Kalendář

<< leden 2022 >>
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Novinky

 

 

 

Sledujte aktuality z fotbalu na Tipsport.cz 

On-line vstupenky na Viktorii Plzeň [›] 

Nový web Jiskry Domažlice [›]

  

 

 

 

 

Domažlický FOTBALProjekt FK Hořovicko má ambice, ale také odpůrce.

Hořovice/ Ve středu ve večerních hodinách proběhla v sále hořovické radnice veřejná prezentace připravovaného fotbalového projektu FK Hořovicko. Vyslechnout vedení klubů SK Hořovice a FC Bzová, kterých se sloučení týká, si přišlo více než osm desítek fotbalových příznivců. Nyní vám přinášíme celý obsáhlý materiál z prezentace projektu a následné diskuse.

Poté si vzal slovo generální manažer Bzové Václav Míšek, který rozjel celou prezentaci. „Ke třicátému březnu je dle regulí ČMFS třeba nahlásit sloučení oddílů, aby to od 1. července fungovalo jako jeden oddíl s jednou hlavičkou a jednou registrací. To je problém, který nás v současné době nejvíce bolí a kde asi je i problém stávajících výsledků divizního mužstva Bzové i celku Hořovic z I.A třídy,“  uvedl Míšek, který vzápětí své výroky vysvětlil. „Nebylo možné si pomoci, protože existují dvě registrace a nebylo možné to sloučit. Do 30. března letošního roku Bzová nevěděla, jestli udrží divizi a Hořovice nevěděly, jestli udrží krajský přebor, takže nebylo možné něco domlouvat. Po tomto termínu se mohlo udělat to, co se udělalo, tedy připravit se na spolupráci,“ podotkl generální manažer Bzové Václav Míšek, který se poté zmínil i o historii obou klubů. „Bylo nám jednoznačně dáno na vědomí, že mužstvo Hořovic čeká během dvou let význačné jubileum, sto let kopané v této oblasti. Bzová je na tom podstatně hůře, asi o 33 let. Já se osobně domnívám, že sloučení nelikviduje ani jednu historii, ani jednu možnost oslav výročí, které budou určitě všichni oslavovat,“ podotkl na úvod Míšek.
Poté přišlo na řadu připomenutí obsáhlé historie obou klubů a samotná prezentace projektu FK Hořovicko. Tyto části připomeneme v zítřejším vydání.

Název Hořovicko je definitivní

Při prezentaci pan Míšek uvedl, že se oba kluby dohodly na názvu FK Hořovicko, který charakterizuje zájmy obou oddílů vytvořit silné a úspěšné regionální sdružení, které by mohlo úspěšně konkurovat mužstvům z Berouna a Králova Dvora. „Název na základě dohody je definitivní,“ podotkl Míšek, což některé přítomné fotbalové příznivce mírně popudilo. Ve veřejné diskusi se poté vedly o názvu projektu dlouhé řeči.

Poté přišlo na řadu představení prvního návrhu loga klubu FK Hořovicko. „Musí odrážet něco podstatného pro region. Je nutné, aby bylo jednuché, snadno zapamatovatelné a nezaměnitelné. Je to vlastně taková reklamní značka, která klub prezentuje. Je nutné, aby bylo snadno ztvárnitelné, aby si ho každé dítě mohlo namalovat,“ uvedl Václav Míšek, který poté představil první návrh loga. Po jeho zobrazení na velkoplošném plátně to sálem doslova zašumělo a na obličejích některých přítomných bylo viditelné určité rozčarování. „Návrh není definitivní. Je určen k diskusi a pokud někdo přijde na něco lepšího, určitě je tam cesta,“ podotkl Míšek, který následně předal slovo starostovi města Hořovice Luboši Čížkovi. „Po asi hodinové diskusi jsme došli k návrhu vyjít ze slovanské mytologie, protože slovanské osídlení tu je od nepaměti. Jsou tu kultovní místa Velízu a Plešivce, které k mytologii mají vztah. Jako bůh hromu je to dostatečně úderné a možná trochu strach vzbuzující, takže první návrh, který jsme si dovolili předložit je název FK Perun s jednoduchou a moderní evokací božstva, což je určeno k diskusi. Dá se o tom mluvit a dá se od toho odrazit a vést diskusi  například k jinému logu, ale máme nyní něco, o čem můžeme kvalifikovaně mluvit,“ uvedl starosta Čížek.

