal k nehlídanému Markovičovi, jehož střela ze 17 metrů minula levou Houdkovu šibenici. O pět minut později po Sandrově rohovém kopu Riegel hlavou ze 12 metrů mířil nad Houdkovu branku. V 54. minutě si na dlouhý křížný centr zprava naběhl Sandro, kterého neuhlídal Pyrka a hlavou zleva přes vybíhajícího Houdka srovnal na 1:1. O tři minuty později skončila technická střela Otepky vedle levé Houdkovy šibenice a na druhé straně se tr. kop Mužíka odrazil k Bártovi, jehož volej ze 22 metrů jen těsně minul Daňkovu levou tyč. Po hodině hry musel zasahovat před nabíhajícím Javorkem Houdek a na druhé straně hosté zblokovali Malého střelu z 18 metrů. Domažličtí měli šanci na vedení v 65. minutě, kdy tekl po pravé straně Braun, centrem našel volného Došlého, který se ocitl tváří v tvář Daňkovi, ale z 10 metrů trefil jen tělo padajícího gólmana. Čtvrthodinu před koncem našel českobudějovický Otepka volného Nováka, ale jeho bombu z šestnáctky vyrazil Houdek k Javorkovi, který hlavou z 10 metrů přestřelil jeho branku. V 78. minutě zneškodnil Daněk míč směřující k levé tyči po Mužíkově tr. kopu a na druhé straně se musel Houdek pořádně natáhnout, aby stačil posunout centrovaný míč, na který si u levé tyče nabíhal Klesa. Deset minut před koncem se dostal ke střele ze 14 metrů domácí Dvořák, ale Daněk výborně míč vyrazil a následná střela Došlého z 22 metrů skončila na těle soupeřova zadáka. V 83. minutě stačil pronikajícího Markoviče odkopem zastavit Růžička a míč zachytil Houdek, aby o tři minuty později vyřešili na druhé straně po Mužíkově tr. kopu závar před Daňkem hosté odkopem. Hrálo se nahoru dolů a stejně jako v první půli i s blížícím se koncem druhého poločasu domácí hru v poli vyrovnali. V 86. minutě vyboxoval Mužíkův rohový kop do pole Daněk a na druhé straně zasahoval těsně před nabíhajícím Řezníčkem Houdek. Ten musel na zem i o chvilku později, aby zneškodnil rodící se šanci Klesovi, vzápětí těsně nedosáhl na Hanzlíkův centr nabíhající útočník hostů a stejně se vedlo na druhé straně Bezděkovi při centru Došlého. Vše se mohlo rozhodnout v nastaveném čase, ale domácí zachránila od pohromy po Javorkově střele z 20 metrů levá tyč Houdkovy branky.
O výsledku zápasu tak musely rozhodnout pokutové kopy. Když za hosty proměnili Otepka a Řezníček, za domácí Mužík a Dvořák, přišla třetí série, ve které Houdek vystihl Markovičovu střelu k levé tyči a zneškodnil ji. Za hosty pak své pokusy proměnili Rýdl a Riegel, za domácí Došlý a Braun a na Střelnici vypukla obrovská radost z postupu do třetího kola Poháru České pošty, kde Jiskru čeká celek FK Pardubice.

Před 1420 diváky řídil rozhodčí Lerch. ŽK: 3:1.

Jiskra Domažlice: Houdek – Pyrka, Růžička, Matas, Bárta – Leitl (69. Bezděk), Malý (85. Bauer), Braun, Mužík, Došlý – Veselý (57. Dvořák). Trenér: Stanislav Purkart.

SK Dynamo České Budějovice: Daněk – Novák, Riegel, Lengyel, Hanzlík – Klesa, Rýdel, Javorek, Sandro (82. Řezníček) – Markovič, Němec (46. Otepka). Trenér: Jiří Lerch.

