Kalendář

<< prosinec 2021 >>
Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Novinky

 

 

 

Sledujte aktuality z fotbalu na Tipsport.cz 

On-line vstupenky na Viktorii Plzeň [›] 

Nový web Jiskry Domažlice [›]

  

 

 

 

 

Domažlický FOTBALStaňkov je pro mě srdeční záležitost

Na nedávné Valné hromadě staňkovských fotbalistů byl zvolen staronový výbor, který byl rozšířen o několik nových členů. Na první řádné schůzi výboru FK Staňkov byl jednomyslně zvolen nový předseda, jímž se stal jeho bývalý hráč, osmačtyřicetiletý Petr Stauber. S prvním mužem Staňkovského klubu jsme si povídali o fotbalových věcech týkajících se jeho klubu

Jaké byly vaše fotbalové začátky ?

S organizovaným fotbalem jsem začal v 10 letech, kdy nás (mne a bráchu Pavla - jsme dvojčata) do našeho prvního klubu v Poděvousích přivedl náš táta, který však fotbal nikdy nehrál, ale chtěl, abychom hráli my. Jinak jsme k fotbalu tíhli už od malička, míč byl pro nás tenkrát nejlepší a zároveň i jediná zábava. Pouze v zimě jsme ještě také hráli hokej. Ještě mám mladšího bráchu Luďka, ten hrál s námi později také. Rivalita mezi námi nikdy nebyla. 
Po asi dvouletém působení v Poděvousích jsme s bráchou Pavlem odešli do Stoda, kam nás tenkrát vytáhl náš strýc Václav Schötterle, který ve Stodě tehdy vedl družstvo žáků (svého času hrál nějakou dobu i v prvoligové Škodovce). Odtud jsme asi po ročním působení odešli do Staňkova, kde jsme v žácích hráli pod vedením Jardy Heriana (později také dlouholetý správce hřiště ve Staňkově).
Oddíl Staňkova byl pro mne srdeční záležitostí. Zde jsem odehrál svoje nejlepší léta. Nejdříve v dorostu pod vedením Franty Paula, s kterým jsme dosahovali vynikajících úspěchů v krajském přeboru a dokonce jsme pomýšleli i na postup do prvoligové dorostenecké soutěže. Pak jsem už v 17 letech odehrál svůj první zápas za dospělé Staňkova (bylo to tenkrát v Holýšově). V A-mužstvu Staňkova jsem hrál pod vedením mnoha trenérů – legendární pan L. Sellnar, Jarda Mazour, Franta Paul, Míra Charvát, dokonce i Jarda Baar, úplně posledním byl Milan Herman. Kvůli osobním neshodám s posledně jmenovaným jsem ze Staňkova ve svých 33 letech odešel a hrál nějaký čas (asi 3 roky) v Německu v klubu Stachesried nedaleko hranic.
Když jsem se vrátil, nějakou dobu jsem působil v Krchlebech, pak krátce v Holýšově, znovu v Krchlebech, v Kvíčovicích a nakonec jsem se opět ve svých 47 letech vrátil do Staňkova.

Proč skončil ve funkci stávající předseda Jaroslav Baar?

Proč skončil předseda Jaroslav Baar je otázka, na kterou by měl asi odpovídat jen on. Znám ho již dlouho a vím, že pro Staňkovský oddíl dělal, co bylo v jeho silách. Tímto bych mu za jeho dosavadní práci ve funkci předsedy chtěl poděkovat.

Co Vás přimělo k tomu stát se předsedou FK Staňkov?

Původně jsem byl navržen na valné hromadě jen jako člen výkonného výboru, což jsem rád akceptoval. Na první ustavující schůzi nového výkonného výboru padl pouze jediný návrh na nového předsedu. Nabídku stát se předsedou jsem přijal a ve výboru jsem byl jednohlasně zvolen. Chci pomoci fotbalu ve Staňkově, aby byl zase na takové úrovni, na kterou jsem byl zvyklý ze svého vlastního hráčského působení.

Jak jste si v novém výboru rozdělili funkce a proč?