Soutěž o logo FK Hořovicko

Logo představené na prezentaci klubu není definitivní. „Zájemci, kteří by se chtěli zúčastnit této soutěže předloží svůj návrh v grafické úpravě do 30. dubna 2008 v prostorách městského stadionu v Hořovicích k rukám předsedy oddílu. Vyhodnocení proběhne do 30. června 2008, aby od 1. července mohl oddíl vystupovat s tímto logem. Podotýkám, že vítězný návrh bude odměněn,“ uvedl Václav Míšek, který dodal, že v logu klubu FK Hořovicko se nemůže objevit logo města Hořovice.

Jako první v diskusi zazněla poznámka, proč není v návrhu  loga Hořovicka obsaženo logo města Hořovice. “Znak města Hořovice tam nemůže být z jednoho prostého důvodu, protože pokud má dojít k rovnoprávnému sloučení oddílů, tak tam těžko může být logo jednoho města, pokud mají oba kluby hrát rovnocennou roli,“ uvedl starosta města Hořovice Čížek. Na jeho slova navázal předseda SK Hořovice Jan Bežó. „Chceme, aby logo nutně vyjadřovalo modrobílé barvy, které mají oba kluby, takže ty budou základem pro nové logo,“ podotkl Bežó. Starosta Čížek poté dodal, že se uvažovalo i o takzvaném průniku obou současných znaků klubů, ale to by údajně bylo příliš složité.

Vedení klubů nechce v názvu slátaninu

Poté se směr otočil opět na název FK Hořovicko. „My bychom byli hrozně neradi, aby vznikl kočkopes jako například Český Lev – Union Beroun, aby oba zástupci klubů byli přesvědčeni, že jejich název je nejlepší a byly tam oba. Takto pejsek s kočičkou vařili dort a bylo jim z toho pak špatně,“ uvedl generální manažer Bzové Václav Míšek, který následně dodal, že Bzová patří do Hořovicka. „Celý projekt se zakládá na tom, že v případě zájmu ostatních oddílů zde v okolí bude možné, pokud budou chtít, aby do projektu časem  vstoupily,“ dodal Míšek.

Získat mládež na přestup je těžké

V další připomínce v  diskusi se otevřela otázka mládeže. Především v tom směru, že by hořovický klub měl kupovat hráče již v útlém věku na přestup a neangažovat je jen na hostování. „Za poslední dva roky jsme koupili asi deset hráčů. Například patnáctiletý hráč přišel ze Rpet za patnáct tisíc. Není to jednoduché. Jednání s kluby, které si myslí, že shrábnou peníze jen pro sebe a kluka nám pouští jen na hostování a nechtějí ho pustit na přestup, je  těžké,“ uvedl předseda SK Hořovice. Na jeho slova navázal vzápětí pan Míšek. „Jedna z podmínek, když jsme šli do tohoto projektu byla, že se bude maximální počet hráčů při přechodu z žáků do dorostu dělat tak, aby byli domácími hráči. Peníze se prostě na to sehnat musí,“ podotkl Míšek, který dodal, že tato praxe již nyní začíná fungovat.

Nikdo nechce pouštět talenty

Poté se ke slovu dostal trenér hořovických žáků Jindřich Novotný. „Dnes jsem se dostal do pozice, že bráním hráčům, aby šli hrát stejnou soutěž do slavnějších klubů. Nikdo nerad někoho někam pouští. To znamená, že když někam přijdeme, tak nás nevítají s otevřenými dveřmi s tím, že jsme si přišli pro hráče.  Na druhou stranu pokud to chceme dělat, musíme stahovat hráče do deseti let, aby byli za minimální peníze a bez potvrzení od klubu. Zase si tím ale děláte u toho klubu zle. Je také riziko dát například dva tisíce za devítileté hráče. Kde je záruka, že z  deseti dětí tu budou třeba dva, kteří by se pak dali zpeněžit?,“ uvedl Novotný.

