Kalendář

<< prosinec 2021 >>
Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Novinky

 

 

 

Sledujte aktuality z fotbalu na Tipsport.cz 

On-line vstupenky na Viktorii Plzeň [›] 

Nový web Jiskry Domažlice [›]

  

 

 

 

 

Domažlický FOTBALUplynulý rok bude zapsán v kronice Jiskry zlatým písmem

 

Po skončení podzimní sezóny jsme si povídali s fotbalovým odborníkem, velkým srdcařem a trenérem Jiskry B, vceprezidentem Jiskry Domažlice Ivanem Rybárem o účinkování všech mužstev Jiskry Domažlice i dalších fotbalových událostech v právě končícím roce 2011.


Skončila podzimní sezóna I. A třídy. Jak jste ji viděl z pohledu Jiskry Domažlice B?
Náš ,,rozjezd“ byl hodně pomalý. Nezvládli jsme začátek sezóny, především domácí utkání, nedařilo se nám výsledkově. Mužstvo hledalo svoji tvář. Projevila se jarní nepohoda z minulého ročníku I. A třídy, kdy jsme prohospodařili jasný postup. Mužstvo si nevěřilo. Na hřištích soupeře nebyli hráči pod tak velkým tlakem, hráli velmi dobře a utkání vyhrávali. V závěru podzimní části soutěže se nám začalo dařit i v domácím prostředí. Celkově jsem spokojen, vedeme soutěž a mužstvo se zařadilo tam, kam patří – do špičky I.  A třídy.

Nemyslíte si, že by B mužstvo vzhledem k tomu že většina hráčů hrála dorosteneckou divizi, mělo hrát vyšší soutěž než je I. A třída?
Určitě. Měli našlápnuto do vyššího fotbalu, ale za předpokladu, že budou poctivě fotbalově pracovat. Někteří hráči začali studovat vysoké školy, jiní nastoupili do zaměstnání a upřednostnili jiné priority než kopanou. Svoji roli ale určitě sehrála i pohodlnost. V dřívějších dobách rozhodovala vojenská základní služba, zda kluci budou hrát fotbal dál nebo ne. V dnešní době vojna není a po fotbalové stránce je to škoda. Odmyslíme-li si spoustu nesmyslů provázejících vojenskou službu, pak dva roky plné fotbalu jim chybí. Dneska většina z nich studuje a fotbal se dostává na druhou kolej. Pokud hráči nejsou plně oddaní fotbalu, přichází v jejich fotbalovém růstu útlum. Naše mužstvo je tvořeno mladými hráči a chybí jim zkušenost, kterou musí nahradit rychlostí, agresivitou a bojovností. Vše za předpokladu dobré fyzické kondice, kterou ale nelze získat při jednom tréninku v týdnu. Navíc se potýkáme s psychickou labilitou, hráči jsou neukáznění, kdy každý sporný výrok rozhodčího komentují. Musím ale přiznat, že i tady se mužstvo oproti loňské sezóně přeci jenom trochu zlepšilo, protože jsme neměli žádného vyloučeného hráče.

Jaká utkání v podzimní sezóně domažlické rezervy byla povedená a naopak?
Lekci z produktivity jsme dostali v zápase s TJ Sušice. Rozhodně jsme nebyli horším mužstvem, ale prohráli jsme doma 0:3. Zápas měl ukázat, jaká je naše výkonost, protože Sušice patří k největším favoritům soutěže. Naopak nejpovedenější poločas jsme odehráli v Žihli. Domácí mužstvo nevědělo kam dřív skočit, v poločase jsme vedli 3:0 a ještě další stoprocentní šance jsme nevyužili.

