Rozhovor s trenérem SK Marila Votice, Ivanem Čabalou.

Pavel Šimáček z DENÍKU vyzpovídal votického trenéra

Benešov-DENÍK/ Na prahu zimní přípravy na jarní část fotbalové sezony divize, skupiny A, je SK Marila Votice. Mužstvo, které se po podzimní části usídlilo na třetím místě s jednobodovým odstupem na lídra tabulky béčko Viktorie Žižkov. „Podle tabulkového postavení hodnotím polovinu sezony jednoznačně pozitivně. Nikdo nečekal, že budeme tak vysoko. Člověk ale nemůže být nikdy spokojený. V některých zápasech jsme si mysleli po dobrých výsledcích, že se soupeř porazí sám a ono to bylo naopak. Defenziva mě uspokojila, ale útočnou fázi musíme zlepšit," dodal k podzimnímu třetímu místu trenér Ivan Čabala.

Před sezonou přišla do mužstva řada nových tváří - brankář Klíma, obránci Horňák s Gazmendem, záložníci Zdeněk Svoboda a Gruber a útočník Kounovský. Navíc zůstal sparťanský kanonýr Horst Siegl. Doplnění se ukázalo jako velmi dobré a od začátku jste sbírali jeden bod za druhým. Koho považujete za největší posilu?

Nechci nikoho vyzdvihovat, ale všichni, když dorazili, tak mužstvu stoprocentně pomohli. A když někteří zkušení hráči jako Horňák, Siegl nebo Klíma nepřijeli, tak je druzí kluci nahradili. Příkladem byl brankář Michal Soukup, který chytal za Klímu reprezentujícího Českou republiku na sálovém fotbale. Nebo mladý Martin Slabý, který kdykoliv nastoupil, ať od začátku nebo během zápasu, vždy byl platným hráčem.

Kdo však sledoval vaše zápasy, tak viděl, že vzestup Votic na přední příčky byl hlavně díky příchodu středního a tvořivého záložníka Zdeňka Svobody, bývalého kapitána Sparty Praha.

Je to pravda. Všechno se točilo okolo Zdeňka Svobody. Pokud se mu dařilo, tak byl fotbal z naší strany velmi dobrý. Po jeho standardních situacích jsme dali patnáct gólů z devatenácti. Škoda jen, že se mu nedařilo střelecky v úvodu sezony. Kluci kolem něj rostli. Pokud Zdeněk hrál průměrně, tak již hra mužstva nebyla tak kvalitní. V týmu zůstává, jen uvidíme, jak ho bude pouštět zaměstnavatel, protože trénuje dorost Sparty Praha.

Dostali jste za patnáct zápasů pouze pět branek, což svědčí o kvalitní defenzivě. Bylo to příchodem kvalitních zkušených hráčů?

Jak se mančaft pomalu dával do kupy, tak jsem klukům vždy před zápasem kladl na srdce, že hrajeme vzadu na nulu. Vždy jsem věřil, že s útočnou kvalitou dopředu nějaký gól vstřelíme. Pokud neinkasujeme, tak neprohrajeme, nesmíme však udělat fatální chybu, což se při těch pěti gólech stalo. Člověk ale musí být soudný a obranná fáze, která již začínala od útočníků, mě velmi potěšila. Zkušená obranna Janů, Gazmend, Málek, Horňák popřípadě Rezek, spolu s brankářem Klímou určitou kvalitu měla.

Obranná práce byla velmi dobrá, ale ve střílení gólů jste se trápili a vsítili jen devatenáct gólů, které vás řadí na čtvrté místo od konce. Proč?

V zakončení jsme se trápili a s tak útočnou kvalitou bychom měli dát více gólů. Přesto nám ve většině případů stačilo dát jeden gól a vyhrát. V útoku byl velmi platný Horst Siegl, David Kounovský měl první půlku podzimu perfektní, ale po bouračce na motorce šel s výkonem dolů, více jsem čekal od Bartolšice.