Poté se diskuse mírně přiostřila. Zaznělo totiž, že pokud by před dvěma lety okolní mužstva pomohla Hořovicím, nemusely spadnout z divize. „Kdyby před dvěma lety nebyly vztahy mezi těmito oddíly takové, jaké byly, nemusely spadnout Hořovice a Bzová mohla mít klidný život,“ uvedl Míšek, který dodal, že za špatnými vztahy rozhodně nestál on.

Splní vedení klubů stanovené cíle?

V další připomínce v diskusi zaznělo, že cíle, které vedení obou klubů nyní prezentovalo, již mělo vedení SK Hořovice při volení současného vedení klubu, ale nedokázalo splnit ani jeden cíl. V návaznosti na to zazněla z publika obava, jestli se toto nebude opakovat i v případě FK Hořovicko. „Je to o daleko silnějším oddílu, o daleko širší základně a je to o možnostech, které jsou a které vycházejí ze stávající situace. Nejsem schopen hovořit dva roky zpět. Velmi dobře víte, že Hořovice si prošly nepříjemnou vnitřní katarzí. To je problém, který tu byl. Některé věci, které na to navazovaly, byly pro fotbal velmi špatné. Neobávám se toho, že bychom se dostali do situace, kdy se něco slibovalo a pak to spadlo,“ uvedl Míšek.

Bzová přináší divizi a hřiště

Poté zazněl dotaz, co přináší v porovnání s Hořovicemi do tohoto projektu Bzová. „Bzová je malá vesnice, přináší tedy menší přínos s tím nic nenaděláte. Přinášíme divizní soutěž a další hrací plochu s kvalitním zázemím a to není tak málo,“ podotkl Míšek, který se poté vyjádřil i k poznámce o vytvoření velké umělky. „Samozřejmě, že bude maximální snaha, aby se získaly prostředky na vytvoření hřiště s umělou trávou, pravděpodobně v Hořovicích. Určitě je vám ale známo, že vytvoření takovéhoto hracího povrchu, aby byl kvalitní a odpovídal úrovni ČMFS, je minimálně patnáct milionů. A ty těžko někdo vyklepe z rukávu, pokud se nezískají ze státních dotací, jako se to dělá jinde. Budeme se o to snažit, ale nejsme schopni zaručit, že to bude do dvou let,“  vysvětlil Václav Míšek, který zmínil, že po dokončení kabin na hřišti ve Bzové měl klub přislíbeny peníze na tribunu. „Přišla ale povodeň a nebylo nic. Peníze šly jinam,“ dodal manažer Bzové Míšek.

Potvrdí valné hromady sloučení?

V diskusi také zazněl dotaz, co se stane, pokud valná hromada neodsouhlasí sloučení klubů. „Máme před sebou valné hromady ve Bzové a v Hořovicích. Může se stát, že to valné hromady zvrátí, že nebudou souhlasit. Pak ale divize odejde z tohoto kraje,“ upozornil Míšek. „Pokud to valné hromady neodsouhlasí, následný den se divize přesune zpět do Bzové a začne se usilovně jednat o prodeji této soutěže a bude nám jedno, odkud kupující bude,“ dodal Míšek.

Po sloučení možná klub ztratí členy

Poté si vzal slovo pan Cajthaml, který položil dotaz, kolik mužstev do projektu Hořovicko vedení SK Hořovice a FC Bzová mají. „Já tvrdím, že nikoho. Dělám do fotbalu padesát let a v Hostomicích, ve Zdicích, v Žebráku, v Komárově, v Tlustici, v Újezdu mám kamarády a když jsem si je objel, řekli mi: „vyrazíme s nimi dveře, když přijdou“. Hořovice a Bzová nejsou Hořovicko. Já osobně jsem pro to, ať se to sloučí. Navrhuji ale, aby Bzová nezmizela z českého fotbalu, aby se to jmenovalo FCB Hořovice. Když to bude Hořovicko, ztratíte třicet, čtyřicet procent členů a příznivců. Pokles návštěvnosti jste již pocítili a bude to ještě horší,“ uvedl v emotivním projevu Cajthaml.

