Kalendář

<< prosinec 2021 >>
Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Novinky

 

 

 

Sledujte aktuality z fotbalu na Tipsport.cz 

On-line vstupenky na Viktorii Plzeň [›] 

Nový web Jiskry Domažlice [›]

  

 

 

 

 

Domažlický FOTBALKam kráčíš SK Hořovice? Sloučí se Hořovice se Bzovou?

 

HOŘOVICKO-V úterním vydání jsme vám přinesli dopis čtenáře, který se zabývá projektem sloučení fotbalových celků SK Hořovice a FC Bzová. Dnes vám s tímto dopisem přinášíme i reakce předsedy SK Hořovice a generálního manažera FC Bzové (audio).
Dopis Josefa Cajthamla, bývalého dlouholetého hráče a funkcionáře SK Hořovice:

V myslích a bohužel i v jednání manažerů současných fotbalových celků přetrvává přesvědčení, že tzv. skalní fanoušci a s nimi zákonitě i zdravý klubismus, jsou jakýmsi přežitkem minulosti a fenoménem, tak trochu překážejícím v jejich fotbalové činnosti. O tom, že opak je pravdou, svědčí současný „klokaní příběh“ z pražských Vršovic, kde fotbalový klub právě díky zdravému klubismu nastoupil novou a věřme i šťastnou cestu.

Na novou cestu vykročil díky známému „projektu“ i fotbal hořovický. Dodejme, že na cestu neprobádanou, dosud nepoznanou. Jakoby vedení SK nestačilo, že za jejich působení se za pouhé dva roky objevili fotbalisté Hořovic z divize až v I. A třídě a že i tady se po podzimní části objevují v pásmu sestupu. O zdejším „béčku“, hrajícím okresní přebor, je snad i zbytečné cokoliv psát. Jsou tyto „úspěchy“ dobrou reprezentací města?

To vše se děje v době, kdy na dveře klepou oslavy stého výročí kopané v Hořovicích. Pokud se tyto pády nezastaví, co vůbec budeme slavit? Zatím se nám zdárně daří mást soupeře, kteří si lámou hlavu, co že se to na stadionu Pod Remízkem vůbec děje. Naši protivníci a popravdě řečeno i zdejší fanoušci nechápou, proč jejich fotbalové celky musí hrát mistrovská utkání mimo Hořovice, bez možnosti vidět je na vlastní oči. Nebo jsme je někam

uklidili, abychom se nemuseli stydět za jejich trapné výkony? Fackou do tváře věrným příznivcům SK Hořovice bylo prohlášení projektantů FK Hořovicko, že v Hořovicích, cituji: „Bylo jedno, jestli první mančaft spadl, protože bylo hodně práce s mládeží.“ (Berounský deník 10. 8. 2007) Zatím fakta dokazují, že tomu tak bohužel je.

A tak zatím největším úspěchem současnosti je účast žákovského družstva v České lize. Úspěch je to ojedinělý, z nějž máme všichni oprávněnou radost. Ale vydávat jej za dosud největší úspěch hořovického fotbalu s tím, že je dokonce přepsána i historie (Berounský sportík č. 17), zatím nelze. Toto nadějné družstvo čeká ještě předlouhá šňůra těžkých zápasů, aby svoje postavení potvrdilo.

Trochu ve stínu žákovských ligistů, a zcela neoprávněně, jsou oba dorosty. Bez zlatoústých prohlášení trenérů o postupu nováčků do divize, jsou starší i mladší na špici obou krajských soutěží. Avšak úspěšnost klubu, byť se to někomu líbí či nelíbí, se ale nakonec bude stejně posuzovat podle výsledků A mužstva. A tady jsou historická nezvratitelná fakta neúprosná. Skvělá činnost v divizi českého venkova v letech 1932 – 1948, kdy byla tato soutěž po 1. lize druhou nejvyšší, účast v zemské lize v roce 1949, další divizní ročníky na konci padesátých let, v osmdesátých letech a konec konců i ty nedávno minulé, mluví jasnou řečí. Co se týká té mládežnické kategorie, i tady máme vynikající příklad právě z roku 1949, kdy zdejší dorostenci skončili v mistrovské soutěži Československa na skvělém třetím místě za Slovanem Bratislava a Lanžhotem, přičemž za celý rok a celou soutěž nepoznali s českými mužstvy porážku a stali se tak mistry Čech.

Samozřejmě, že během té stoleté existence byly i pády a poněkud horší období, ale zdejší fotbal měl vedle slavné historie vždy i dobré kořeny, vynikající fotbalisty a obětavé a pracovité funkcionáře, kteří nikdy nedovolili, aby SK Hořovice skončil v propadlišti dějin.

Od vyhlášení záměru spojení SK Hořovice a FC Bzová je možné konstatovat, že dospělé týmy se potýkají s problémy, které by nebyly, kdyby existoval jeden klub. Pokud je ale hlavní myšlenkou projektu, aby se v Hořovicích hrál fotbal na té úrovni, která je vlastní mládežnickým týmům, pak se jedná o počin, který z velké části zastaví odliv dorostenců a žáků do jiných klubů.

