Kalendář

<< leden 2022 >>
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Novinky

 

 

 

Sledujte aktuality z fotbalu na Tipsport.cz 

On-line vstupenky na Viktorii Plzeň [›] 

Nový web Jiskry Domažlice [›]

  

 

 

 

 

Domažlický FOTBALFarmy? Fotbalová revoluce po česku začala

Pardubice - Nováček ČFL Letohrad se dohodl na součinnosti s prvoligovým Baumitem Jablonec, Pardubice podobný pakt rezolutně odmítají. 

V 1. KOLE ČFL v Liberci nastoupil Letohrad ještě bez jabloneckých posil a prohrál s B–mužstvem Slovanu 1:2. Na snímku souboj letohradského Ondřeje Bira (vlevo) s libereckým Pavlem Bínou.
Autor: Deník / Jan Škvára

Český fotbal odpálil se startem nové sezony zásadní novinku. Farmy.

Pravidla jsou jednoduchá. Profesionální klub může mít spřátelený tým ve třetí lize nebo v divizi. Podmínkou je, že v soutěži nesmí působit jeho B tým. Směrem dolů mohou putovat pouze dva hráči z jedenáctičlenné soupisky, kterou profesionální klub zaslal Fotbalové asociaci České republiky. Jinak hráčská výpomoc omezena není. Co třeba třináct „nových koní“ na klíčový zápas? Není problém.

Důležité ještě je, že celý proces funguje jenom jedním směrem. Hráči zaregistrovaní v divizním či třetiligovém klubu putovat nahoru nemohou. „Na jedné straně to může být oživení pro regiony a menší oddíly, kam můžou přijít ligoví hráči. Otázkou je, jak v nižších soutěžích vezmou fakt, že na víkend dorazí hned několik hráčů z výše postavených oddílů,“ říká Ivo Lubas, ředitel profesionálního fotbalu v rámci FAČR.

Z východních Čech se do projektu zapojily dva kluby. Prvoligový Hradec Králové, který si zřídil farmu v Hlavici, a třetiligový Letohrad, jenž se může těšit na výpomoc z Jablonce. „Mezi týmy fungují dlouhodobé vztahy, spolupracujeme spolu už nějakých šest let. Našim cílem ale rozhodně není sem na každý zápas vodit pět nových hráčů,“ řekl letohradský manažer Stanislav Beneš.

Třetiligové Pardubice o podobném kroku vůbec nepřemýšlely. „Chceme pracovat s odchovanci a tým postupně doplňovat. Každého půl roku bychom chtěli přivést hráče, který by měl doplnit základní sestavu. O žádné takové spolupráci jsme neuvažovali,“ prohlásil sportovní manažer Vít Zavřel. „Žádná taková nabídka nepřišla a my jsme jí ani nešli naproti. Investujeme nemalé prostředky do mládeže a radši dáme peníze na hráče tam. Věříme, že tohle je lepší cesta,“ doplnil předseda klubu Vladimír Pitter.

V Letohradě si uvědomují, že necitlivé posílení, na které narážel Lubas, by mohlo nadělat pořádnou paseku. „Náš trenér z toho trochu obavy má. Nechce, aby se posilování dělo nějak živelně. Proto ani teď netlačí, že někdo musí hned na začátku přijít. Chce, aby šanci dostali kluci, kteří se na postupu do ČFL podíleli, a pak ti, kteří tady celé léto trénují,“ ubezpečuje Beneš.

Podle jeho slov je Jablonec spíš jenom takovou variantou, kdyby se dostavily vážné problémy: „Náš kádr není tak široký a ČFL je dlouhá soutěž, v níž se navíc sčítají i žluté karty. Je to taková pojistka. Naše rodinné stříbro jsou hráči, kteří jsou tady, v Letohradě.“ Fotbalista z první ligy. Dávka zkušeností i herních dovedností a lákadlo pro fanoušky jako hrom.

Nabízí se ale i druhá strana mince. Tým, který bude farmou a najednou spadne do bojů o záchranu, může začít čarovat. Klidně pak porazí prvního. Jaký by pak měla smysl dlouhodobá soutěž? Proč celý rok křižovat republiku, když vás na konci sezony může z bryndy vytáhnout prvoligová jednotka?

„Ze soupisky sice mohou hrát jenom dva hráči, ale z celého kádru neomezený počet. Jedete na zápas a nevíte, s čím na vás soupeř vyběhne. Je to převzatý model z hokeje, kde nejsou béčka, ale ve fotbale jsem to moc nepochopil. Osobně se mi to příliš nelíbí,“ pronesl pardubický Vít Zavřel.

„Je to vlastně podobná situace, když bylo v ČFL osm béček. Tak to prostě fungovalo, soutěž tím znehodnocená trochu byla. Vzpomínám si, že jsme přijeli na Slavii B a nastoupil proti nám Vachoušek a další zvučná jména. To se pak hraje těžko,“ uvědomuje si riziko farmářských týmů i manažer Letohradu Beneš.
„Nedá se vyloučit, že když některá farma bude poslední, tak na pět zápasů sestavu nabije. Pak to bude složité. Jde o to, jakým způsobem týmy spolupráci uchopí,“ dodal letohradský manažer.

Jestli se novinka chytne a bude skutečně prospěšná, nebo z divize a třetí ligy udělá nepřehledný cirkus, se uvidí až na konci.

Převzato z Českolipského deníku