Komise rozhodčích a delegátů má smělou koncepci.
Aktivně hrál fotbal za žáky a dorost v Nepomuku. Dospělý dres oblékal v Záhoří, v polovině osmdesátých let si zahrál I. A třídu v Chlumčanech například se Zahálkou a Štolbou, pozdějšími oporami divizních Přeštic, a v roce 1985 začal s pískáním.
„Přesvědčil mě Václav Duda z Chlumčan, který už tehdy pískal a píská dodnes. Mával jsem na lajně i druhou ligu, v současné době rozhoduji převážně divizi," říká pětačtyřicetiletý Ladislav Mareška, který se stal novým předsedou komise rozhodčích a delegátů Plzeňského krajského fotbalového svazu.
Dosavadní předseda Miroslav Svoboda z funkce odešel z pracovních důvodů na vlastní žádost.
„Dvacet let jsem řídil komisi na Plzni jihu a zkušenosti mám. Rozhodčí jsem tam vedl tvrdě a jih si získal dobré jméno. Asi i proto jsem dostal nabídku vést krajskou komisi, jejímž členem jsem už byl. Ta mi vyslovila stoprocentní podporu a výkonný výbor mě schválil," vysvětluje nový předseda.
Výkonný výbor schválil i nové složení komise rozhodčích a delegátů. Můžete ho prozradit?
Komise je sedmičlenná. Tři z nás pracovali už ve staré komisi: Václav Kohout, Václav Havránek a já. Čtyři členové jsou nováčky: místopředseda Pavel Rauch, Aurel Ardeleánu, Pavel Hajšman a Josef Aubrecht. Každý z členů má osobní zodpovědnost za určitý úsek.
Můžete být konkrétnější?
Třeba Václav Havránek zodpovídá za práci s delegáty, za jejich metodické řízení. Pavel Haj šman bude metodicky řídit rozhodčí, dále má na starosti úsek mládeže. Aurel Ardeleánu zodpovídá za obsazování delegátů a za kontrolní činnost na úseku rozhodčích I. B třídy. Sekretář komise Václav Kohout má zodpovědnost za administrativu a za změny v obsazení rozhodčích. Místopředseda komise Pavel Rauch má na starosti komplexní hodnocení rozhodčích a zodpovídá za činnost rozhodčích v krajském přeboru a I. A třídě.
Členem komise se stal i Václav Aubrecht, donedávna trenér Chrástu, který nyní vede Zdemyslice, hrající na úrovni okresu. Jaká bude v komisi jeho pracovní náplň?
Někteří rozhodčí mají schopnosti řídit krajský přebor, ale protože jim chybí fyzická kondice, pískají třeba jen I. B třídu. Proto máme nově v komisi trenéra. Ponese zodpovědnost za trénovanost rozhodčích. Dvakrát ročně připraví a povede fyzické prověrky. Dále zodpovídá za zápisy z jednání naší komise a bude s kluby konzultovat naše rozhodnutí.
Novou osobou je i lektor pravidel Vladimír Reznichenko. Jaké bude jeho poslání?
Stojí mimo naši komisi, ale bude zodpovídat za metodickou podporu na úseku rozhodčích a delegátů. Je to mladý rozhodčí, který studuje právnickou fakultu a nedávno absolvoval školení lektorů z celé republiky. Měl by vysvětlovat sporné momenty a k dispozici v těchto případech bude i sdělovacím prostředkům.
Přijali jste v komisi rozhodčích a delegátů novou koncepci. Na které oblasti je zaměřena?
Samozřejmě má sloužit rozhodčím, delegátům, ale i klubům a veřejnosti. Prvořadým úkolem je zastavit snižování počtu sudích. Jenže málo lidí chce dnes nést kůži na trh, zvlášť když vidí, že všechno špatné ve fotbale se svádí na rozhodčí. V takovéto atmosféře se těžko noví arbitři získávají. Stávající rozhodčí pak vědí, že jsou nenahraditelní, a pískají si, jak chtějí. Někteří za víkend odřídí i pět utkání, zákonitě jim potom chybí soustředěnost a kupí chyby. Utkání odchodí, protože si musí rozložit síly. Právě k odstranění takových problémů slouží nová koncepce.
Jak chcete docílit navýšení počtu arbitrů?
Na listinách krajských rozhodčích je 93 jmen. To je alarmující stav a my chceme zhruba za rok tento počet zvýšit na 110. Program získávání nových rozhodčích bude vytvořen do konce ledna. Zároveň komise rozhodne o vyřazení těch sudích, kteří svými výkony evidentně zaostávají. Musíme k tomu sáhnout i přes momentální nedostatek rozhodčích. Nové listiny rozhodčích budou vytvořeny do konce ledna a zároveň bude existovat v rámci kraje top skupina sedmi nejlepších hlavních rozhodčích.