Béčko má stále dlouhodobě zraněné hráče, kteří byli takovou páteří mužstva jako Jakub Ferra, Michal Pavlíček atd.
Stále se potýkáme se zraněními. Loňská vážná dopravní nehoda Lukáše Zlámala přibrzdila jeho velmi slibně se rozvíjející fotbalový talent, s častými zraněními se trápí Jakub Ferra a Michal Pavlíček, Lukáš Neumann často chyběl v sestavě. Dlouhodobě je zraněný Adam Bratanič. Všechno jsou to hráči, kteří mužstvu chybí nejen svoji fotbalovou kvalitou. Co se týče osy mužstva. Velmi dobrý podzim měl Jirka Hartl, i když se na začátku sezóny nemohl střelecky prosadit. Hodně nám pomohl Honza Havlíček, který střílel góly v době, kdy se mužstvu střelecky nedařilo. Nejvíce odehraných minut má Pepa Schamberger. K největším bojovníkům na hřišti patří Martin Vísner, který strhává i ostatní hráče k bojovnosti. Hráč, který hodně zlepšil svůj přístup k fotbalu, je Jarda Krakeš. Patří mezi nejzkušenější hráče mužstva a opravdu se tak chová i v kabině.

Jak se budete připravovat na jarní obhajobu prvního místa v I. A třídě?
Zúčastníme se turnaje v Horšovském Týně, který byl vždy velmi dobře organizován. Kromě turnajových zápasů máme domluvená i další přípravná utkání na naší UMT například s Postřekovem a Stodem. Přípravu zahájíme 9. ledna a vše podřídíme tomu, aby mužstvo na jaře uspělo. Zaměříme se na fyzickou kondici a rozvoj rychlosti. Soustředění organizovat nebudeme, využijeme domácí podmínky, které máme výborné.

Jaký je výhled na jarní část soutěže, kde podle Vás máme hledat favority I. A třídy?
Určitě se budeme prát o postup do krajského přeboru. Vidina postupu je pro hráče hodně motivující. Otázkou je, zda bychom s touto tréninkovou morálkou v nejvyšší krajské soutěži uspěli. Favoritem na postup jsou dle mého názoru TJ Sušice a FK Nepomuk. Ostatní mužstva jsou hodně vyrovnaná. Překvapil mě Tatran Přimda, který u nás hrál velmi dobře. Svoji kvalitu má i Sparta Dlouhý Újezd.

Jako druhého muže Jiskry Domažlice Vás požádám o hodnocení uplynulého roku s pohledu celého fotbalového klubu Jiskry Domažlice?
Rok 2011 je pro Jiskru Domažlice neopakovatelný. Postup do třetí ligy je největším úspěchem celé více jak stoleté historie Jiskry Domažlice. „Benfika“ jako rezerva A mužstva, kde hrají vesměs naši odchovanci, patří ke špičce ve své soutěži. Patří mezi nejmladší mužstva, která v kraji běhají. Radost nám dělá naše mládež. Tolik mladých fotbalistů, kolik jich běhá na našem trávníků, nám musí všichni závidět. Radost nám trochu kalí obsazení trenérských postů u mládežnických mužstev. Pro diváky se nám podařila zrekonstruovat tribuna a tím se zvýšil komfort pro naše příznivce. Rok 2011 bude v naší kronice zapsán zlatým písmem.

