Kalendář

<< listopad 2021 >>
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Novinky

 

 

 

Sledujte aktuality z fotbalu na Tipsport.cz 

On-line vstupenky na Viktorii Plzeň [›] 

Nový web Jiskry Domažlice [›]

  

 

 

 

 

Domažlický FOTBALPodzimní sezona byla v Mrákově úspěšná

Podzimní sezona  byla  v Mrákově úspěšná

Minulý týden jsme si povídali s domažlickým viceprezidentem a trenérem B mužstva Ivanem Rybárem a zároveň  ředitelem domažlické základní školy Komenského 17. Tento týden vám přinášíme rozhovor z dalším fotbalistou ředitelem Mrákovské základní školy Vladimírem Duffkem, trenérem A mužstva Sokola Mrákov.

Jaké byly Vaše fotbalové začátky ?

Naprostá většina mého fotbalového života je spojena se Sokolem Mrákov. Začínal jsem jako žáček a přes dorost jsem se propracoval až do mužů. Za ta léta jsem v Mrákově prožil krásná období, kdy se nám dařilo, měli jsme dobrou partu, ale také období neúspěchů a krizí. S aktivním fotbalem jsem skončil  protože věkem přibývalo zranění a větší přínos pro mrákovský fotbal jsem spatřoval ve výchově mladé generace. Za těch zhruba třicet let aktivní fotbalové kariéry jsem měl v Mrákově pouze dvě období, kdy jsem zde nehrál a to, když jsem v juniorském věku dal přednost domažlickému basketbalu, kdy jsme hráli dorosteneckou ligu a podruhé, kdy jsem hostoval ve fotbalové Jiskře a hráli jsme krajský přebor. Všechna tato období mě obohatila o zkušenosti, ze kterých teď čerpám při své trenérské práci.

Proč jste se rozhodl trénovat  A mužstvo Sokola Mrákov? 

V průběhu loňského podzimu vyvstala kolem A týmu složitá situace. Bylo tragicky málo bodů, nedařilo se herně a ani vztahy v mužstvu a kolem něho nebyly dobré. Trenér Jiří Palovič tehdy odstoupil a hledat narychlo, pár kol před koncem podzimní části trenéra, bylo nemožné. Tehdy jsme se na fotbalovém výboru  domluvili, že to do zimy dotáhnu a pak se uvidí. No a vidíte, jak to dopadlo. Naštěstí jsme se na jaře včas zachránili a ani podzim bodově nebyl špatný, tak to s odstupem času vidím jako dobré rozhodnutí. Hlavní důvod proč jsem do toho šel, je však ten, že tento tým má z mého pohledu velkou perspektivu. Je tvořen v naprosté většině místními kluky, našimi odchovanci a postupně se v něm začínají uplatňovat mladí hráči, se kterými jsem začínal už jako s mini žáky a vedl je všemi mládežnickými kategoriemi a bojoval s nimi o přední umístění v dorostenecké krajské soutěži. Pro většinu z nich by sestup  z 1.B třídy znamenal zastavení fotbalového růstu.

Jak to zvládáte být ředitelem školy a trenérem?

Co se týče časového vytížení v době sezony, tak je to docela náročné i v tom kontextu, že kromě A týmu mám poslední rok na starost i dorost. Snažím se ale všechno sladit tak, aby mrákovská škola i mrákovský fotbal fungovaly ku spokojenosti rodičů i fanoušků. To si myslím, že se mi daří. S čím pořád trochu vnitřně bojuji je fotbalové prostředí a jeho vliv na mladou generaci. To že děti ve škole učíme, jak se mají slušně chovat a vyjadřovat, že si mají vážit jeden druhého, to je náš každodenní úkol ve škole. Ale oni potom přijdou na fotbalový vyhrocený zápas, kde sprostá slova létají horem dolem, kde jde na hřišti o zdraví a fanouškové chrlí na soupeře, popřípadě na sudího takové urážky, že vám z toho běhá mráz po zádech.

Zhodnoťte průběh podzimní sezony Sokola Mrákov v 1. Btřídě, která utkání se vám povedla a naopak? Před sezonou jste chtěli hrát klidný střed tabulky, je deváté místo zklamání a proč?

