Kalendář

<< leden 2022 >>
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Novinky

 

 

 

Sledujte aktuality z fotbalu na Tipsport.cz 

On-line vstupenky na Viktorii Plzeň [›] 

Nový web Jiskry Domažlice [›]

  

 

 

 

 

Domažlický FOTBALFerdinand Forro: V nové sezóně bychom chtěli hrát lepší roli než v té loňské.

 

S fotbalem začínal v Nýrsku, kde hrál za žáky a dorost. Ještě v dorosteneckém věku nastoupil na základní vojenskou službu. Za tehdejší RH Železná Ruda hrál v létech 1972-74. Po návratu z vojny ještě půl roku působil v Nýrsku. V lednu 1975 přestoupil do Sokola Všeruby. Od roku 1977 pokračovala jeho kariéra ve SK Kdyně 1920. Po pěti letech se vrátil zpět do Všerub. Po skončení fotbalové kariéry začal v místním oddíle nejprve trénovat žáky a postupně přešel k dospělým. V roce 1995 byl zvolen předsedou oddílu. Tuto funkci vykonával až do svého odchodu ze Všerub. Pak byla půlroční pauza. V té době ho oslovilo vedení Sokola Kout na Šumavě, zda by k nim šel trénovat? Tady začala jeho spolupráce s Martinem Steinbrückerem. V Koutě spolu působili půl roku. Již během jarní časti soutěže, však přišla nabídka trénovat mladší dorost Jiskry, který hrál divizi. Po dohodě s vedením Sokola Kout tuto nabídku akceptovali. Toto je vizitka trenéra staršího dorostu Jiskry Domažlice Ferdinanda Forra, se kterým vám nyní přinášíme rozhovor.

Jak jste se dostal k rozhodování zápasů, ke kariéře rozhodčího?
Bylo to z jediného prostého důvodu. Lákalo mě podívat se na fotbal po létech také z té druhé strany barikády. Já jsem totiž nebyl na hřišti žádný beránek a chtěl jsem zjistit jak se jako rozhodčí s takovými typy hráčů vyrovnám. Docela to šlo, moc červených karet jsem za dobu pískání nerozdal.

Jak hodnotíte uplynulou sezonu staršího dorostu?
 Uplynulou sezónu nepovažuji za zdařilou. Vstoupili jsme do soutěže s tím, že budeme hrát horní polovinu tabulky. To se nám nepovedlo. Nechci se vymlouvat, ale jedním z hlavního faktoru byla až neuvěřitelná marodka, která nás postihla v průběhu celé soutěže. Nebyla dvě utkáni po sobě, abychom nastoupili ve stejné sestavě. Pouze v Klatovech jsme na podzim byli kompletní a jednoznačně vyhráli (6:1). Zranění se také projevilo na trénincích, kde účast nebyla taková, jak bychom si představovali. Tím, že kádr nebyl tak široký, nastupovali do zápasu ne úplně vyléčení hráči. To samo sebou představovalo riziko obnovy zranění. Přesto si myslím, že jsme měli být v tabulce výš. Bohužel nám však chyběl hráč, který by to vzal v rozhodujícím momentě na sebe. Takové hráče mužstva, která skončila před námi, většinou měla. A taky nám chyběl střelec, který by byl schopen dát v sezoně patnáct a více gólu, protože koncovka byla naši slabinou. Na jaře nás také srazila nedisciplinovanost. Tři utkáni jsme dohrávali bez vyloučeného hráče.

Je podle vás dobrý model soutěže mladšího dorostu?
Nelíbí se mně. Vím, že to není jednoduché, ale určitě by bylo lepší, aby se hrálo třeba čtyřkolově. Jinak je těžké něco vymýšlet.

Jste spokojen s umístěním staršího dorostu?
Jak jsem předeslal v předchozí otázce, s umístěním být spokojený nemohu a ani nejsem.

Kdo z kádru staršího dorostu měl povedenou sezonu, bez kterých hráčů byste se nedokázali obejít?
Nechtěl bych nikoho nějak vyzdvihovat. Hráči střídali dobré zápasy se slabšími. Myslím si však, že nám výrazně chyběl Honza Kubr. To je totiž ten hráč, který se nebál vzít zodpovědnost na sebe a navíc měl přirozenou autoritu. Bohužel pro nás celou sezónu laboroval se zraněním a moc toho neodehrál. Jsou tady však hráči, kteří mají svůj potenciál (Krutina, Buršík st., Stróž, Šimůnek atd.), aby byli v budoucnu podobnými lídry. Musí však neustále na sobě pracovat.

Jak vypadá vaše letní příprava, na co se budete zaměřovat, s kým už jste hráli a s kým ještě budete hrát?
Letní přípravu jsme zahájili 21. července. Z počátku budeme pracovat na fyzičce a postupně přejdeme na herní činnost. Tady bychom měli co nejvíce pracovat s míčem. Tady totiž vidíme naše největší nedostatky. Máme naplánované i přátelské zápasy. Většinou jsou to mužstva 1. B třídy mužů (22. 7.  jsme hráli v Tlumačově a prohráli 0:4, 29.7. Koloveč B 3:1, 4.8. H.Týn B 9:1, 11.8. dorostenecký turnaj v Chotěšově , nováček 1.B. třídy 18.8. Holýšov B (hřiště Blížejov).

Výhled do nové sezony, kdo bude patřit k favoritům soutěže a naopak, kdo bude mít problémy se zachránit?
V nové sezóně bychom chtěli hrát lepší roli než v té loňské. Ale hlavně hrát fotbal, který by se líbil divákům a hlavně kluky bavil. Favorit se v této kategorii těžko hledá, ale měly by to být z ligy sestupující FC Rokycany, SŠ Plzeň, silné by měly být týmy Doubravky, ZČE Plzeň a TJ Sušice. My bychom se chtěli pohybovat v horních patrech tabulky. Na sestup je také složité hledat kandidáta. Soupisky se tady mění každý půl rok, takže i nováček může hrát bez starosti o záchranu.