Poté zazněl dotaz, kdo to bude vše platit. „Například divizi ve Bzové jsem celou platil já,“ uvedl Míšek, který dodal, že pokud se neudrží divize, nemá tento projekt cenu. „Musí se udělat vše, aby se udržela. Na jaro chystáme výrazné posílení a jeden z postů, který se bude posilovat je brankář,“ podotkl Míšek.

Najde vedení klubů hlavního sponzora?

Padla také otázka, jestli je na obzoru výrazný sponzor, se kterým by přišly určité záruky, že ekonomika tohoto projektu bude fungovat. Diskutovala se také možnost, že by se do loga dal název sponzora. „To je otázka ceny toho sponzora. Z malé Bzové jsme peníze sháněli velice těžce a dalo to hodně práce. Hořovice s tím měly stejné problémy, přitom měly ohromnou výhodu ve velké podpoře radnice a města,“ podotkl Míšek, který dodal, že letošní sezona je zabezpečená a tu příští zabezpečí také. „Budeme dělat vše proto, abychom sehnali někoho, kdo by to finančně velmi silně podpořil,“ podotkl Míšek.

Byla by škoda, kdyby projekt padl

Poté se opět začalo diskutovat o názvu FK Hořovicko a zaznělo, že by byla velká škoda, kdyby projekt padl jen kvůli neshodě v názvu klubu. „ U řady jednání jsem byl a mám pocit, že Bzová v názvu udělala velký ústupek. V názvu vlastně Hořovice ztrácí jen poslední písmeno, jinak je tam název města obsažen. Spíše by tu měli křičet kolegové ze Bzové a házet po panu Míškovi rajčata. Já si myslím, že Hořovice na názvu netratí vůbec nic,“ podotkl starosta města Hořovice.

Je třeba hledat novou cestu

Poté veřejně podpořil tento projekt Jindřich Novotný, který připustil, že projekt bude přinášet v počátcích problémy. „V zájmu fotbalu abychom nechodili na Braškov, ale abychom jeli do Strakonic nebo na Motorlet, musíme hledat cestu, aby se tu fotbal hrál na nějaké úrovni. Měli bychom se nad tím zamyslet a nehrát si na přehnaně hrdé, i když já budu vždy pracovat hrdý,“ podotkl Novotný, který sklidil potlesk na otevřené scéně. Novotný poté připomněl i vizi z roku 1993. „Kdyby každý podnikatel v Hořovicích dal dva tisíce korun za rok, firmu to nezruinuje a ze sto padesáti firem máme tři sta tisíc. To se ale nepovedlo za celou dobu,“ upozornil Novotný. Poté se dlouho diskutovalo o hráčských přesunech mezi Bzovou a Hořovicemi, nic závratného se ale dle očekávání nevyřešilo.

Bez sloučení nebude divize, uvedl Míšek

Jedna z posledních otázek v diskusi se zaměřila na finance potřebné k divizi. „Fotbal něco stojí, tato soutěž se nehraje zadarmo,“ uvedl Václav Míšek. „Prostředky se na to sehnat musí, aby se divize hrát dala, zatím se nám to daří,“ pokračoval generální manažer Bzové, který poté zmínil i jeden způsob, jak mohou projekt FK Hořovicko podpořit i fotbaloví příznivci.  „Pokud nám pomůžete a přijdete na fotbal, tak ten pán z Berounského deníku bude moct napsat, že tu bylo na fotbale dva tisíce lidí a pak sem ty sponzory dostaneme. Jestli se bude v novinách psát, že tu bylo na divizním fotbale sto padesát lidí, protože se nemají Hořovice se Bzovou rády, tak je sem nedostaneme. O tom to je,“ vysvětlil Míšek a poté také připomněl, co by s největší pravděpodobností následovalo, pokud by projekt zkrachoval. "Pokud valné hromady sloučení klubů neodsouhlasí, tak tu divize nebude. Ani v Hořovicích, ani ve Bzové,“ varoval přítomné Míšek a poté zmínil i lokální patriotismus, který je u řady fotbalových příznivců hlavním důvodem k nedůvěře ohledně sloučení obou klubů. „Je otázka, jestli tu divizi vůbec chceme mít, nebo zda si v rámci lokálního patriotismu řekneme, že radši nebudeme mít nic, než cokoliv jiného,“ podotkl Míšek, který dodal, že současný divizní kádr je potřeba výrazně posílit a že v tomto směru se již vede řada jednání, například o příchodu kvalitního brankáře.

