Kalendář

<< listopad 2021 >>
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Novinky

 

 

 

Sledujte aktuality z fotbalu na Tipsport.cz 

On-line vstupenky na Viktorii Plzeň [›] 

Nový web Jiskry Domažlice [›]

  

 

 

 

 

Domažlický FOTBALTicháček: Celý letošní rok byl pro Jiskru úspěšný!

 Fotbalisté Jiskry Domažlice mají za sebou úspěšný rok. Mužstvo trenéra Zdeňka Michálka zvládlo po postupu z divize nad očekávání všech odborníků také debut v České fotbalové lize. Mužem, bez něhož by takový úspěch domažlické kopané zůstal snad jen v dimenzích snů fanoušků, je prezident klubu Jaroslav Ticháček. Jak muž, který fotbalu obětoval mnoho, hodnotí první půlrok Jiskry ve třetí nejvyšší fotbalové soutěži v Česku?

Pane prezidente, jak hodnotíte premiérový půlrok Jiskry v České fotbalové lize?
„Jsme spokojeni. Sedmadvacet bodu a páté místo v tabulce je snad více, než jsme sami čekali. Je to velký úspěch. Ostatně celý tento rok byl pro Jiskru velmi úspěšný a bude zapsán zlatým písmem do historie domažlické kopané. Začalo to lednovým utkáním v přípravě s naším velkým vzorem a pozdějším mistrem Gambrinus ligy Viktorií Plzeň, pod heslem 'S Viktorií za titulem v lize, s Jiskrou za titulem v divizi'. Na podzim pak úspěšný rok vyšperkoval pohárový duel se Spartou Praha, který přilákal nádhernou diváckou návštěvu." 

S výkony hráčů ve třetí lize, kteří se zasloužili o postup z divize, jste spokojen?
„Mužstvo jako celek pro mne bylo příjemným překvapením. Divize nás dobře nastartovala, vezli jsme se na vítězné vlně. Samozřejmě jsme se nevyvarovali ani slabších okamžiků, zejména v některých utkáních venku, kdy nám chyběla lepší mezihra, kombinace, což bylo podle mého následkem nedostatečného sebevědomí hráčů v nové soutěži. V prvních dvou třech zápasech v České fotbalové lize jsme měli ze soupeřů až moc velký respekt, nebyli jsme zvyklí z divize na takovou rychlost nejen v kombinaci, ale i při vedení míče a při řešení různých herních situací. Ale tradiční opory jako Michal Tesař, Marek Bauer, Petr Mužík, Lukáš Bezděk, Jiří Bárta, hráli dobře, ve svých výkonech šli nahoru a stali se opravdovými tahouny mužstva. Ostatně to všechno jsou hráči, kteří když byli ve Viktorii, snili o tom, že jednou budou hrát minimálně Českou fotbalovou ligu a v Domažlicích si tak splnili malý sen."

Překvapily vás tak dobré výsledky Jiskry v náročnější soutěži?
„Je třeba říci, že to není náhoda. Ve výsledcích se odrazila pečlivá práce při tvoření mužstva, které jsme sestavovali nejen podle postů, ale i podle vzrůstu a charakteru hráčů. A povedlo se. Chemie uvnitř týmu zafungovala. Na druhou stranu někteří se o šanci musí ještě více poprat, jako třeba Luďa Leitl či Tomáš Bahleda. To jsou kluci s velkým potenciálem, ale nebylo pro ně zrovna snadné se prosadit, zvlášť když se vyhrávalo a sestava se ustálila. Avšak páté místo v tabulce je zásluha všech, protože jestli Domažlice něco při premiéře v dlouhé a náročné soutěži měly, tak to byl široký kádr devatenácti hráčů, takže v momentě, kdy kdokoli nemohl pro zranění či vykartování nastoupit, měli jsme za něj adekvátní náhradu.“ 