Kdo opustí kádr, kolik hráčů přijde ze starších žáků nebo na jakých místech v sestavě budete hledat nové hráče?
Kádr opustili J. Kubr, T. Lešek, J. Čapský, kteří přešli do Benfiky, T. Čadek zatím trénuje v Tlumačově a P. Černý se vrátil zpět do Kdyně. Ze starších žáků přišli: M. Buršík, P. Dufek, J. Kalný, I. Major, P. Konůpka, L. Svoboda a D. Žák. V jednáni jsou L. Bláha z Merklína, P. Bláha ze Stoda, P. Hasenöhrl z Chotěšova, L. Konopík z Mrákova. Kádr st. dorostu by tak měl být dost široký.

Jak jste přijal fakt, když svaz zrušil divizi v dorostenecké kategorii, nebyla to škoda, když je teď jenom liga s TCM a potom rovnou kraje?
Přestože jsme z divize spadli, tak říkám, že to ze strany vedení FAČR byl špatný krok. V dnešní špatné ekonomické situaci málo měst jako jsou Domažlice dosáhnou na tréninkové centrum mládeže. Je také propastný rozdíl mezi ligou a krajem. Dalším faktorem je, že se vytratil motivační prvek v podobě postupu. Hráči tak de facto nastupují s malými výjimkami proti stále stejným protihráčům. V divizi také poznali, jak se dělá fotbal v jiných krajích.

Zúčastňujete se seminářů trenérů, vzděláváte se v této oblasti?
Několikrát jsem byl na ukázkách tréninkových jednotek pořádaných Viktorií Plzeň (mládež). Jinak čerpám náměty z internetu nebo z odborných knih.

Máte nějaký trenérský vzor, jaký a proč?
Trenérský vzor vysloveně nemám. Poslední dobou se mi však velice líbil styl, který ve
Viktorii Plzeň začal praktikovat Pavel Vrba. Je jen dobře, že se tímto stylem nakazilo více trenérů.

Jiskra Domažlice by měla praktikovat podobný systém trénování a taktiku hraní zápasů jako Viktoria Plzeň, budete se o tento prvek snažit i u dorostu?
Chtěli bychom se o to co nejvíce pokusit. Chceme hrát ofenzivní fotbal.

Pravidelně navštěvujete utkání mužů Jiskry A i B, jak jste viděl jejich sezonu?
Hlavně na podzim hrála Jiskra velmi dobře, což podpořila velkým počtem vstřelených branek. Jaro už nebylo takové, ale to se dalo očekávat. Soupeři si dávali hlavně v defenzivě větší pozor. Je škoda, že na dobré výkony doma nenavázala také na hřištích soupeřů. Kdyby se ji povedlo přivést nějaký ten bodík z venku, mohlo být umístění ještě lepší. Přesto je konečné šesté místo úspěchem. Benfika postoupila zaslouženě. Měla sice nějaké výpadky.

Dlouho jste působil v Sokolu Všeruby, proč jste odešel?  Jak hodnotíte jejich fotbalovou sezonu a výhled do nové sezony?
Ve Všerubech jsem působil v různých pozicích s vyjma pěti let ve Kdyni. Potom jsem na sobě pozoroval, že jsem za tu dobu, tak nějak vyčichl a neměl již co oddílu dát. Doba dozrála k výměně. Přesto na dobu strávenou ve Všerubech vzpomínám jen dobře a to i ne vše bylo vždy akorátní. Všeruby sleduji i nadále. Myslím, že měli dobrou sezónu a konečné šesté místo v okresním přeboru odpovídá jejím možnostem. Nadcházející sezóna však pro ně nebude jednoduchá, zvlášť pokud jím odejde Jan Šup a v Tlumačově zůstane Michal Čára, ale samozřejmě jim přejí co nejlepší výsledky.

Co říkáte tomu, že Slavoj Koloveč A jehož zápasy jste navštěvoval, bude hrát pouze krajský přebor?
Do Kolovče si našlo cestu poměrně hodně fanoušků z širokého okolí. Takže z tohoto pohledu je to škoda, že budou hrát ,,pouze kraj". Co je k tomuto kroku vedlo, však ví jen vedení Kolovče.

Co říkáte na zavedení juniorské ligy, bude to podle vás přínos nebo naopak?
Těžko něco k tomu říkat. Je to zcela nová soutěž tak, že bude asi nejlepší si počkat, co přinese. Doufám, že to budou převažovat pozitiva.

Jak vidíte vy do budoucna mládežnický fotbal na okrese a v kraji?
Rád bych se mýlil, ale nevidím to dvakrát růžově. Viz žákovské a dorostenecké soutěže v okrese loni a letos pouhá čtyři mužstva v každé kategorii je prostě bída. To se odráží i do vyšších soutěží. Těžko se hledají kvalitní hráči. Dnešní doba nabízí daleko více možností. Musíme doufat, že se to obrátí k lepšímu a že to nebude trvat dlouho.

Jste návštěvníkem i v utkání Startu Tlumačov, co říkáte tomu, že se jim povedl historický postup do 1. B třídy a jak si povedou podle vás?
Start Tlumačov se v posledních létech neustále pohyboval na špici okresního přeboru, takže si postup zasloužil. Když se vhodně posílí, tak si myslím, že by neměl mít existenční starosti. Ale jednoduché to mít nebudou.

                                                            Za rozhovor poděkoval Jiří Pojar