Kalendář

<< prosinec 2021 >>
Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Novinky

 

 

 

Sledujte aktuality z fotbalu na Tipsport.cz 

On-line vstupenky na Viktorii Plzeň [›] 

Nový web Jiskry Domažlice [›]

  

 

 

 

 

Domažlický FOTBALV Domažlicích jsme zažili vynikající úspěch, být šestí ve třetí lize o tom se nám před léty ani nesnilo

Je ředitelem Základní školy Komenského 17 v Domažlicích, zastupitelem města Domažlice, viceprezidentem  FO Jiskra Domažlice, místopředsedou správní rady TJ Jiskra Domažlice,   trenérem Jiskry Domažlice ,,B“ ,,Benfiky“. Těchto pět funkcí ztělesňuje člověk, bez kterého by jeho srdeční klub - Jiskra Domažlice těžko tak dobře fungoval. S fotbalovým odborníkem Ivanem Rybárem jsme si  v mega rozhovoru povídali o radostech i starostech milované Jiskry Domažlice a dalších fotbalových tématech.

Pane trenére, zhodnoťte, prosím, jarní sezonu Jiskry Domažlice B?

Cíl, který jsme si dali před začátkem sezony, postoupit do krajského přeboru, jsme splnili. Jsem velice rád, že se nám to podařilo. Jedná se o další historický úspěch Domažlické kopané. Rezerva A mužstva bude hrát nejvyšší krajskou soutěž. Je to soutěž, kterou dlouhá léta hrávalo naše A mužstvo, takže v tomto směru určitě spokojenost. Naši radost kalí, že jsme postoupili, bohužel, až z druhého místa, protože jsme 1.A třídu chtěli vyhrát. Měli jsme soutěž dobře rozjetu, ale tři kola před koncem jsme zaváhali ve Zruči, soupeř ze Sušice toho využil a skončili jsme celkově druzí. Mužstvo však zaslouží pochvalu za bojovnost a nasazení v zápasech po celou sezonu. Myslím si, že kdyby mužstvo mělo během sezony lepší tréninkovou morálku, tak jsme soutěž bez problémů vyhráli.

Proč jste ,,průměrné“ mužstvo 1.A třídy, jakým je Zruč, nedokázali porazit?

Zruč nastoupila k utkání v kombinované sestavě. Spousta jejich hráčů, kteří patří do základní sestavy, zůstala na lavici.Tak to někdy bývá. Náhradníci podají bojovný nadšený výkon. My jsme přesto měli vyhrát, protože jsme si vytvořili velkou řadu šancí, ale ani ty nejvyloženější jsme neproměnili. Neproměňování šancí nás trápilo po celou sezonu. Každý zápas, hlavně na jeho začátku, jsme měli několik stoprocentních šancí, které ale většinou zůstaly nevyužity a nám dalo velkou práci zápasy dotáhnout do vítězného konce. Mužstvo se tím trápilo, chtělo vyhrát, cítilo, že na soupeře má a hráči se dostávali ještě pod větší tlak. Situace jeden proti jednomu řešili ve stresu a nedokázali jednoduše vyřešit ani situace před brankářem z očí do očí. Je to možná daň jejich mládí a zkušenější hráči by si s tím poradili lépe.

Nastala v  sezoně  chvíle, kdy jste si řekl, my nepostoupíme, opět se nám to nepodaří jako v uplynulých dvou sezonách?

Začátek podzimu nebyl ideální. Ztráceli jsme doma body. Naštěstí nové pravidlo o pokutových kopech, které platilo nově v této sezoně, nám přinášelo úspěch. Ztráty nebyly proto tak velké, protože jsme za vyhrané penaltové rozstřely získávali další bod do tabulky. Po úvodních kolech jsme se rozjeli a přezimovali na prvním místě tabulky. Na jaře začaly ztrácet body všechna mužstva z čela tabulky a já jsem začal pochybovat až po zápase na Přimdě, kde jsme prohráli vysokým rozdílem. Přimda se dotahovala na špičku tabulky a situace mně připomínala loňskou sezonu, konkrétně loňskou úspěšnou stíhací jízdu Dynama Horšovský Týn. Naštěstí Přimda v následujících zápasech začala prohrávat a svoje vítězné jarní tažení nedokázala dotáhnout do konce. Na jaře velmi dobře hrály i Luby, samozřejmě Sušice a Nepomuk. Tato mužstva patřila mezi nejvážnější kandidáty postupu. Přimda opravdu hrozila, že se dostane na pozici přímého postupujícího. Pak by se o druhé postupové místo a dvě barážová musela rozdělit ostatní čtyři mužstva. Měl jsem vážnou obavu, aby nám opět nezůstal v ruce pověstný ,,Černý Petr“ v podobě pátého místa.