K dalším vrcholům tohoto roku patřili duel s Viktorií Plzeň a pohárové utkání Ondrášovka Cupu s AC Sparta Praha.
Fotbalový start do nového roku byl hektický. V lednu jsme přivítali Viktorii Plzeň v kompletním složení. Všichni jsme věřili, že bude mistrem ligy a o to prestižnější bylo toto úvodní utkání. Myslím si, že se zápas na naší umělce musel všem přítomným líbit. Škoda jen, že se nám nepodařilo vstřelit branku. Viktorka na jaře opravdu vybojovala historický titul a my jsme postoupili do 3. ligy. Heslu, pod kterým jsme utkání odehráli, „S F1 za titulem v lize i v divizi“ mnoho fanoušků nevěřilo. Další obrovským bonbónkem spíše bonbónem bylo utkání se Spartou. Obrovská odměna pro všechny fanoušky, hráče a funkcionáře klubu, přivítat Spartu, nejúspěšnější klub historie československého a později i českého fotbalu. Utkat se v soutěžním utkání s hráči klubu na evropské úrovni se jen tak nestává. K fotbalovému svátku v Domažlicích přispěli velkou měrou i diváci, kteří se v hojném počtu přišli podívat hlavně na hráče Sparty. Byli hodně slyšet a dokonce si mohli zakřičet gól po Milanově Braunově brance v síti Sparty. Mimochodem, naši fanoušci si zaslouží za celoroční přízeň obdiv. Doufám, že budou chodit na naše zápasy i v příštím roce, protože fotbal bez diváků by ztratil smysl.  

Co očekáváte od roku 2012 z pohledu fotbalistů Jiskry Domažlice? 
Očekávám, že 1. mužstvo bude hrát v klidném středu tabulky a bude čeřit hladinu v její 1. polovině. Mužstvo je dobře poskládáno a případné nové tváře, které se na jaře v dresu Jiskry objeví, jen zvýší konkurenci. Hráči táhnou za jeden provaz a myslím si, že se jim v Domažlicích líbí. Benfika by se měla prát v čele 1. A třídy o postup. Více očekávám od mužstva staršího dorostu. Myslel jsem si, že bude patřit mezi špičku krajského přeboru, k čemuž nasvědčovaly loňské výsledky. Bohužel se potýkali se zraněními, se studijním zaneprázdněním některých klíčových hráčů a nebyli ve všech zápasech kompletní. Je potřeba více pracovat, protože zde má Jiskra velký potenciál. Mladší dorost odvádí dobré výkony a přeji si, aby v nich dále pokračovali. Škoda jen, že mají v soutěži tak málo soupeřů. Žákům přeji, aby dále patřili ke špičce krajského přeboru a aby se opět někteří z nich poprali o svoji fotbalovou budoucnost v dresu Viktorie Plzeň. Největší radost mi ale dělají minižáci. Přijdete-li odpoledne na hřiště a vidíte běhat tolik dětí za fotbalovým míčem, víte, že má vaše práce smysl. Očekávám, že udržíme nastavenou laťku, která je hodně vysoko. Věřím, že se nám podaří sehnat dostatek finančních prostředků, abychom Jiskru udrželi tam, kde se momentálně nachází. Doufám, že politická situace ve městě bude dál příznivá ke sportu v Domažlicích vůbec.

Jak je obtížné sehnat finance na provoz celého fotbalového klubu Jiskry Domažlice?
Bez podpory města a jejího zastupitelstva bychom určitě nemohli mít tolik mužstev, vychovávat tolik dětí a hrát na tak vysoké úrovni. Sponzoři se hledají velmi těžko, protože ve městě chybí velký podnik, který by se stal generálním sponzorem klubu. Sháníme peníze, kde se dá. V minulosti se nám podařilo uzavřít tříletou smlouvu s firmou SPM, což je pro nás velkým přínosem. Naším velkým sponzorem je firma Dotiko pana Ticháčka, který nejenom, že svojí prací a vedením dotáhl klub tam, kde dneska je, ale i jeho finanční podpora umožňuje klubu přežít. Patří spolu s městem a již výše zmiňovanou firmou mezi největší sponzory našeho klubu.Všem sponzorům a především vedení města touto cestou děkuji za podporu.