Pojďme k posilám. Jak vidíte jejich ‚zakořenění‘ v Domažlicích?
„Brankář Houdek naplnil očekávání. On sám mi po skončení podzimní části soutěže poděkoval, že dostal šanci a vrátila se mu chuť do fotbalu. U takových hráčů je totiž těžké podchytit fázi, kdy odchází z profesionálního klubu, v jeho případě z Viktorie Plzeň, do amatérského klubu. Kluci jako on celé dětství snili o tom, že budou chytat ligu a náhle jsou postaveni před nový úkol. Dan to zvládl, mužstvo několikrát podržel. Také se sice nevyvaroval několika chyb, kdy některé jeho postavení mohlo být lepší, ale u něj je příjemné, že o chybách ví a umí si je vyhodnotit. Martin Mandous je pro mě jedno z nejpříjemnějších překvapení. Při příchodu působil skromně, spíše to vypadalo, že bude mezi náhradníky. Ale chytil se, šanci dostal myslím od druhého kola a zhostil se jí výborně. Je to poctivý třetiligový hráč, určitě ještě poroste. Má potenciál, skvělou kopací techniku, bude to výtečný levý obránce. O Honzovi Matasovi jsme věděli, že potřebuje ve svém rozvoji trochu volnosti. V profesionálním fotbalu byl řazen úzkostlivě na post stopera, kde nemohl útočit. Proto jsme jej posunuli na post defenzivního záložníka, kde ožil. Sice jej na několik kol přibrzdilo zranění, ale chceme na něm do budoucna stavět. Má výbornou fyzičku, výběr místa a silnou hru hlavou. Jarda Kovařík zavřel pusu všem kritikům, že hráč krajského přeboru nemá šanci se prosadit ve třetí lize. Ostatně možná i Jarda sám byl zvědav, jak to dopadne. Zejména v začátku, kdy jsme to potřebovali, dával góly, rozhodoval zápasy. Pak jsme byli nuceni využít jeho fotbalovou inteligenci a nasazovali jej na více postech, což mu trochu ublížilo, ale v posledním domácím utkání dokázal, jak velký přínos pro nás má, vždyť dal gól a na další dva nahrál. Klíčové pro nás je i to, že tu Jarda chce zůstat, jsme domluveni na podmínkách. Další letní posilou je Michal Veselý. On měl kondiční manko z Vlašimi po těžkém zranění, ale tušil jsem, že to v jeho případě bude stejné, jako kdysi s Petrem Dochtorem. I on se v Domažlicích rozehrával, zadaptoval se a dával góly. Michal hraje trochu jiný fotbal, ne vždy se to divákům musí líbit, ale my víme, že je pro mužstvo přínosem. Mnohokrát dokázal, že je silný na míči a má dobrou koncovku. Hlavně v závěru dával důležité góly, na další nahrál. Musí ještě trochu zapracovat na rychlosti a kondici, ale na to je čas přes zimu. Opravdu je to hráč do základní sestavy." 

Posilou, která přišla o něco později než ostatní, je Martin Knakal. Bude hrát za Jiskru i na jaře?
„Martin je bezpochyby hráč, kterého Domažlice potřebovaly. Jeho příchodem se nezvedl pouze výkon, ale i sebevědomí celého mužstva. Vedle sportovní stránky je obrovským přínosem i jeho působení v kabině. Ihned se postavil vedle Michala Tesaře do vůdčí role, má v kabině slovo, spoluhráči jej akceptují. Pro mě je Martin slušný a čestný člověk, je s ním radost spolupracovat. Je to kluk, který ve fotbalu hodně zažil, přitom je to týmový hráč. Myslím, že Domažlice jej znovu psychicky ‚nakoply‘, on sám má zájem na jaře zůstat, i když ho Most láká zpátky. Ale věřím, že se dohodneme."