Rozhovory Václava Tauera, DD:

Prezident Jiskry Domažlice Jaroslav Ticháček: „Pohárová utkání mají svá specifika, překvapení se stávají. My toto vítěz­ství věnujeme našim fanouškům a městu, za jejich podporu. Bu­dějovice říkají, že jsou bez Řepky silnější, jinak přijely s kom­pletním týmem, takže o to cennější výhra je. Je to historický úspěch domažlické kopané. Myslím, že i když se tu Tomáš neobjevil, ni­kdo nelitoval, byla to výjimečná událost, pěkný zápas okořeně­ný penaltovým rosztřelem, kde to bývá loterie. Vprvní půli jsme chvílemi měli ze soupeře přílišný respekt, ale šli jsme krásným gó­lem do vedení. Ve druhé půli se hra přelévala ze strany na stra­nu. Každý úspěch se má oslavit, takže si to užijeme, ale v sobotu nás čeká zápas s SKHlavice, ten je pro nás důležitý."

Trenér SK Dynamo Č. Budějovice Jiří Lerch: „Jeli jsme sem za pro nás složité situace, chtěli jsme se výhrou tady od toho od­poutat. S výkonem můžeme být spokojeni, ale štěstíčko se od nás odklonilo. Gratuluji Domažlicím k heroickému a obětavému vý­konu a zaslouženému postupu. V první půli jsme měli šance, ale inkasovali jsme krásnou střelou z pětadvaceti metrů do šibeni­ce, to s mužstvem, které není v psychické pohodě zacloumalo. Ale ve druhé půli jsme se zvedli, kluci bojovali, výsledek se už nám však zvrátit nepodařilo. Tomáš Řepka tu nebyl, měl po utkání s Br­nem problémy s kolenem, netrénoval a proto ani nepřijel.“
Rudolf Otepka, SKDynamo Č. Budějovice
: „At' je to jak chce, pohár je atraktivní, proto jsme se na něj připravovali a bylo na­ším cílem postoupit. To se bohužel nepovedlo. Pohárové zápasy ale takové bývají, soupeř se chce před pěknou diváckou návště­vou vytáhnout na ligový mančaft, a když k tomu nepřistoupíte od začátku zodpovědně, můžete prohrát. Penalty jsou loterie, ale to nás vůbec neomlouvá. Nechci se nad soupeře nějak povyšovat, ale jako prvoligový tým jsme tady prostě měli vyhrát. Doufám, že tohle byla poslední kapka, ted' už se musíme odrazit, protože ny­ní jsme na úplném dně. Ten týden do ligy musíme potrénovat, po­řádně se připravit a konečně zabrat."

Milan Braun, Jiskra Domažlice: „Sice jsme o víkendu utrpě­li vysokou porážku v Zápech, ale ukázalo se, že soupeř je na tom ještě hůř. Věřili jsme si i díky Mundově nápadu v pondělí, takže máme něco navíc na posezónní oslavu. V první půli jsme Budě­jovice asi překvapili, byli jsme důrazní, nebezpeční, včas u hrá­čů, měli jsme možná i více ze hry, více vyložených situací. Ve dru­hé půli už jsme hráli na výsledek. Zápas s prvoligovým muž­stvem byl hodně náročný, od 80. minuty už jsme moc nestíhali, do brejků jsme už pak chodili jen sporadicky, ale ukázalo se, že ně­kteří z nás by klidně na první ligu mohli mít. Slavit se bude, vět­šina kluků si na zítřek v práci vzala dovolenou, ale já ne, jdu do­mů, mám toho dost. Když jdu na penaltu, nebývám nervózní, ale tentokrát jsem byl. Jindy čekám, až co udělá gólman, dneska jsem na nic nečekal, věděl jsem, že mu to dám doprava. Penalty jsme trénovali včera, šli nám fantasticky, ale zrovna já ji ještě se dvěma klukama nedal. Oni už mě ale naši brankáři znají, vě­dí, jak je kopu. A Houdy je navíc chytat umí."            (tav)