Kalendář

<< prosinec 2021 >>
Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Novinky

 

 

 

Sledujte aktuality z fotbalu na Tipsport.cz 

On-line vstupenky na Viktorii Plzeň [›] 

Nový web Jiskry Domažlice [›]

  

 

 

 

 

Domažlický FOTBALInvestice do mládeže se musí vyplatit

KLATOVY - Současná situace, která se vytvořila kolem oproti minulému ročníku divize značně prořídlému diviznímu kádru klatovského týmu mužů, nabídla velkou šanci dorostencům a místním odchovancům

Autor:
Redakce

Ilustrační foto

Ilustrační foto
Autor: DENÍK/Tomáš Koníček

Potvrzuje to současný pohled na sestavu Klatov v přípravných zápasech i v prvním kole Poháru ČMFS.

Po úspěšných výkonech v týmu divizních dorostenců Klatov si o první starty v divizním týmu mužů na jaře řekl útočník Pavlík. Svému bývalému trenérovi v dorostu a nynějšímu u divizního týmu mužů Jiřímu Tomanovi se odvděčil v přípravném zápase v Přešticích, kde se jako autor obou branek postaral o vítězství.

Vedle Pavlíka zařadil jeden z nejúspěšnějších trenérů mládeže v Pošumaví z posledních let Jiří Toman i další své svěřence v dorostu, Matějku, Veselku, Meszárose, Veselku, nechybí zde ani jeho talentovaný syn Zbyněk, v obraně nastupuje pravidelně v přípravě odchovanec strážovské kopané Bouberle a ten není ze Strážova osamocen, neboť zde v žácích vyrůstal i jeho nynější spoluhráč a úspěšný střelec Jaroslav Beneš.
Mladící mají svoji šanci, jde jen o to, jak se nabídnuté příležitosti zhostí. Ve dvou z předchozích tří posledních ročníků získal klatovský fotbal mezi účastníky divize svoje jméno. V minulém ročníku však ani zvučnější jména, ze kterých zůstalo v klatovském týmu jen torzo, nestačila na víc než na boj o záchranu.


Odborníci předpokládají, že TJ Klatovy ani v novém ročníku na umístění v první polovině tabulky v silné konkurenci figurovat nebude. To se ani očekávat při velké nezkušenosti většiny současných hráčů nedá, ale pokud v tomto ročníku v divizi Klatovy přežijí, pak by při dobré mládežnické základně, do které by se mohli vrátit třeba i současní odchovanci ze žáků, kteří odešli za kvalitnějším zázemím do Plzně, a nebylo jich v posledním období zrovna málo. Když si přičteme k tomu i další fotbalový růst divizních žáků v divizním klatovském dorostu pod vedením takové trenérské osobnosti, jakou je v kraji uznávaný Stanislav Trnka, pak to by měla být ta správná cesta.


Investovat do vlastních odchovanců, podchytit si tyto talenty s předstihem smluvně a místo odčerpávání prostředků do drahých posil dát příležitost fotbalovému mládí z Pošumaví. Vždyť právě mládežnický fotbal reprezentovaný nejen největšími líhněmi v Klatovech a Sušici, ale také v Nýrsku, Horažďovicích, Svéradicích nebo v Lubech získal pro Pošumaví prostřednictvím okresních výběrů ty největší úspěchy. V letošním roce to bylo sice ´jen´ vítězství v krajském finále Danone Cup okresních výběrů U12, či 3. místo v Talent Cupu U13. V nedávné minulosti se ale Okresní fotbalový svaz Klatovy může zásluhou práce s mládeží v klubech pochlubit i druhým místem v celostátním finále okresních výběrů v Jakubčovicích. Také poslední úspěch vítěze okresního přeboru přípravky TJ Klatovy na silně obsazeném turnaji na Moravě v Trnávce, kde v konkurenci 18 týmů získali Klatovští prvenství, je měřítkem kvality trenérské práce a svědčí o dostatečném množství fotbalových talentů. Vítězství klatovské přípravky je o to cennější, neboť právě na Moravě je dlouhodobě nejúspěšnější mládežnická základna v ČR, ale na zdravé nefalšované fotbalové podhoubí z Pošumaví nikdo neměl.


Snad lze při tomto optimistickém pohledu na mládež doufat, že se to také konečně projeví v budoucnosti i na výsledcích a zastoupení týmů dospělých ve vyšších soutěžích. Zatím je tomu naopak a naše řady stále řídnou. Divize v Klatovech zatím znamená na delší dobu špičku ledovce, ale ani cesta zpět zase není tak bolestná, neboť úroveň krajského přeboru bohužel není zdaleka taková, jaká by měla být kvalita nejvyšší krajské soutěže, a to po všech stránkách. Ale to je již z jiného soudku, stejně tak jako je bezpodmínečnou nutností i samozřejmostí mít v takovém městě jako Klatovy hřiště s umělým trávníkem.


Soustředit investiční prostředky do mládeže není úplně to nejlepší, co by si mnozí sponzoři přáli. Ti se spíše chtějí zviditelňovat okamžitými úspěchy v soutěžích dospělých. Ale i těm, kteří se rozhodli investovat do fotbalu dlouhodobě, stejně jako klubům, pokud nebudou cítit tlak od nich, se to musí výhledově vrátit i s úroky. To vědí v Klatovech, v Sušici a nebo třeba v Tachově, kde po letech půstu u dospělých i mládeže sklízejí plody práce s mládeží .

Miroslav Sedlmaier