Kalendář

<< květen 2019 >>
Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Novinky

 

 

Sledujte aktuality z fotbalu na Tipsport.cz 

On-line vstupenky na Viktorii Plzeň [›] 

Nový web Jiskry Domažlice [›]

  

 

 

 

 

Domažlický FOTBALItalská horečka stoupá...

Dobrý den, 
na webu Jiskry jsme se dočetli o výjezdu staré gardy do Itálie. Už jsme to dali do novin jako zajímavost. V této souvislosti bychom ale rádi napsali něco o staré gardě. Proto vás prosíme o odpovědi na níže přiložené otázky. Předem děkujeme za váš čas a vstřícnost. 
Redakce Deníku. 

Zdravíme Deník. Těší nás váš zájem o fotbalové vysloužilce a rádi se pokusíme zodpovědět dotazy vašeho oblíbeného listu. 

1. Píšete, že stará garda až na dva zápasy nepoznala hořkost porážky. Hrajete tedy nějakou soutěž a případně jak jste dopadli? 

Soutěž nehrajeme, neboť se snažíme hrát kopanou již pouze pro radost a bez stresu z honby za body. V létě se účastníme turnaje v Nýrsku, kde je pravidelným hostem i stará garda Viktorie Plzeň. Jinak hrajeme přátelské zápasy se soupeři z Plzeňského kraje a Bavorska. Tedy jmenovitě např.: Luby, Klatovy, Holýšov, Klenčí, Vilzing, Lam, Furth, Lohberg apod. 

2. S jakými soupeři jste se utkali – můžete případně prozradit i některá ze známých jmen soupeřů a jak jednotlivé utkání dopadla? 

Asi nejobtížnějším soupeřem byl letos DJK Vilzing ve své nejsilnější sestavě se současným trenérem jeho A-mužstva Franzem Kollerem a internacionály Szándorem Majorem a Arpádem Szylagyim hrajícími dříve nejvyšší maďarskou ligu. Těžkým soupeřem byly i omlazené Luby s ještě aktivnim hráčem bavorské landesligy Hofmanem. Kapitolou samou pro sebe a svátkem pro nás bývají zápasy proti Viktorce a hráčům jako jsou Sloup, Homola, Vágner, Skála, Vašák, Krs apod. 

3. V jakém složení SG Jiskry Domažlice hraje? 

Máme velice široký kádr, takže sestava závisí na tom, jak se sejdeme, ale téměř pravidelně se v ní objevují jména, která hrávala za Jiskru v dobách krajského přeboru jako Rybárové, Foldyna, Rejtar, Berka, Bočan, Kruml. K hráčům s nejvíce starty patří Karas, Brichcín, Csulák, Wolf, Pavlíček, Palovič, Šťastný, Hojda, Kuželka, Kubica aj. Nerad bych na někoho zapomenul. 

4. Kdo nový se v sestavě letos objevil a na jakém postu? 

V několika zápasech nastoupil v bráně a celkem mile překvapil Ruda Špoták, dobře se jevil i novic Jirka Koza v záloze. 

5. Jak na vás vlastně Italové přišli, že vás pozvali? 

Je jasné, že Série A, tak jako např. NHL, má propracovanou síť skautů sledujících fotbalové dění a hlavně talenty na všech úrovních, ale zejména od divize výše. Toto provádí také pomocí sledování tiskových zpráv, webových stránek fotbalových oddílů apod. V minulých letech jsme téměř pravidelně informovali čtenářskou obec o činnosti a zápasech staré gardy na stránkách klubového webu, ale zejména na jeho tajném „pokecu“. Pravděpodobně i vzhledem k jazykové bariéře, či vinou nepřesnosti překladů uvedených článků došlo k záměně článků o mužstvech staré gardy a A-mužstva. Bossové s Ceseny se na základě takto mylně získaných informací vzhlédli v Láďovi „Motorkovi“ Foldynovi, který tehdy celkem pravidelně zatěžoval konta soupeřů čistými hattriky a rozhodli se ho kontaktovat a pozvat na tréninkový kemp. Láďa byl tehdy při obvyklé práci na zahradě, myslím, že zrovna zcela vyjímečně něco betonoval, velice překvapen, když se ze žlutého Lamborgini s italskou poznavací značkou vystoupivší pán poptával po jeho vnoučkovi, kterého by ho chtěl pozvat na soustředění do své slunné domoviny. Po delší rozmluvě však vyšlo najevo, že vysněný rychlonohý forvard je vlastně on en domnělý „dědeček“! Nemusím tedy dlouze popisovat nezměrné zklamání cesenských činovníků, ale aby pan Marcelini neodjel úplně s nepořízenou, přislíbil při sklence sangrie, že domluví zápas staré gardě se soupeřem z nižší soutěže a to také, jak známo, dodržel. 

