Kalendář

<< prosinec 2021 >>
Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Novinky

 

 

 

Sledujte aktuality z fotbalu na Tipsport.cz 

On-line vstupenky na Viktorii Plzeň [›] 

Nový web Jiskry Domažlice [›]

  

 

 

 

 

Domažlický FOTBALJaká je situace v klubu FK Tábor?

Situace kolem FK Tábor je pro nezúčastněného diváka či fanouška velice nepřehledná. Proto se vytváří prostor pro různé domněnky a spekulace. Vynořují se zvěsti, že klub má velké dluhy a bude se z největší pravděpodobností prodávat. Dále byl klub nařčen, že se nedostatečně stará o hřiště s umělou travou v Kvapilově ulici a nechává ho postupně chátrat.

Tento fakt rezolutně popírá sekretář klubu Josef Schubert: „O trávu se staráme, jako se starají všude jinde. Pravidelně ji kartáčujeme. Regenerovat by se měla jednou za dva roky. My jsme regeneraci provedli v minulém roce a stála 220 tisíc korun. Trávník byl provzdušněn a byla dosypána chybějící drť. Vše děláme podle manuálu, který jsme společně se stavbou obdrželi. Rovněž se pravidelně zúčastňujeme školení na provoz hřišť s umělou travou, které pořádá Českomoravský fotbalový svaz. Všechny úkony na hřišti pravidelně zanášíme do knihy údržby.“

Slova sekretáře FK Tábor potvrzuje i důchodce Karol Čeri, který bydlí v blízkosti hřiště a na celý areál má perfektní výhled. „O hřiště se starají velmi pečlivě a pravidelně. S traktůrkem ho objíždějí každou chvíli a po projetí stroje je vidět znatelný rozdíl v kvalitě. Stroj dělá na trávě takové pruhy,“ přiblížil stav údržby Karol Čeri.

A jak se o trávník starají jinde? Nejbližší hřiště s umělou travou je na Soukeníku, které má v majetku FK Spartak MAS Sezimovo Ústí. „Během sezony umělé trávy, což je v zimě, trávník dvakrát až třikrát týdně čistíme a kartáčujeme. V létě pak jedenkrát týdně. Do měsíce by měla přijet firma, která udělá regeneraci trávníku a dosype drť. V loňském roce jsme toto provedli na malém hřišti, letos čeká celková regenerace obě hrací plochy. Postupujeme podle návodů ESTA, což je sdružení výrobců a dodavatelů hřišť s umělou travou. O všem vedeme záznamy do knihy údržby. Navíc správce denně hřiště prochází a kontroluje,“přiblížil postup údržby výkonný ředitel FK Spartak MAS Sezimovo Ústí Tomáš Samec.

Klub má dluhy

Také kolem závazků FK Tábor se vedou spory. Jaká je situace nastínil prezident klubu Luboš Smutný: „Kolem FK Tábor koluje spousta fám. Na mou adresu i na klub jsem si vyslechl spoustu špíny. Mrzí mě, že tyto fámy vychází i z úst lidí, kteří v FK Tábor působili. Situace financování sportu je v současné době složité. Podpora města směrem k podpoře činnosti bych nazval doslova zoufalou. To co doplácíme za hřiště, a to co dostaneme na činnost, není srovnatelné. Dostaneme 70 tisíc a za provoz hřišť zaplatíme 200 tisíc. Podpora města je v tomto směru velmi slabá. Některé obce na Táborsku jsou na tom lépe než my v okresním městě. Chápu, že situace je těžká a město potřebuje dotovat jiné důležitější věci než je sport. Utahovat opasky se musejí všude. Důležité pro nás je zabezpečit mládež. My jsme na mládeži skončili se schodkem 500 tisíc. To nikdy nebývalo. Mládež byla vždy na nule. Tam musíme spoustu peněz doplácet z vlastních prostředků.“

Závazky klubu jsou hlavně vůči městu prostřednictvím TZMT (tělovýchovných zařízení města Tábora) a společností dodávající energie na hřiště v Kvapilově ulici. Vůči hráčům klub závazky nemá, což samotní hráči potvrdili. „Pravdou je, že dlužíme TZMT za provoz hřišť a za energie na hřišti v Kvapilově ulici. Dlužná částka za energie, ale není úplně naším dluhem. Energii spotřebovala firma, která stavěla další zázemí na hřišti a spotřebu nám uhradí. Pohledávky jsou v řádech statisíců. Situace je taková, že kdyby nám všechny kluby uhradily dlužné peníze za poskytnuté hráče, tak jsme rozhodně v plusu. Nejhorší je, že se tenhle problém netýká jen malých klubů, ale peníze nám dluží i prvoligové týmy jako například Sparta, Příbram nebo Bohemka,“ zdůraznil Luboš Smutný. Město vyšlo klubu vstříc v tom, že na dlužnou částku v TZMT udělalo splátkový kalendář. „FK Tábor dluží v současné době TZMT za roky 2006 až 2010. Dluh činil na poslední dozorčí radě TZMT 366 254 korun a 50 haléřů. Na úhradu závazků byl na žádost FK Tábor vystaven splátkový kalendář. Jinak klub dostává dotace jako každý jiný oddíl v Táboře,“ řekla místostarostka Zuzana Pečmanová. Jak tedy vzniká dluh? Dotace činní 70 tisíc a FK Tábor platí u TZMT za užívání hřišť 200 tisíc ročně. „Tento fakt je způsobený tím, že tréninkový plán všech týmů pod hlavičkou FK Tábor byl stanovený v roce 2005. V tu dobu dotace z velké části pokrývala náklady. Jak se klub rozrůstá, musí si hradit část nákladů z vlastních zdrojů. Stejné to mají všechny ostatní oddíly ve městě,“ vysvětlila Zuzana Pečmanová.