Pojďme k trenérům. Byla to velká rána, když Zdeněk Bečka v průběhu rozehrané sezóny oznámil, že chce zkusit štěstí u mistra Albánie?
„Ano, byla to rána, ale nemohli jsme mu bránit v odchodu, jeho touha vrátit se do profesionálního fotbalu byla velká. Když trenér Michálek přivedl na Střelnici Zdeňka Bečku, trochu jsme váhali - přece jen to nebylo jednoduché i z hlediska ekonomiky, ale kombinace zkušeného trenéra a nové generace zafungovala. Přesvědčili jsme se už, že chce - li někdo hrát a uspět v České fotbalové lize, musí všichni pracovat na plné obrátky. Zdeněk Bečka používá moderní metody, s trenérem měl skvěle připravené tréninky i analýzy zápasů. I za tak krátkou dobu v Domažlicích pro ostatní trenéry a asistenty, kteří přijdou po něm, stanovil laťku hodně vysoko. Podstatné bylo i to, že duo Michálek a Bečka si získalo srdce mužstva, proto z toho hráči byli týden dva v šoku, ale museli se s tím vyrovnat, brečení v koutě nikomu nepomůže. Angažovali jsme Romana Vyletu, což je začínající trenér. Je jasné, že nemůže mít tolik zkušeností jako Zdeněk, který pracoval v první lize, ale tohle je hlavně o píli a my vsadili na jeho pracovitost. U nás má prostor. Navíc pan Vyleta považuje trenéra Michálka za svůj vzor, jejich spolupráce funguje, mají výsledky i chuť pokračovat v Domažlicích, rovněž my máme zájem na další spolupráci. V této souvislosti musím poděkovat vedení Slavoje Koloveč, které se zachovalo vstřícně a Vyletovi nebránilo."
Pouto mezi Domažlicemi a Zdeňkem Bečkou je po jeho odchodu přetržené nebo tomu tak není?
„Když Zdeněk odcházel, řekli jsme si, že má u nás dveře vždy otevřené. Pro každého je dobré mít zadní vrátka, protože dnes je na trhu mnoho trenérů, ale mužstev tolik není. On ocenil, že dostal šanci pracovat u řekněme ligového mužstva ve chvíli, kdy angažmá neměl. Navíc tréninkové podmínky v Domažlicích jsou nadstandardní, máme zázemí, chceme ještě zlepšit rehabilitaci, což se snad podaří po dostavbě plaveckého bazénu. Loučení nebylo jednoduché, ale jsme v kontaktu, píšeme si a voláme po zápasech. Takový je ale fotbal, Domažlice se budou dál rvát."

Už máte informace o tom, kdo kádr opustí a kdo jej posílí?
„Chceme mužstvo opět trochu 'okysličiť, ale není důvod k zásadním změnám. Základní kádr by měl zůstat, jedním nebo dvěma hráči budeme hovořit o jejich další budoucnosti. Jedním z nich je Vojta Mour. Z mého pohledu je to velký hráč, bohužel jej limituje to, že bydlí až za Sokolovem, nemá řidičský průkaz. Bylo to pro něj složité, zranění, nemoc, cestovatelské problémy. Kvůli kombinaci všech těchto věcí vypadl ze základní sestavy a v Domažlicích toho moc neodkopal. Je škoda, že nevyužil úmluv, nezačal bydlet a pracovat v Domažlicích. Na druhou stranu jej chápu, ale v Jiskře zřejmě nebude pokračovat, nestane - li se něco zásadního ohledně jeho bydlení a práce. Co se týče posil, je v tuto chvíli předčasné hovořit o konkrétních jménech, ale už více než rok máme v hledáčku Jakuba Dvořáka, hráče Viktorie Plzeň, který je momentálně na hostování v Sokolově. Je to otázka jednání s ním a jeho manažerem. Viktorka je jeho angažmá v Domažlicích nakloněna, on sám hlavně potřebuje hrát pravidelně. Pak máme hodně hráčů na hostování, s nimi budeme mluvit o jejich představách, některé určitě pozveme do zimní přípravy a poté se rozhodne."

Jak to aktuálně vypadá se záměrem vzniku farmy Viktorie Plzeň v Domažlicích? A co říkáte názorům fanoušků, aby v zájmu kopané na Domažlicku byly Domažlice farmou Plzně a Koloveč farmou Jiskry?
„Tahle myšlenka má něco do sebe. S Viktorkou dlouhodobě spolupracujeme, pravidelně spolu jednáme i o těchto věcech. Ale když farma, tak chceme, abychom byli ještě o kus dál, než je tomu u ostatních klubů. Samozřejmě v českém fotbale člověk nikdy neví, navíc nadšení u některých klubů pro vznik samostatné soutěže juniorek časem ochablo, ale Jiskra historicky dodávala do Viktorie mladé talenty, většina hráčů našeho kádru Viktorií prošla. Je dobře, že díky jménům jako Ticháček. Sladký, Jaryna a další ve Viktorce vidí, že se v Domažlicích s mládeží pracuje, že je tu dobré zázemí, takže věřím, že myšlenku farmy dotáhneme do konce. Podle mne je to otázka příštího roku. Letos tomu zabránilo to, že farma nemůže hrát stejnou soutěž a Viktorka má v ČFL béčko. Přesto jsme hráče, o které jsme měli zájem, z Plzně získali, i z toho je zřejmé, jak blízko k sobě oba kluby mají."