Chystáte i nějaké novinky ohledně obsazování rozhodčích na utkání?
Delegace budou transparentní ve všech soutěžích. Hlavní rozhodčí bude v jarní části třeba obsazen najeden. klub nejvýše dvakrát. Z toho jednou doma a jednou venku. Počítáme ale i s nasazováním rozhodčích, kteří pískají ČFL a divizi. Využívali bychom i naše rozhodčí z první a druhé ligy. Z jejich strany by to nebyl problém, ale předseda komise Luděk Macela jim nedoporučil pískat nižší soutěže a pracovat v jakýchkoliv funkcích.
Hodnocení rozhodčích prodělá nějaké změny?
Třeba hodnocení hlavních rozhodčích i asistentů, známky, které obdrželi od delegátů, budou zveřejněny na internetových stránkách PKFS. A po jarní části sezony zašlou oddíly na krajský svaz hodnocení rozhodčích za všechna utkání najednou. Několik utkání totiž proběhne bez delegáta svazu a o výkonu rozhodčího prakticky nic nevíme. Takto budeme znát i názor oddílů na rozhodčí a promítneme ho do komplexního hodnocení rozhodčího. Přesná hodnocení budou stanovena do konce ledna.
Jak to bude s omezováním delegace rozhodčích?
Obdrží-li hlavní sudí či asistent od delegáta známku 7,4 a nižší, nebude dvě následující kola působit v utkání mužů ani jako hlavní, ani jako asistent. K práci rozhodčího patří i kvalitně vyplněný zápis o utkání. Nedostatky budou pokutovány podle sazebníku.
Připravuje nová komise ještě další novinky v práci s rozhodčími?
Chceme vždy vyhodnotit tři nejlepší rozhodčí v rámci kraje. Vybráni budou na základě hodnocení naší komise a oddílů. Za rok 2007 jim budou předána ocenění na semináři v Žinkovech počátkem března. Myslíme si, že je to dobré hlavně z prestižního hlediska. Musíme také změnit současný katastrofální stav v jednotném oblečení rozhodčích. Každý píská v něčem jiném. Firma, která měla dresy dodat, zatím slib nesplnila a my hledáme náhradu. S Karlovarským krajem projednáme i možnost výměny rozhodčích pro některé zápasy.
Komise má na starosti i oblast práce s delegáty. Jaký tam je stav?
Doslova tristní a volá po uplatnění krizových metod. Někteří delegáti, kteří zbyli na listině, nemají žádnou přirozenou autoritu mezi rozhodčími ani mezi kluby. Pouze jeden z nich Miroslav Svoboda řídil dříve nejvyšší soutěž, jen šest delegátů dříve v roli rozhodčího řídilo krajský přebor. V první lize jsou na listině delegátů pouze Miroslav Svoboda a Jan Červený, ten však na krajské listině nefiguruje. Na listině delegátů řídící komise v Čechách je pět delegátů z naší krajské listiny: Havránek, Kopřiva, Peteřík, Krejčí a Kubíček. Poslední dva jsou však z Prahy. Na naší krajské listině je v současné době dvacet delegátů, ale pět z nich je činných tak na dvacet procent.
Máte plán jak zúrodnit toto pole neorané?
Do konce ledna vytvoříme novou listinu delegátů a oprostíme se od těch, kteří nejsou pro nikoho přínosem. Oslovíme nové nebo staronové adepty a pozveme j e na semináře. Musíme vybírat osobnosti s přirozenou autoritou. Vytvoříme plány školení delegátů a budeme se s nimi pravidelně setkávat. V naší koncepci jsou pro to dané konkrétní úkoly s osobní zodpovědností. Které soutěže budete delegáty obsazovat?
V krajském přeboru všechny zápasy. V I. A třídě a v I. B třídách budou delegáti na vybraných utkáních. Bud' krizových nebo těch, která budou řídit mladí rozhodčí. V jarní části soutěží bude jeden delegát obsazen na stejný oddíl nejvýše dvakrát, jednou doma a jednou venku. Stanovíme přesná pravidla pro komplexní hodnocení delegátů, a pokud zjistíme, že delegát nezhodnotí práci rozhodčího objektivně nebo bude chybovat ve své zprávě, pozastavíme mu delegování na následující dvě kola.
Rozhodčí a delegáti jsou jenom lidé. Mohou chybovat stejně jako chybují hráči či trenéři, ale může přijít i tendenční rozhodování nebo tendenční posuzování ze strany delegáta. Jak bude nová komise v takovém případě postupovat?
Pokud dostaneme informace o tendenčním rozhodování arbitra či tendenčním posuzování delegáta, každý takový případ posoudíme v komisi s příslušnými závěry. Do práce s rozhodčími v kraji musíme dostat kvalitu. Zavazuje nás k tomu i vysoké zastoupení našich rozhodčích v republikových soutěžích.
Pavel Hochman