Vlastnické poměry

Majetková situace v klubu je také hodně nepřehledná. Pravdou je, že FK Tábor se skládá ze dvou subjektů. Prvním z nich je FK Tábor o. s. (občanské sdružení), kterému patří hřiště s umělou travou v Kvapilově ulici a hmotný majetek. Druhým je FK Tábor s. r. o., tomu patří licence na soutěže a všichni hráči. Klub měl dva vlastníky, přičemž jeden se rozhodl, svůj podíl prodat. „Druhý ze společníků se rozhodl svůj podíl prodat a pověřil mě jednáním s případnými zájemci,“nastínil situaci prezident klubu Luboš Smutný. V kuloárech se probíraly dvě možné varianty. Jednou z nich bylo, že o podíl v klubu má zájem prezident FK Spartak MAS Sezimovo Ústí Jiří Smrž. „Pravdou je, že ani jedna strana se jednání nebrání. Jsme stále v kontaktu a vše je stále otevřeno,“potvrdil informaci Jiří Smrž. Tímto by bylo ve hře možné spojení obou klubů, kterým by na Táborsku vznikl jeden silný oddíl. Jednání se Spartakem Sezimovo Ústí potvrdil i Luboš Smutný: „Musím potvrdit, že s panem Smržem jsem o prodeji jednal. Momentální situace je taková, že se musí udělat účetní uzávěrky a vyčíslit konkrétní částky. Teprve potom se můžeme dohadovat o konkrétní podobě případného prodeje. Zájemců je více. Ve hře je i možnost, že se objeví někdo, kdo bude chtít odkoupit podíly oba. I taková varianta může nastat. Celá situace bude mít nějaký vývoj. Vše jde dál, oddíly normálně zahájily přípravu a nic se nepřerušuje. Majetková situace se vyřeší během podzimu.“

Dalším zájemcem o koupi podílu je Karel Ilčík starší, kterého by měli podpořit další dva společníci. Ty nechtěl pan Ilčík prozradit, ale na otázku zda jde o Jana Babora a Josefa Balíka, odpověděl souhlasně. „Zájem z mojí strany určitě je. S panem Smutným jsou, ale špatná jednání. Chtěli bychom vrátit klub na bývalou úroveň,“ řekl Karel Ilčík. Ten by se ani nebránil případnému sloučení klubu ze sezimovoústeckým Spartakem. „Určitě je to dobrý nápad. Hlavně spolupráce na úrovni mládeže by rozhodně byla lepší. Tábor má lepší zázemí a zařízení. O případném sloučení jsme jednali už před šest lety, a to byl Tábor na vyšší úrovni než Spartak,“pokračoval Karel Ilčík.

Jan Babor jakýkoliv zájem z jeho strany o koupi podílu popřel: „Vím jen, že pan Karmazín nabídl svůj podíl. Ale o koupi jeho podílu jsem zatím vůbec neuvažoval.“ Na případné sloučení FK Tábor se Spartakem Sezimovo Ústí má Jan Babor jasný a celkem striktní názor: „Jako bývalý hráč Tábora si to vůbec nedovedu představit. Ten přínos, pokud by nějaký vůbec byl, by měl krátkodobé trvání. Tradice fotbalu v Táboře je velká a byla by to pořádná ostuda, kdyby nějakým způsoben zanikl.“ Zájem Karla Ilčíka o koupi podílu popřel prezident klubu Luboš Smutný: „Tomu se musím smát. O zájmu pana Ilčíka nevím a pan Ilčík se mnou ani nejednal. Tato skupina mě rozhodně neoslovila.“

Začali s přípravou

Přes problémy které klub v současné době řeší, se všechny týmy připravují na nadcházející sezonu. V pátek 9. července byla zahájena letní příprava A týmu mužů. Klub je řádně přihlášen do dalšího ročníku divize A. Příprava byla zahájena pod vedením trenéra Jana Klimka, kterému se hlásilo dvacet hráčů a dalších osm se jich omluvilo. Mezi nimi i brankář Martin Blažek a Jakub Kalášek, kteří jsou na dovolené. V šatně nechyběly tradiční opory jako kapitán týmu Martin Kučera, Daniel Fořt a Martin Šahajda. V týmu by měl pokračovat i Pavel Pávec, který se bude kvůli pracovním povinnostem pravděpodobně v týdnu připravovat individuálně a s týmem odehraje zápasy. Z hostování v Chýnově se vrátil Marek Pěknic, který se rovněž zapojil do přípravy. Ta bude probíhat na hřišti v Měšicích, jelikož na Svépomoci bude probíhat úprava hřiště. Prvním zápasovým testem bude pro svěřence trenéra Klimka turnaj Memoriál Jana Tomáška v Milevsku, kde se v sobotu 17. července představí kromě domácího ZVVZ ještě 1. FK Příbram B a FC Písek. Také los mistrovských utkání je pro Vodníky velice zajímavé. Po roční pauze se fanoušci dočkají tradičního derby se Spartakem Sezimovo Ústí. To je na programu už v sobotu 14. srpna, kdy Vodníci hostí Ševce.

Týdeník Táborsko