Poté padl také dotaz, jak dlouho zůstanou pánové Bežó s Míškem ve svých funkcích. „V jakých pozicích budu já, Honza Bežó, Jindra Novotný, nebo ostatní, to rozhodne valná hromada. My sami neodejdeme. Pokud se sloučení povede a bude se tu hrát divize, budu tu i já. Jestli to ale neuděláme, tak ke konci letošního roku s fotbalem skončím,“ podotkl Míšek, který poté zmínil i jeden z důvodů, proč se tato veřejná prezentace uskutečnila. „Abychom takovouto diskusi nevedli na valných hromadách. Pojďme si to vyříkat nyní,“ vyzýval Míšek k další diskusi. Ale bez větších úspěchů.

Poté se opět vše otočilo k mládeži. Padl totiž dotaz, v čem spočívá výhoda, že Hořovice uzavřely smlouvu jako partnerský klub se Spartou Praha. „Jinak bychom teď o zimní přestávce přišli o pět hráčů z žákovského kádru,“ uvedl hořovický trenér žáků Jindřich Novotný, který následně pokračoval. „Ve smlouvě máme uvedeno, že pokud by odchod hráče narušil kontinuitu mužstva, tak si jej nemohou odvést,“ podotkl Novotný. Na samý závěr diskuse si opět vzal slovo generální manažer FC Bzová Václav Míšek, který zopakoval hlavní cíle. „Neslibujeme nic, co je nereálné. Je potřeba udržet divizi, I.A třídu a dostat dorost do divize. Pojďte nám pomoct,“ zakončil celý večer Václav Míšek.

Oba kluby mají hned několik pádných důvodů ke sloučení

V rámci prezentace projektu FK Hořovicko byly zveřejněny hlavní důvody sloučení fotbalových klubů. „Domníváme se, že jedním z hlavních důvodů sloučení je zachování divizní soutěže v oblasti Hořovicka s potencionální možností dalšího vzestupu,“ uvedl Václav Míšek, který dodal, že Bzová by sama od příští sezony hrát divizi nemohla, vzhledem k nařízení ČMFS a tato soutěž by z Hořovicka odešla. „Dalším důvodem sloučení je možnost využití kvalitní činnosti mládežnických oddílů pro oddíly dospělých tak, aby mladí a kvalitní hráči měli uplatnění v domácím oddílu. Dále výhledově chceme zajistit, aby co nejvíce hráčů byli odchovanci. To je jedna ze základních věcí,“ podotkl Míšek, který dodal, že ve Bzové mládež nikdy nebyla. „Byla by škoda, aby velmi kvalitní práce, která je v Hořovicích u mládeže odváděna, odcházela vniveč a kvalitní hráči odcházeli do Králova Dvora, do Berouna, nebo kamkoliv jinam. Kvalitní hráči asi budou těžko chtít hrát například I.A třídu nebo nižší soutěž, pokud budou mít na to, aby hráli například divizi,“ dodal Míšek.

Dalším důvodem ke sloučení jes zabezpečení lepší možnosti v oblasti financování. Důvodem ke sloučení je také možnost využití hracích ploch jak v Hořovicích, tak ve Bzové. „To je důležité pro kvalitní činnost mládeže, ušetření hřišť a v rámci možných investic, prostřídat hřiště, aby se s nimi něco dalo dělat, protože, všechny plochy potřebují rekonstrukci. Hořovice by si zasloužily dvě kvalitní trávy, nebo trávu a umělku. To by mělo být dolpněno kvalitní trávou, nebo umělkou ve Bzové,“ dodal Míšek.

 

Jan Vildmon

Přidat příspěvek

Příspěvky

Dosud nikdo nepřidal žádný příspěvek.