Proč nebylo v 1.A třídě mužstvo, které by suverénně ,,prolétlo“ soutěží a vyhrálo ji?

V soutěži bylo pět mužstev, která bojovala o postup. Další mužstva ze středu tabulky a jejího spodního konce se potýkala s kolísavou formou a dokázala brát silnějším soupeřům body. Potkalo to všechny – nás, Sušici, Nepomuk, Luby i Přimdu. Všechna mužstva ztrácela. Nejblíže k suverénům měla Sušice a my, ale obě mužstva jsou podobná, složená z mladíků, kteří ještě nedozráli a nedokáží všechna utkání, ve kterých jsou favoritem, dotáhnout do vítězného konce.

Po třech letech se vám povedlo ,,konečně“ postoupit. Jak bude vypadat příprava a případné doplnění mužstva?

Mužstvo začalo trénovat 2. července, protože potřebovalo zapracovat na fyzické kondici. Je složeno převážně ze studentů, a tak využijeme prázdninové volno studentů. Budeme trénovat prvních čtrnáct dní každý den. Kádr na začátku tvoří dvacet jedna hráčů, kdy jsou všichni na jedné startovní čáře a se stejnými šancemi propracovat se do základní jedenáctky. Mužstvo doplnili dorostenci Jan Kubr, Tomáš Lešek, Jakub Čapský, z hostování se vrací Víťa Kohout. Mužstvo má svoji kvalitu a posilovat nebo doplňovat kádr cizími hráči zatím nemáme v úmyslu. Kádr A mužstva čítá 18 až 20 lidí a počítáme s tím, že naše mužstvo doplní na mistrovská utkání vždy 2 až 3 hráči, kteří se nevejdou do sestavy.

Myslíte si, že se Víťa Kohout rozhodne zůstat v kádru Benfiky a poprat se o místo v základu?

Moje filozofie je jasná. Nemá cenu držet v Domažlicích hráče, kteří nechtějí hrát za Jiskru.Víťa se v posledních letech rozhodl vždy pro hostování v Sokole Mrákov. Na konci loňské sezony za mnou Víťa  přišel, že  má chuť poprat se o místo v Domažlicích. Má u mě zelenou a může dokázat, že se svými fotbalovými kvalitami může v klidu hrát krajský přebor. Je to na něm.

Podobný případ je Jan Šmirkl, který také nehrál v Domažlicích, i když měl v první divizní sezoně našlápnuto do základní sestavy áčka?

Je to hráč, který nastupoval v A týmu a měl veškeré předpoklady proto, aby hrál divizi a koketoval se třetí ligou. Rozhodl se pro studium a fotbal šel na druhou kolej. Dnes to vypadá, že přišel na systém, jak skloubit studium s fotbalem a chce opět hrát v Domažlicích za Jiskru. Všechno závisí na hráčích. Jejich píle, vůle a pracovitost, aby se do sestavy dostali a ukázali fanouškům, že fotbal hrát umí.

Jak to bude s Josefem Schambergerem , bude stále působit v Jiskře?

Pepa je hráčem SK Kdyně 1920 a byl u nás na hostování. Má zájem hrát v Domažlicích a my máme zájem, aby u nás zůstal. Jednání s kdyňskými funkcionáři ale naznačuje, že jejich finanční požadavky budou neúměrné našim možnostem.

Na začátku přípravy proskočili zprávy o možných odchodech z kádru Benfiky (Paluch, Frei, Pačesný, Neumann).

