ANKETA: Chcete Ivana Haška jako předsedu ČMFS?

Benešov, Praha/ Všechno nasvědčuje tomu, že se v příštím roce bude ucházet Ivan Hašek o post předsedy ČMFS. Nechává si ještě čas na rozmyšlenou, ale podporu má téměř stoprocentní 

Autor:
Roman Mašek

Ivan Hašek

Ivan Hašek
Autor: Archiv VLP

V minulých volbách se rval jako lev. Nakonec však odešel těsně poražen. Nyní mu vyjadřuje otevřenou či skrytou podporu téměř každý z předsedů OFS. Ivan Hašek má jedinečnou šanci "vyléčit" český fotbal.

 

Ivan Hašek (* 6. září 1963, Městec Králové) je český fotbalista a trenér, který v roce 2005 neúspěšně kandidoval na předsedu ČMFS.

 

Hráčská kariéra

Svou kariéru začal v rodném Nymburce, kde nastupoval za místní klub ZOM Nymburk. Již ve 14 letech ale putoval do pražské Sparty. V roce 1981 poprvé oblékl dres A týmu. Do roku 1990, kdy odešel do francouzského Racingu, získal 6 ligových titulů spolu s hráči, jako byl Stejskal, Chovanec, Straka, Griga, Bílek, Němeček či Skuhravý. Další dva domácí tituly pak přidal po svém návratu v roce 1997 a 1998. V zahraničí působil ve francouzském Racingu, kterému pomohl k postupu do první ligy, a v roce 1994 odešel do Japonska, kde dvě sezóny působil v klubech Sanfrecce Hirošima a JEF United Včihara. Pak se vrátil zpátky do Česka, kde ve Spartě ukončil svou hráčskou ligovou kariéru. V současnosti hraje za klub SK Černolice.

V reprezentaci Československa působil od roku 1984 do roku 1993 a za tu dobu odehrál 55 utkání a ve 21 utkáních byl kapitánem mužstva, mimo jiné i na Mistrovství světa v Itálii. V reprezentaci působil pod trenéry Josefem Masopustem, Jozefem Venglošem a Milanem Máčalou. Za českou reprezentaci odehrál jediné utkání.

 

Trenérská kariéra

Svou trenérskou kariéru začal Hašek ve Spartě a vedl si dobře. V letech 1999 - 2001, kdy působil na sparťanské lavičce, dovedl klub dvakrát k domácímu titulu. V sezóně 1999/00 dovedl klub do osmifinálové skupiny LM, o rok později skončila Sparta svou účast v Lize mistrů v základní skupině. Po vypršení dvouletého kontraktu ve Spartě odešel trénovat francouzský Štrasburk, ve kterém působil dříve jako hráč. S klubem, ve kterém působil například slavný paraguayský brankář José Luis Chilavert, se mu podařilo postoupit do nejvyšší francouzské ligy a v trenérské tandemu s Karlem Jarolímem přivedl do Štrasburku české hráče Davida Kobylíka a Václava Drobného. Pak odešel do japonského Vissel Kóbe, kde trénoval v roce 2004 a přivedl do japonského klubu i Pavla Horvátha.

Sezónu 2006/2007 strávil jako trenér francouzského celku AS Saint-Étienne. Od prosince 2007 trénuje tým Al-Ahli Dubai ze Spojených arabských emirátů. Po neúspěšném vystoupení české reprezentace na Mistrovství Evropy v roce 2008 mu byla nabídnuta pozice trenéra české reprezentace, kterou však odmítl.

 

Jan Voráček, předseda OFS Benešov: Haška jsme na minulé valné hromadě podporovali. Nic proti němu nemám. Teď bych s ním chtěl nejdříve mluvit. Bojím se zázemí, které má za sebou. Zarazila mě parta lidí, co se do toho pouští.
Zdeněk Leitner, předseda OFS Znojmo: Rozhodně mi Hašek nevadí. Ale záleží na tom, kdo další bude kandidovat. Osobně moc nevěřím, že Hašek kandidaturu přijmě, má lukrativnější možnosti v cizině. Ale bude-li se o místo předsedy ucházet, nejspíš dostane můj hlas, stejně jako minule.
František Stejskal, předseda OFS Břeclav: Odmítl se k situaci vyjádřit
Petr Mistr, předseda OFS Blansko: Nikdo z nás o podporu kandidatury Ivana Haška nežádal. Jediný dotaz zněl, zda valnou hromadu ČMFS konat v únoru nebo v červnu. Dřívější termín odmítáme. Nemůžu říci, že bych Haška nepodpořil, bude-li kandidovat. V našem okrese nebude mít problém.
Petr Kašný, předseda OFS Opava: Jeden předseda fotbal nedělá. O jménech kandidátů se nebavím. Nechci uzavírat kandidaturu jiným lidem, kteří by třeba byli schopni zajistit peníze. Důležitá je výkonná moc, to jest výkonný výbor. Ten se nesmí ubírat jiným směrem než předseda.
Petr Zábraha, předseda OFS Nymburk: Nepodařilo se získat jeho vyjádření.
Karel Koubek, předseda OFS Ustí nad Labem: Nejsem pro to, aby se cokoliv dělalo dřív než v červnu. Nejednali jsme o tom, zda Haška podpoříme, nebo ne. Počkáme na další kandidáty, pak se rozhodneme. Pokud nebudou jiní, tak Haška bereme.
František Šnobr, předseda OFS Teplice: Neúčastnili jsme se schůzek, proto nejsme mezi těmi OFS, co se vyslovili pro Haška. Zatím nemáme jasno, neřešili jsme otázku svazového předsedy, budeme se jí zabývat na prosincovém výkonném výboru. Mně osobně by Hašek rozhodně nevadil.
Josef Škvára, předseda OFS Příbram: Není pravda, že Haška nepodporujeme, jen mi nejde pod vousy jezdit někam do Kroměříže nebo Prostějova. Na minulé valné hromadě jsme dali hlas Haškovi, a ne Košťálovi. Hlas mu dáme znovu, proti Vinšovi určitě.
Robert Ploch, předseda OFS Praha-západ: Není pravda, že Haška nepodporujeme, jen jsme se nepřipojili k výzvě zorganizované panem Čičmancem. Nemáme jiného kandidáta. Pokud se neobjeví nikdo lepší než Hašek, dáme mu hlas. Z těch, o kterých se dosud mluvilo, je nejlepším kandidátem.