Jako fotbalový odborník určitě sledujete i našeho rivala Slavoj Koloveč v divizi.
Koloveč měl podle papírových předpokladů patřit ke špičce divizní skupiny A. Bohužel mužstvo neuneslo roli jednoho z favoritů a jeho výsledky jsou pro mě zklamáním. Předvedená hra, kterou jsem měl možnost vidět v několika utkáních, nebyla špatná. Chybělo jim střelecké štěstí a díky tomu se dneska nachází v tabulce níž, než by si všichni fanoušci přáli. I divácká obec, která do Kolovče chodila, se zmenšila. Euforie z postupu je pryč a teď bude záležet jen na hráčích a především funkcionářích, kam bude fotbalově Koloveč směrovat. Přeji jim, aby vše v Kolovči zvládli a my měli možnost jezdit do Kolovče na kvalitní kopanou...

Nemyslíte si, že příčinou kolovečského neúspěchu byla špatná skladba mužstva? Mnoho osobností, hráči kterí nebyli schopni táhnout ,,za jeden provaz“?
Znám kolovečské mužstvo pouze z venku. Mužstvo skládal dohromady někdo s nějakou vizí, někdo, kdo hráče znal a věřil, že skládá tým, který uspěje. Samozřejmě tým nemůže tvořit jedenáct individualit bez bojovníků, bez důležitých a tolik potřebných „nosičů vody“. Jestli je příčinou kolovečských výkonů složení mužstva nechci posuzovat a opravdu je to otázka pro kompetentnější kolovečské funkcionáře.

Jak si vedly dva okresní zástupci v nejvyšší krajské soutěži krajském přeboru?
Byl jsem zvědav na Dynamo Horšovský Týn, které suverénně prolétlo jarními koly 1. A třídy. Zda udrží kádr i pro krajský přebor a jaké bude jeho účinkování v nejvyšší krajské soutěži. Bohužel rozpadla se osa mužstva kolem hrajícího trenéra Zdeňka Staroby. To co mužstvo předvedlo v létě na memoriálu pana Baara dávalo signál, že budou mít v mistrovských zápasech problémy. Jsem rád, že se nakonec podařilo dát týnským funkcionářům dohromady mužstvo, které v závěru sezóny ukázalo, že na krajský přebor má. Těší mě, že k tomu přispěli i hráči Domažlic, Martin Mleziva, Jan Mašek a Jan Šmirkl.

Myslíte si, že je správná cesta zapracovat do kádru cizí hráče, kteří na úkor toho vytlačili svoje odchovance?
To závisí na filozofii funkcionářského týmu, který v Dynamu pracuje. Nevím, jestli to byla nutnost nahradit chybějící kvalitu svých odchovanců hráči odjinud, nebo opravdu rozhodnutí přivést do Horšovského Týna cizí hráče. V Horšovském Týně vždycky vyrůstala výborná mládež, ale je pravda, že v poslední době mnoho jmen z fotbalové týnské líhně neznám. Vůbec nevnímám týnský dorostenecký fotbal a tady je zřejmě ,, zakopaný pes“. Pro místní fotbalový klub je to varující signál, protože mužstev, kteří se vydali touto cestou, znám z minulosti několik. Po několika letech na výsluní nastává obvykle strmý pád do nižších soutěží. Každý klub by si měl budovat mládežnická mužstva a věnovat jim péči. Jsem rád, že u nás v Domažlicích se tak děje.

Druhým zástupcem v kraji je FK Holýšov , jak vidíte tento klub a jeho účinkování?
Holýšov odehrál průměrnou podzimní sezónu. O tomto mužstvu jsme v minulosti hodně slýchali. Holýšovu sluší krajský přebor a cesta, kterou se momentálně ubírají, je správná. Měli zde vždycky výbornou mládež a mají kde čerpat. To jejich blízký soused ze Staňkova je momentálně v útlumu. Staňkovu, který historicky patří výš než do I. B třídy, přeji aby se jim podařilo vychovat hráče, kteří by byli důstojnými nástupci bratří Stauberů, Karla Tesaře, Václava Steinbergera, Petra Cenefelse a dalších vynikajících staňkovských fotbalistů, na které se bude radost jezdit dívat i z Domažlic.

Děkuji za rozhovor Jiří Pojar.