Radek Paluch už tuhle sezonu hrál v Horšovském Týně za 1.FC. Zase to bylo na jeho rozhodnutí. O jeho fotbalových kvalitách netřeba diskutovat, do kádru určitě patří. Takových fotbalistů na okrese Domažlice moc neběhá, ale všechno je otázkou hlavy, psychiky. Mužstvo ho potřebovalo ve správné sportovní formě a ukázněného na hřišti. Toho bohužel Radek není v posledních letech schopen, a proto nehraje v Domažlicích. Až si tohle v sobě srovná, určitě bude patřit mezi opory a platné hráče Jiskry Domažlice. Jiří Pačesný a Lukáš Neumann  dostali nabídku z Horšovského Týna. Akceptoval ji zatím pouze Jirka Pačesný.Teď bude záležet na jednání klubů a v první řadě na jednání  mého s hráči, zda opravdu chtějí opustit mužstvo, které postoupilo. Zda je pro ně tak důležité hrát fotbal za peníze nebo jestli si chtějí fotbal užít s kamarády, se kterými hráli od žákovských let. Co se týče Lukáše Freie, byla by velká škoda, kdyby opustil Jiskru Domažlice. Je výborným brankářem a jeho šance chytat v A mužstvu určitě přijde. Rozhodnutí hrát nižší soutěž jenom z důvodu, že v současnosti není jedničkou v A mužstvu, je unáhlené. Odchytal celou řadu zápasů za rezervní tým, je osobností v kabině a byla by to velká ztráta pro domažlický fotbal, kdyby odešel.

Jak bude vypadat podle Vás první sezona Jiskry Domažlice Benfiky v kraji?

Chtěli bychom se pohybovat ve středu tabulky, abychom neměli problémy se záchranářskými pracemi. Sílu mužstev krajského přeboru známe. Hráli jsme v minulosti přípravné zápasy s Vejprnicemi, Stodem, Klatovami, Holýšovem, Horšovským Týnem, postoupila Sušice a Luby. Jsou to mužstva srovnatelná s našimi kvalitami. Při troše sportovního štěstí máme na to, abychom nejvyšší krajskou soutěž hráli i v budoucnu. Předpokládá to samozřejmě tréninkovou píli, morálku, protože krajský přebor bez tréninku se opravdu hrát nedá, vždyť je to výkladní skříň Plzeňského kraje. Hrají ho hráči, kteří buď mají něco odkopáno, mají zkušenosti, a nebo jsou to hráči, kteří  přicházejí z kvalitních dorosteneckých soutěží. Těžká soutěž a já se s celým mužstvem na ní těším.

Kdo podle Vás bude patřit k favoritům krajského přeboru a naopak kdo bude mít problém se záchranou?

Favorita lze hledat, po postupu Doubravky a Chrástu, v mužstvech Horažďovic, Klatov a samozřejmě Kolovče. U té  bude hodně záležet, jak udrží kádr pohromadě, kdo zůstane a kdo odejde. Koloveč měl kádr na horní patra v divizi. Myslím si, že ani Sušice se v kraji neztratí. Přeji si, abychom problémy neměli my.

Jaké očekávání máte ze zápasů s další našimi zástupci v kraji FK Holýšov a FC Dynamo Horšovský Týn?

Holýšov má kvalitní mužstvo. Hráli jsme s ním pravidelně na zimním turnaji v Horšovském Týně. I když měli většinou kombinovanou sestavu, pokaždé jsme s nimi obstáli a odehráli přinejmenším vyrovnané zápasy. Klasická derby, která se hrávala před léty, už nemají nádech nevraživosti, hráči se navzájem již tolik neznají a i rivalita jednotlivých měst víceméně pominula. Na rozdíl od novinářů tomu nepřikládám žádnou velkou váhu a budou to pro mě soupeři jako ostatní.

Podaří se  FC Dynamu  Horšovský Týn sehnat kvalitní hráče na krajský přebor?

Dá se říci, že FC Dynamo Horšovský Týn bude vlastně nováčkem soutěže, protože celý tým se obmění. Kostra týmu bude z FC Horšovský Týn. Dynamo Horšovský Týn většinou shánělo hráče mimo okres Domažlice. Získat dneska hráče na našem okrese do krajského přeboru je velmi složité. Uvidíme, jak dopadnou jednání s naším klubem, protože za FC Horšovský Týn hrála celá řada hráčů v minulosti hájících modrobílé barvy našeho oddílu.