Co by bylo potřeba v mužstvu zlepšit a na čem budete nejvíce v zimní přípravě pracovat?

Vždycky je co zlepšovat. Budeme pracovat na lepší realizaci v koncovce. Musíme také zlepšit přechodovou fázi, stále hrajeme do plných. Mužstva, která poroti nám hrála, tak věděla, že Votice kvalitu mají a nepouštěla se do nějakých dobrodružství, ale spíše hrála zezadu. Proto bychom chtěli soupeře více vytáhnout z obrany a vytvářet si více standardních situacích, které dokážeme dobře realizovat.

Měli jste hodně hráčů na hostování do konce roku. Již víte, kdo zůstane a kdo odejde?

Kádr se určitě změní a některým hráčům se hostování neprodlouží. Již vím, kdo odejde, ale zatím to nechci ventilovat, náhrady mám však vyhlídnuté. Všechno to ještě musíme probrat s vedením a záleží na financích.

V kuolárech se mluví, že by měl do Votic přijít bývalý, ale mladý reprezentant a útočník Sparty Praha Tomáš Jůn, který dosud působí v tureckém Trabzonsporu. Je to pravda?

O tomhle nechci mluvit.

Třetí místo a odstup jednoho bodu na první béčko Žižkova, to svádí k boji o postup do ČFL. Budete o něj na jaře usilovat?

Pokud budeme pokračovat v podzimních výkonech a budeme mít i štěstí, tak chceme na jaře trápit špičku tabulky. Budeme chtít vyhrát každý zápas a postup by se řešil, až by to bylo aktuální. Jarní odvety budou o něčem jiném a můžeme být čtvrtí, pátí nebo osmí. Myslím si, že pokud bychom skončili na bedně do třetího místa, tak bychom všichni, jak vedení, hráči, tak fanoušci, byli spokojeni.

Kdy začínají votickým hráčům zimní galeje a jaké odehrajete přípravné zápasy?

Dnes máme seznamovací trénink, uvidíme kolik nás přijde a zdali dorazí noví hráči. V sobotu 5. ledna začínáme zápasem se Sázavou na turnaji v Praze Uhříněvsi, kde každou další sobotu odehrajeme zbylá utkání turnaje. Je tam ideální hřiště, tvrdí se, že nejlepší umělka v Praze. Přes týden budeme v úterý a čtvrtek trénovat venku (pokud to dovolí počasí) a ve středu v tělocvičně. Koncem ledna odjíždíme na soustředění do Jeseníků. Kromě zápasů na turnaji sehrajeme přáteláky s Duklou Praha a Bohemians Praha, v jednání jsou Sparta Krč a béčko Sparty Praha. Tyto zápasy, ale absolvujeme až v závěru přípravy.

Bilance podzimu ročníku 2007/2008: 15 zápasů, 10 výher, tři remízy a dvě porážky, skóre 19:5, 33 bodů, 3. místo.
Domácí zápasy: 8 utkání, 6 výher, jedna remíza, jedna prohra, skóre 11:1, 19 bodů, 2. místo.
Venkovní zápasy: 7 utkání, 4 výhry, dvě remízy, jedna prohra, skóre 8:4, 14 bodů, 4. místo.
Střelci branek: 5 - Bartolšic, Siegl, 2 - Kounovský, Slabý, Zdeněk Svoboda, 1 - Rezek, Bareš, Málek.
Žluté karty (25): 4 - Kounovský, Bareš, Rezek, Janů, 2 - Bartolšic, Málek, Gazmend, 1 - Horňák, Michal Budil, Klíma.
Počet diváků: doma - 3150, venku - 1970, celkem - 5120 (druhý nejvyšší počet v soutěži - nejvíce Domažlice 6383).
Votice nedostaly ani jednu červenou kartu. (PAVEL ŠIMÁČEK-deník)