Z mého pohledu byla podzimní část v zásadě úspěšná. Vybojovali jsme dvacet bodů, což při vyrovnanosti této skupiny je dobrý počin pro jarní část. Jsme na devátém místě se ztrátou šesti bodů na druhý H. Týn a s náskokem sedmi bodů před desátými Bezdružicemi. Sehráli jsme řadu kvalitních utkání, z nichž asi nejpovedenější bylo domácí vítězství proti Rozvadovu a naopak prohra v Chodově mě bude strašit ještě hodně dlouho. Radost mám z toho, že dostáváme poměrně málo gólů. Problém je, že jich ale málo dáváme. Hodně bude záležet na tom, jak zvládneme začátek jarní části. Věřím, že ano.

Jak si podle vás vedou ostatní  vaše celky béčko, dorost, žáci ? 

Dorost a žáci hrají krajské soutěže a jsou uprostřed svých tabulek. U obou týmů dochází ke generačním výměnám, o to je jejich postavení cennější. B tým hraje III. třídu a je tuším pátý. Velkou devizou tohoto týmu je to, že v něm hrají mladí kluci společně se staršími hráči, kteří jim předávají svoje zkušenosti. Je nutné ocenit vzájemnou spolupráci týmů a to hlavně ve chvílích, kdy se střetávaly zápasy áčka a béčka.

Jak bude vypadat zimní příprava vašeho klubu? Termíny  soustředění, s kým budete hrát a na co se v přípravě zaměříte  ?

Příprava bude probíhat tradičně jako posledních několik let. Začínáme 4. ledna prvním tréninkem. Zimní příprava bude zaměřena samozřejmě na kondiční přípravu. Soustředění neplánujeme a chceme sehrát tři až čtyři přípravné zápasy.

Pře sezonou Váš sekretář Petr Konop uvedl, že by jste chtěli zapracovat do mužstva hráče dorostu. Povedlo se to, kdo se do kádru probojoval a jak si vede  (jména posty)?

To se určitě podařilo, protože v základní sestavě nastupoval pravidelně loňský dorostenec J. Schoř a ze současného kádru dorostu téměř pravidelně  V. Duffek a další dorostenec L. Krhoun  byl jako brankářská dvojka na lavičce. Úspěšnou premiéru si v B týmu odbyl i L. Konopík.

Budete se přes zimu snažit posílit kádr kým a na jakém postu?

Kádr máme stabilizovaný, budeme pouze usilovat o prodloužení hostování V. Kohouta z Jiskry Domažlice.

Kdo je po podzimu kandidát na postup do 1. A třídy a proč?

Určitě Nýřany, protože předvedly nejvyrovnanější výkony na podzim a ve srovnání s ostatními soupeři se kterými jsme hráli, všechny převyšovaly svou kvalitou.

Váš odvěký rival Start Tlumačov vede s náskokem dvou bodů okresní přebor, myslíte si, že v sezoně 2012/2013 uvidíme historické derby v 1. B třídě  Mrákov - Tlumačov a nebo postoupí někdo jiný a proč ?

Přál bych si, aby Tlumačov postoupil, už kvůli historickému derby, které mělo vždy svůj specifický náboj a atmosféru a také kvůli práci místních funkcionářů a lidí, kteří se o fotbal v Tlumačově starají, pro které by byl postup zaslouženou odměnou.

Jako bývalý hráč Jiskry Domažlice, určitě sledujete Jiskru v ČFL a v 1. A třídě. Okomentujte její  výsledky a postavení?

Výsledky samozřejmě sleduji a jsem potěšen, jak se oběma týmům daří. Zvláště pak jsem rád, že kolega I. Rybár překonal s jeho týmem krizi a věřím, že postoupí do krajské soutěže. Áčko Jiskry předvádí fotbal, který se z mého pohledu na okrese nikdy nehrál.

Na závěr bych chtěl poděkovat všem hráčům Sokola Mrákov za kvalitní výkony a lidem, kteří se o fotbal v Mrákově starají za čas který fotbalu věnují. Všem příznivcům mrákovské kopané přeji pevné zdraví do nového roku.

                                                                                 Za rozhovor poděkoval Jiří Pojar.