Je to správná cesta získávat fotbalisty mimo okres do krajského přeboru?

Jestli je to správná cesta? Asi všichni odpoví že ne. Mládežnický fotbal ale na okrese trochu skomírá. Dorosteneckou krajskou soutěž hraje snad jen pět mužstev z okresu Domažlice. Okresní přebor dorostu hrají čtyři oddíly plus dva z okresu Tachov. Je vidět, že dorostenci na okrese chybí a je to spíše otázka na vedení OFS a ostatní kluby, jak tuto situaci řešit. Žákovských mužstev, především v minižácích, je celá řada a je třeba najít systém, jak kluky udržet při fotbale i v pozdějším věku.

Vraťme se k fotbalistům Jiskry Domažlice. Vy jako viceprezident Jiskry jste sledoval výkony a výsledky třetiligového A mužstva. Jak jste je viděl?

V Domažlicích jsme zažili vynikající úspěch. Být šestí ve třetí lize, o tom se nám před léty ani nesnilo. Mužstvo bylo dobře poskládané. Když došlo během jarní části ke změně trenéra, hráči dostali opět chuť na sobě pracovat a byla na nich viditelná radost se hry. Předvádělo fotbal, na který stojí za to, se přijít podívat. Výsledkově se nám dařilo.Zopakovat tento úspěch bude velmi těžké. Podařil se nám i funkcionářský „majstrštyk“ v podobě podepsané smlouvy s Viktorií Plzeň, jejíž jsme se stali farmou.

Myslíte si, že bylo dobře během jara vyměnit trenéra ?

Myslím si, že to mužstvu prospělo. Nebylo to v osobě trenéra Michálka, který je vynikajícím zápasovým stratégem, ale mužstvo prostě někdy potřebuje změnu. Hráči chtějí získat novou  naději, že se dostanou do základní jedenáctky na hřiště. Příchodem nového kouče se protočí sestava a přináší se sebou zdravou rivalitu. Trenér  Michálek odvedl v Domažlicích vynikající práci a za to mu patří velký dík. Svoji trenérskou kvalitu určitě znovu prokáže v novém angažmá - v divizním Chrástu. Trenér Purkart se svými hráčskými i trenérskými ligovými zkušenostmi přinesl nové nápady do tréninkového procesu a pozměnil i herní tvář mužstva. Změna nastala v pravém okamžiku a mužstvu pomohla.

Kádr Áčka po soutěži opustili tři hráči. Je třeba kádr posílit z jiných mužstev a nebo využít toho, že je Jiskra  farmou Plzně ?

Mužstvo mělo svoji kvalitu, mělo široký kádr a dokázalo se vyrovnat i se zraněními klíčových hráčů či s karetními tresty. Potvrdilo se, že III. liga je jak kvalitou tak i časově náročná a nelze ji odehrát se 14-ti členným kádrem. Jestliže tři hráči odejdou, je logické, že by tři měli přijít. Věřím, že se nám kádr povede správně doplnit převážně z hráčů Viktorie Plzeň, kteří se nevejdou do ligového kádru A mužstva. Třetí liga v Domažlicích by jim měla pomoci v jejich fotbalovém růstu, aby se za dva, tři roky stali oporami loňského mistra ligy. Máme samozřejmě vytipovány i fotbalisty v jiných mužstvech. Uvidíme.

Jak se vám v dnešní době daří naplňovat rozpočet klubu, kdy je to čím dál tím těžší ?

Všichni, kteří se pohybují kolem sportu či kultury, ví, jak je obtížné sehnat finanční  prostředky pro svoji činnost. V Domažlicích máme to štěstí, že vedení města podporuje nemalými finančními prostředky neziskové organizace, ať už se jedná o sportovní či kulturní spolky. I pro nás jsou tyto finance nepostradatelné a bez nich by fotbal v Domažlicích nemohl být tam, kde se v současnosti nachází. Zbylé prostředky získáváme od sponzorů. Doufám, že se nám podaří naplnit náš čtyřmilionový rozpočet a druhou nejvyšší soutěž v Plzeňském kraji po Viktorii Plzeň pro Domažlice udržíme. Fanoušci si ji určitě zaslouží. I v ostatních mužstvech, napříč všem kategoriím, nechceme hrát druhé housle a chceme patřit ke špičkám, nebo minimálně ke štikám soutěží.