6. Už jste někdy absolvovali podobný výjezd za hranice nebo je to premiéra? 

Do Bavorska jezdíme, jak již bylo uvedeno, celkem pravidelně, asi tak desetkrát do roka. 

7. Italské kopané si užijete nejprve coby diváci. Těšíte se na zápas série A a na co nejvíc? 

Série A nemá v současnosti ten lesk jako španělská, či anglická liga, ale pořád je to mimořádná soutěž a my se na zápas velmi těšíme. Já osobně si vzpomínam na osmdesátá léta, kdy jsem měl možnost shlédnout v Praze utkání PMEZ, tedy dnešní LM, mezi Spartou a Juventusem s Boniekem a Platinim a to byl opravdu nezapomenutelný zážitek. Také se těšíme, jak dopadne milovník adrenalinových sportů Martin Steinbrucker, který vždy toužil už od dětsví zažít zápas Serie A v kotli hostujících fanoušků. Už si nechal udělat překr&aacut e;sný dres Cagliari s nápisem „smrt Ceseně“ a to dokonce v sardinijském nářečí. Moc se na ten zápas těšíme a Martinovi předem držíme palce. 
  
8. Cesena, na jejíž zápas jste pozváni, už letos šokovala výhrou nad AC Milán, remizovala s AS Řím a porazila do té doby vedoucí Lazio, přesto jí hrozí sestup. Nemáte obavy, že vám z týmu vezmou nějaké posily pro boj o záchranu?  

Samozřejmě, že jsme hráčům doporučili, aby nic nepodepisovali a to ani pod nátlakem, ale myslím si, že například s Krumlem a Bočanem by se pohyboval tento klub v daleko klidnějších vodách! 

9. Druhý den se utkáte s lídrem druhé nejnižší italské soutěže. K jaké soutěži u nás lze tuto soutěž přirovnat a jaké šance proti rezervě prvoligového italského týmu podle vás máte? 

Bude se jednat o velice silnou soutěž, neboť již v této lize se pohybuje řada cizinců a to zejména z afrického kontinentu. Pokuď se zápas neobjeví v nabídce místních sázkařských kanceláří, jsou naše šance hodně vysoké a my si jedeme na jih minimálně pro bod! 
  
10. Povezete s sebou nějaké dárky pro hostitele? 

Povezeme knihu o kopané v Domažlicích, basu Prazdroje a hrst granulí z domažlické „uměllky“. Na oplátku bychom si rádi přivezli alespoň metr čtvereční trávníku, na němž se hraje Série A a uložili jej na hřiště Na Střelnici a to nejlépe někde v prostoru malého „vápna“ všem domažlickým mužstvům pro štěstí v jární časti jejich soutěží. Nad tímto záměrem si vzal patronát, krumpáč a lopatu nezjištně zapůjčil sám pan Hendrych, za což mu touto cestou srdečně děkujeme. Myslíme, že cenným suvenírem bude také vzorek vody z řeky Savio, který bude při silvestrovském klání staré gardy slavnostně vložen do říčky Zubřiny! Pravidelní čtenáři pokecu ví, jakou nesmírnou hodnotu tato symbolika má! 

11. Máte informace, jaké je tam počasí a kolik stupňů? 

V posledním mailu z počátku tohoto týdne od pana Marceliniho stálo, že počasí je pěkné a obloha je typicky modrá, tedy „typíčo azuro“, jak říkají Italové. 

12. Kdy přesně odjíždíte a kdy se vrátíte? 

Odjíždíme v sobotu časně ráno a vracíme se v neděli po půlnoci, takže vlastně v pondělí ráno. Z výpravy jsme bohužel museli vyloučit tři členy. Dva z disciplinárních a jednoho z bezpečnostních důvodů. Jeden zpochybňoval úroveň Série A, druhý opovrhoval mužstvem United Cesena a Pompiho necháme doma, neboť se v Itálii, jak známo, ztrácí blondýny a takový rozezlený tifosi s láhví sangrie, či metaxy v hlavě nemusí rozpoznat, že se nejedná o sličnou Seveřanku, ale o seriózního sportovního manažera. Jako malou satisfakci jsme mu však nabídli možnost přest řižení startovní pásky před naším odjezdem. 

13. Nemáte v archivu nějakou společnou fotku mančaftu, kterou bych mohl použít k článku? 

Samozřejmě dodám. 

Za kádr staré gardy Ivan Major