Co pak ale výhra Jiskry 5:1 v Plzni?
„To nebylo nic proti Viktorce, bylo to jen o těch třech bodech. Pro většinu našeho mužstva to byl výjimečný zápas, plno kluků Viktorkou prošlo, chtěli se ukázat a hráli snad na dvě stě procent. Navíc rozdíl a hřišti nebyl takový jako ve výsledku, nám se v tomhle utkání opravdu dařilo ve všem."

A co říkáte na názory fanoušků o vzniku farmy mezi Domažlicemi a Kolovčem?
„Ta idea je správná, jen bych to nenazýval přímo farmou, ale spoluprací. Bez ohledu na boje na hřišti jsme s panem Lucákem v kontaktu, navštěvuji pravidelně zápasy Slavoje. I pro nás by bylo dobře, aby někteří naši mladí hráči, kteří zatím nemohou hrát ČFL, udělali posun z I. A třídy do divize."

Už během léta a podzimu se spekulovalo o jménech jako Mleziva, Mašek, Hartl a další. Bavíme se o jednotlivcích nebo nevylučujete větší výpomoc Slavoji?
„Tato jména skutečně padají, ale je to vždy o zájmu klubu a souhlasu hráče. Myslím, že dva až tři hráči, budou - li naplněny tyto podmínky, by do Kolovče mohli odejít."

Mohl byste přiblížit podobu zimní přípravy třetiligové Jiskry?
„Začínáme 9. ledna, budeme trénovat čtyřikrát v týdnu. Do toho máme vloženy nějaké rehabilitace, odehrajeme osm až devět přípravných zápasů. Vrcholem zimní přípravy by měl být zápas proti Spartě Praha B v Praze, jednáme také s Viktorií Plzeň. Kromě B mužstva a U19 jev jednání zápas s A mužstvem, které ale musí hrát v předběžně zvažovaném termínu 14. ledna Tipsport, takže hledáme jiný vhodný termín. V plánu jsou zápasy se soupeři z Německa na landesligové úrovni."

Domažlická kopaná je tam, kde je, hlavně díky vám. Bez vás bychom tady asi Knakala, Kovaříka a jiné neviděli. Myslíte také na budoucnost domažlické kopané?
„Předem děkuji za kompliment. Fotbal na různých úrovních dělám pětatřicet let. Vše, co jsem se za tu dobu naučil, dávám ve prospěch oddílu i lidí. I když každá firma má mít svého šéfa, nechci, aby to byla one man show. Kdo mě zná, ví, že jsem týmový hráč. Snažím se, aby kolem mě byli lidé připravení jednou tu štafetu převzít, ať už to jsou Ivan Rybář, Tonda Vlček a další. Byl bych rád, aby se jednou i můj syn Tomáš do fotbalu zapojil. Má jej rád, ale bez zkušeností tyhle věci dělat nejdou. Také z hlediska financování je to postavené tak, že hledáme zdroje jinde, aby Jiskru v budoucnu nic nezaskočilo, protože stát se může cokoli. Víme, že musíme na chod oddílu sehnat čtyři a půl milionu korun. To není pouze A mužstvo, to je i B mužstvo a mládež, elektřina, doprava, údržba stadionu. Rozhodující je podpora města Domažlice, za což zastupitelům a starostovi děkuji. My se snažíme o dobrou propagaci města, vždyť i kvůli nám jsou dnes Domažlice skloňovány snad ve všech denících."

S jakými cíli půjdete do jarních bojů po tak vydařeném podzimu?
„Chceme udržet pozici, jakou máme, rádi bychom se pohybovali v lepší polovině tabulky. Také jsme nastříleli nejvíce gólů v České fotbalové lize, takže i na to bychom rádi navázali. Na druhé straně chceme zlepšit defenzivu, to musí být náš další cíl."

Chtěl byste něco závěrem vzkázat divákům?
„Chtěl bych všem, kteří na fotbal chodili, poděkovat za přízeň. Přál bych si, aby návštěvnost ještě stoupala, aby to u nás bylo podobné jako v Německu, kde lidé souzní s klubem a rádi chodí na fotbal, protože tím vyjadřují i svoji příslušnost k místu, čekal jsem v hledišti víc kluků, kteří hrají fotbal různě po okrese. Ti se konfrontují s Barcelonou v televizi, ale tady mohou vidět na vlastní oči, kam by to třeba mohli dotáhnout. Jinak pro diváky chystáme překvapení, jedním z nich bude v červnu megakoncert Michala Davida. A rádi bychom také do Domažlic v rámci přípravy přilákali bundesligový klub."

Václav Tauer, Domažlický deník