V ČFL se obměnili některé týmy vinou sportovní, ale i finanční. Jakou podle Vás bude mít letošní ročník úroveň?

Soutěž odchodem ligových rezerv ztratí na atraktivitě. Pro mě to byla vždycky událost, když k nám přijely rezervy ligových mužstev. Mohli jsme vidět fotbalisty, kteří zanedlouho patřili mezi špičkové hráče v České republice. Vymění je mužstva méně atraktivní jako jsou Zápy, Převýšov, která budou mít určitě také svoji kvalitu. Nedokáži posoudit, jestli se úroveň třetí ligy sníží nebo zvýší. Přirovnal bych to k době, kdy se rušila vojenská mužstva. Vojenský fotbal byl bezstarostný, rychlý a důrazný, přesně takový, jaký předváděly ligová béčka. Byli k vidění technicky výborní fotbalisté, na které byla radost se dívat. Nahradí je mužstva, jejichž hra bude založena na zkušenostech a taktice, která často mládí, dravost a rychlost poráží. Úvodní kola ukáží, jak na tom jednotlivá mužstva jsou.

Kde hledat favorita  v ČFL na postup do druhé ligy ?

Hned první zápas na Chodské slavnosti (11. srpna od 17:00) se představí jeden z favoritů soutěže - Roudnice nad Labem. V loňské sezoně byla jedním z nejlepších mužstev. Určitě mají ambice postoupit do druhé ligy. Dále pak Chrudim, která vyhrála loňský ročník s velkým náskokem a postup jí unikl jen díky nevyhovujícímu stadionu.

Podle mě bude velkým favoritem AC Sparta Praha B. Jak to vidíte vy?

Bude záležet, jak se Sparta vyrovná s loňskou sezonou. Jaký psychický dopad bude mít skutečnost, že A mužstvo ztratilo titul, i když mělo v průběhu soutěže náskok a její rezerva neudržela II. ligu. Hráči , kteří hrají ve Spartě, byť v její rezervě, mají svoji kvalitu. Souhlasím, další velký favorit soutěže. Pro domažlický fotbal bude slavností, až dorazí Sparta Praha k mistrovskému zápasu. Diváci by si tenhle zápas neměli nechat ujít a měli by se na Spartu přijít podívat.

Dalším  ambiciózním  mužstvem bude v ČFL FC Chomutov s manažerem Ivanem Horníkem je to tak?

Chomutov byl na jaře nejlepším mužstvem. Má velké ambice, ať už po manažerské tak i hráčské stránce. Pan Horník je určitou zárukou fotbalové kvality.

Myslíte si, že je dobře, když funkcionář, který byl potrestán, působí dál v Českém fotbale?

Mě nepřísluší hodnotit tuto aféru. Myslím si, že lidé jako je pan Horník k fotbalu patří, a že fotbal je jejich celoživotním krédem. Samozřejmě všechno musí být v mezích zákona, všechno musí mít svoji sportovní stránku v duchu fair play. To že je pan Horník velkým fotbalovým odborníkem, o tom není pochyb.

Co říkáte tomu, že los přisoudil Jiskře opět po roce v prvním kole jednoho z favoritů -Roudnici nad Labem ,stejně tak, jako tomu bylo v loni, když přijeli FK Pardubice?

Nevím jestli si to takhle zpětně promítají fanoušci Jiskry, ale my jsme opravdu již několik let po sobě hostili na Chodské slavnosti postupující tým právě začínajícího ročníku soutěže. Z divize postoupil Králův Dvůr, vloni jsme hostili postupující Pardubice. Letos máme Roudnici nad Labem, jednoho z aspirantů na postup. Diváky čeká kvalitní zápas a všichni si přejeme, aby tři body zůstaly na Střelnici a fanoušci mohli oslavit vítězství večer ve stanu u hudby.

Zmínil jste se o fanoušcích. Byli jste spokojeni s návštěvností na ČFL v průběhu sezony? Neměla být v zhledem k předváděným výkonům vyšší?

