Domažlická umělá zeleň se vyplácí


Skulinka na trhu. Polovina fotbalového okresu cvičí na umělé trávě v Domažlicích
Od Markuse Guentera. Cham/Koetzting.


„No a co, ti mají přece umělý trávník“..., měli dříve činovníci lokálních fotbalových klubů rychlou odpověď po „zmrzlé“ přípravě a zimní přestávce a po opětovném ztroskotání na někom privilegovaném z velkoměst majících umělou trávu pro veškeré povětrnostní podmínky. 
Toto je nyní pryč. V blízkých Domažlicích za již stejně otevřenou hranicí ladí formu mezitím polovina fotbalového okresu pro hodinu H nejpozději do konce března. Jedno, zda okresní nebo bavorská liga. Do skulinky na trhu se dostali aktivní Češi zastoupeni TJ Jiskrou Domažlice. Platila-li ještě před nedávnem úzká umělá travnatá plocha oddílu ASV Cham jako eldorádo pro sněhovým chaosem stresované místní fotbalisty, je nejnovější generace umělé trávy na výsostném českém území již dva, tři měsíce schopna odhadnutých půl milionu euro nákladů začít pomalu umořovat. 
Projekt uprostřed obydleného území města sousedícího s Furtem má svou tvář. Jaroslav Ticháček. Znalci okamžitě zpozorní. Onen Ticháček, který již před 20 lety mohl prokázat svůj smysl pro obchod. Když padala železná opona neměla poptávka po českých výtečných fotbalistech konce. Jaroslav Ticháček byl u toho jako tlumočník a zprostředkovatel, když obohacovaly hru Chamu plzeňské hvězdy Homola a Kalabus. Ticháček domlouval i přípravné kempy Alimu Kindlerovi a spol. Dodávání výkoných fotbalistů do okresu Cham kvetlo. 
Dnes je Jaroslav Ticháček předsedou Jiskry Domažlice a domlouvá hrací doby na obdélníku s gumovogranulátovým podkladem. Samozřejmě za poplatek, říkají uživatelé. 100 euro za hru včetně sprchy, za příplatek 30 euro jsou k dispozici i čeští sudí. 15 kilometrů od hranice. Projekt se vyplácí. Stát, obec, oddíl a svaz se angažovaly, Ticháčkův koncept měl všude dveře dokořán. Také velmi moderní hokejovou halu mají již Domažlice. Zájemci zde stojí frontu, stejně tak jako u umělé trávy. Ráno v půl deváté se začíná a jde to až do večera. Jedni se již rozcvičují na kraji plastikové zeleně, zatímco druhé půle předchozího zápasu dosáhla stáří teprve jedné čtvrthodiny. Vtip nebo potvrzení chudoby pro chamský sportovní okres, že neprávem označovaný jako sportovně zaostalý západočeský region nabízí za zaváděcí ceny měkoučký umělý trávník světové extratřídy. Cham nemá ještě ani hokejovou halu. A téměř žádný oddíl okolo Chamu není asi schopen realizovat podobnou plochu dle domažlického vzoru s pomocí sponzorů. Osvětlení se šesti stožáry pod nimiž se rozzáří i Ticháček a spol. dělá celou věc ještě atraktivnější. Také místní lídr na fotbalovém trhu FC Koetzting má jen dobré zkušenosti.
„Nemá to srovnání s minulostí, kdy jsme při sněhových závějích trénovali ještě dva týdny před začátkem jarní části soutěže na asfaltové cestě, abychom se mohli alespoň pohybovat.“ smutní při vzpomínkách předseda Hans Kuchler, 
„Byli jsme tehdy rádi, když jsme mohli hrát na napůl zamrzlém hřišti a utěšovali jsme se tím, že se míč alespoň kutálel“, oceňují červenomodří kvality tuhých šest centimetrů ze země trčících umělohmotných stébel. Když je správce pilný a jednou týdně doplní granulát na hrací plochu, pak je to téměř jako Red Bull Salzburg, míní Kuchler. Ačkoliv miliardami chránění fotbalisté z Mozartova města přes trvalé zkušenosti s umělou trávou ligu mistrů pravidelně míjejí.  
„ Hra na umělé trávě má smysl“, chválí předseda FC inovaci v Domažlicích. Přes všechna nebezpečí, která ještě číhají: 
„Řekl jsem svým chlapcům, že mají dávat pozor při sprchování kvůli těm 30000 kabelů, které visí ze stropu,“ míní sarkasticky Kuchler o nedodělaných kabinách. 

Pohled na svět Jaroslava Ticháčka

Kdo tvrdošíjně vyčká, potká dokonce pana Ticháčka osobně. Dvaapadesátiletý jednatel montážní firmy je sice velmi zaměstnaný, ale humor neztratil. Září, tento pro fotbal zapálený Domažličák, protože je každé ze 700.000 euro pro tento skvělý projekt zaplaceno. 
„Musí být vize“, vysvětluje muž s mnoha kontakty, proč celou věc podporuje. Nakonec se dá slušně vydělat s vytížením od Ruhmansfeldnu, přes Furth, Vilzing, Lam, Raenkam po Neubaeu. 
280luxů světelnosti prodlužují čekací dobu až do pozdních hodin, ještě 110 luxů navíc a UEFA může dát zelenou. Velice ohromující je, že Ticháček a spol, postavili celou věc v průběhu tří měsíců. Ostatně za pomoci německé firmy. 
„V září tady byla ještě zelená louka“, uculuje se „Mr. Trávník“. Konkurence ve fotbalové škole v Plzni je paf ze čtvrté generace umělky v Domažlicích. Tachov a Bělá tento rozvoj také nezaspaly, v Domažlicích se to má brzy hýbat ještě více. Přijedou mnichovští lvi. Domažličtí chtějí dosáhnout na třetí českou ligu. Vůbec poprvé. 
„Časy se změnily“, ví i Ticháček. Časy výprodejů jsou nenávratně pryč. 

Volný překlad z deníku Bayerwald-Echo z 12. 3. 2009: Ivan Major