Nutno říci, že o nějakém rozdělování funkcí asi nelze v našem případě hovořit. Na pozici pokladníka klubu bude stále pracovat Zdeněk Antony, funkci sekretáře bude vykonávat jako v minulých letech opět Jiří Výrut starší. Ve výboru zůstal i odstupující Jarda Baar. Podobně se nemění ani složení trenérů a vedoucích mužstev jednotlivých kategorií. 

Jaké cíle máte jako předseda FK Staňkov a co to obnáší být předsedou Staňkova?

Staňkov ve své bohaté fotbalové historii patřil vždy mezi oddíly, jejichž tabulková umístění na stránkách sportovních rubrik krajských periodik se většinou hledala nejvýše. Alespoň z dob mého působení jako hráče si to pamatuji. Čili mým a potažmo všech členů VV je hlavním cílem vrátit staňkovský fotbal tam, kam dlouhá léta patřil, a to je do krajského přeboru. Je to v dnešní době úkol velmi těžký a samozřejmě to bude nějakou dobu trvat, ale věřím, že když začneme poctivě pracovat s mládeží, na což se v minulých letech zapomínalo, a podaří se nám vytvořit širokou základnu v žákovských i dorosteneckých kategoriích, přinese nám to úspěch.
Podle mého názoru je hlavní úkolem předsedy především dobře řídit a organizovat veškerou činnost fotbalového oddílu, po technické, organizační i finanční stránce ho zajistit, v součinnosti s trenéry a ostatními funkcionáři je nejdůležitější snaha o rozšiřování nejen hráčské, ale členské základny vůbec. Je jasné, že to, co stačilo před 15 lety, dnes už dávno nestačí. Myšlení a chování lidí se změnilo, nabídka sportovních i jiných zájmových odvětví je v současnosti širší, svět počítačů a komunikačních technologií ovládá drtivou většinu mladých lidí, moc peněz v dnešní konzumní společnosti má také nepopiratelný vliv na jejich rozhodování. 

S jakým rozpočtem hospodaří FK Staňkov a jak se ho daří naplňovat?

Klub hospodaří s vyrovnaným rozpočtem. V minulém roce jsme dokonce dosáhli nijak velkého, ale určitě ne malého přebytku. Jsem rád, že i ze strany vedení města je zřejmá snaha podporovat rozvoj staňkovského fotbalu. Musím na tomto místě velmi poděkovat našemu starostovi panu Alexandru Horákovi za finanční příspěvky, které v minulých letech pravidelně a vydatně pomáhaly našemu rozpočtu a dále také všem pracovníkům technických služeb, vedených panem Pavlem Baurem, kteří se nemálo podílejí na udržování a rozvoji technického zázemí našeho klubu. Hodně nám pomáhají i místní podnikatelé a firmy, za což jim také patří náš dík. Doufám, že tato vzájemná spolupráce bude i nadále pokračovat.

Kdo podle Vás postoupí z 1.B třídy ?

Hlavním adeptem jsou Nýřany. Při troše dobré vůle si lze představit i naše mužstvo ve hře o postup do 1.A třídy, minimálně se o to určitě ještě musíme pokusit. Netroufám si ale odhadnout, je to ještě velmi daleko. 

Sledujete ostatní zástupce v ČFL , divizi, kraji a v 1.B třídě okomentujte jejich účinkování?

Protože jsem ještě donedávna hrál fotbal jako hráč ve III. a II. třídě, neměl jsem nikdy moc času toho o zástupcích těchto tříd se dozvědět. Navíc jsem po pracovní stránce velmi vytížen, takže na sledování zápasů jiných oddílů nemám skoro žádný čas. Víkendy se snažím trávit se svojí rodinou, protože ta je pro mne nejdůležitější. Co mne nyní v současném regionálním fotbale zajímá, je především situace Staňkova.

Neoslovili jste známého Staňkovského funkcionáře Milana Hermana, aby znovu vstoupil do výboru a pomohl svými zkušenostmi ?

Ne.

 

Vizitka Petra Staubera:

Je mu 48 let a je ženatý.

Má rád českou klasiku vepřo, knedlo, zelo, pivo

Nejoblíbenější klub: Barcelona, Viktorie Plzeň

Nejoblíbenější hráč: Messi