Návštěvnost fotbalu v Čechách je všeobecně problém. Návštěvnost zápasů v Domažlicích byla zpočátku vynikající, nejvyšší ve třetí lize vůbec a je pravda, že ke konci sezóny poklesla. Je to škoda, protože třetí liga má svoji kvalitu. Některá utkání svoji atraktivností předčila mnohé prvoligové zápasy a je škoda, že si je fanoušci na okrese nechávají uniknout.

Rozumím tomu, že ostatní mužstva mají ve stejném čase svoje zápasy. Proto jsme  vyšli divákům vstříc a některá utkání jsme přeložili na nedělní dopoledne. Ukázalo se nám, že to nemá žádný vliv na návštěvnost. Kdo chce přijít, tak prostě přijde kdykoliv.

Zrovna tak zápasy vašeho B mužstva. Bojovalo o postup do krajského přeboru před velmi malou návštěvou. Co s tím bude vedení klubu dělat?

Rozhodli jsme se, že už nebudeme přesouvat zápasy A mužstva na nedělní dopoledne. Vrátíme se k systému sobota áčko, v neděli béčko. Fakt je ten, že kdo se chce podívat na domažlický fotbal, tak si cestu najde. V sobotu má možnost vidět opravdu kvalitní zápasy, které je možno vidět v Plzni a pak už jenom v Domažlicích. V neděli se může přijít podívat na vlastní odchovance. Fotbalový stánek v Domažlicích patří k nejkrásnějším v republice a všechna mužstva, která sem přijedou, nám jen tiše závidí.

V utkání s Viktorií Plzeň byli diváci znepokojeni špatnou dostupností občerstvení na stadionu. Co s tím hodlá vedení klubu dělat, aby bylo pro všechny dostupné bez dlouhého čekání?

Určitě jedna z otázek, kterou budeme řešit do začátku nové sezony. Občerstvení Fotbal Klub je pronajaté a je samozřejmě otázkou nájemce, jak dokáže zajistit občerstvení na hřišti. Že to v posledním zápase sezóny s plzeňskou Viktorií nebylo v pořádku, víme všichni. Ví to i Vašek Pelnář a záleží na něm, jak se s tím do budoucna vypořádá. My jsme mu určitě připraveni ve všem pomoci.

Vraťme se k fotbalu. Co říkáte na zavedení takzvané  juniorské soutěže ligových mužstev? Je to dobrý nápad a co fotbalu přinese?

Já osobně si myslím, že to není správný krok. Rozhodnutí opsané ze západní Evropy, kde je nepřeberné množství talentů nejen z vlastních řad, ale z celého světa. Náš český fotbal je specifický založený na fotbalové chytrosti. Hráči, kteří vycházejí z dorosteneckého věku budou hrát opět jenom se svými vrstevníky, budou pomaleji dozrávat. Kluby stejně budou dávat ty nejtalentovanější do farem nebo na hostování do mužského fotbalu. Bude jim chybět tréninkové i zápasové setkávání se zkušenějšími a staršími hráči. Hráči nemají zůstávat izolovaní ve svých soutěžích a mají hrát mezi dospělými.

Co říkáte na zavedení nového členství ve FAČR a povinnost zaregistrovat hráče a funkcionáře?

Tento krok je správný, protože se udělá pořádek v evidenci aktivních fotbalistů a především funkcionářů, kteří vystoupí z anonymity. Otázkou zůstává, zda je vše připraveno, aby nenastaly zmatky při přecházení na nové registrační průkazy a některé oddíly na to nedoplatily v prvních mistrovských utkáních. Také vidím nepříjemný podtext. Dostat na fotbalový svaz od klubů finanční prostředky, protože nová registrace je zpoplatněna a bude muset být každoročně zaplacen i členský příspěvek za každého přihlášeného člena.  Pro kluby, které velmi složitě shání peníze na svoji činnost, to bude další finanční zátěž. Servis, který jim fotbalový svaz poskytuje, zase není takový, aby musel být zpoplatněn.

 

                                                           Za rozhovor poděkoval Jiří Pojar

Detail [›]
Ivan Rybár 01
Detail [›]
Ivan Rybár 02
Detail [›]
Ivan Rybár 03
Detail [›]
SG