Bohužel, projekt vznikl pouze u „zeleného stolu“ a nebyl diskutován v široké fotbalové veřejnosti. I když projektanti prohlašují, že právě půl roku (od 21. 6.) je třeba k tomu, aby nebylo nutné znásilňovat členskou základnu (Berounský deník 9.8. 2007), zatím se nic nestalo. Fanoušci SK Hořovice nebyli informováni o tom, zda byla podle zákona uzavřena „Smlouva o součinnosti“, zda jsou připraveny stanovy pro fungování nového klubu a jestli se bude jednat o pokračování SK Hořovice či nikoli. Také název klubu měl vzniknout diskusí (existují lepší varianty, než FK Hořovicko). Velmi důležité je i nové logo klubu, které by pomohlo získat pro spojení velkou většinu členské základny. Třeba i škarohlídi, kdyby se výše uvedené již realizovalo, by měli úsměv ve tváři.

Zatím se zdá, že se jedná spíše o kabinetní politiku (rozhodování v úzkém kruhu), než to, co bychom očekávali, demokratické rozhodování všech členů. Vždyť se jedná o příznivce a fandy, pro které se přece fotbal „dělá“ a hraje. Končím voláním fotbalových trenérů: „Mluvte na sebe, vysvětlujte své postoje a názory – jen tak může vzniknout lepší klub než jsou současné SK Hořovice a FC Bzová.

Reakce předsedy SK Hořovice Jana Bežó:

Na začátku musím uvést, že nerad vedu mediální polemiku, protože ta je často úplně jiná než polemika z očí do očí. A je mi to líto zrovna u pana Cajthamla, u kterého cítím úctu a vždy jsme si, pokud na to byl čas, povídali o všem, o co se zajímal. Myslím si, že příspěvek čtenáře podepsaný panem Cajthamlem není pouze jeho dílo, ale dílo kolektivní a určitě by bylo lepší vše řešit na jiném místě než v Berounském deníku.

Myslím si, že pisatel trochu předběhl dobu. A divím se tomu právě proto, že je dlouholetým fotbalovým funkcionářem. Jak jsme již předem avizovali při spuštění projektu FK Hořovicko, prvním cílem bylo zabezpečení chodu všech mužstev a to se povedlo. Pokud se někdo domnívá, že zvládnout téměř padesátku dospělých fotbalistů rozdělených do tří družstev a navíc bez možnosti po určitém datu využití výpomoci mezi družstvy, je jednoduchou věcí, pak jej vyzývám, ať nám pomůže. Navíc zvládnout organizačně i veškerou mládež, která hraje na vysoké úrovni. Ono se lehce kritizuje, ale když tu kritiku slyším od různých lidí, kteří se baví na různých místech a nehnou pro hořovický a potažmo i bzovský fotbal ani prstem,.tak jsem znechucen. Na předposlední schůzi výboru SK Hořovice jsme poděkoval všem za jejich aktivitu a pomoc, každý se snažil, jak si mohl dovolit. Jenom skloubit předzápasové přípravy, tréninky, odjezdy, programy, tombolu, plakátovou a vývěskovou informovanost, finanční zajištění, odchody a příchody hráčů, spolupráci s ČMFS na třech úrovních a další a další věci byla velká dřina. Především proto, že všichni máme nějaké zaměstnání a fotbal děláme z radosti. Takže kvůli tomu někteří vstávají ve čtyři hodiny ráno a jdou spát třeba ve tři druhý den, mezitím absolvují kromě práce, která je živí, nějaké jednání, schůzi, návštěvu tréninku a další věci, které k činnosti velkého klubu patří. A pak přijde někdo a říká, že všechno je špatně. Navíc když se někdo požádá, aby šel třeba do pokladen, tak s tím nechce nikdo nic mít, natož aby si vzal pořadatelskou pásku apod. Ono je to ale všude stejné, jak jsem vyzvěděl třeba na Motorletu. Kritiků hodně a lidí na práci málo. Ale dost vylévání srdéčka a pojďme k jádru pudla.

 Čtenář uvádí to, že široká veřejnost nebyla obeznámena s novými stanovami klubu apod. Právě teď po skončení soutěží, když se podíváte na výčet toho, co všechno bylo potřeba dělat, nazrála doba pro tyto věci. Bude vyhlášena veřejná soutěž na nové logo klubu, budou řešeny stanovy klubu společně s právníky, připravuje se setkání s příznivci Bzové i Hořovic, kde jim budou všechny věci týkající se sloučení prezentovány. Na to máme právě listopad a prosinec, do toho ale musíme jednat o hráčských kádrech a třeba u pisatelem zmiňovaném dorostu to nebude jednoduché, protože některým hráčům skončilo hostování a jejich mateřské kluby po nich vzdychají do dospělých celků. Naštěstí se nám podařilo hodně hráčů dostat jako kmenové do Hořovic, většinou jsme se domluvili nebo jsme podepsali smlouvy s jejich mateřskými kluby. To bohužel hodně fandů nevidí a ani je to nezajímá. Ale pak se ptají, co je to za kluka a kolik stál? Ale neměli by se i fandové zeptat: A co jsem pro to udělal já? Tady narážím na zmiňovanou Bohemku 1905, která mimochodem podle právníka Bohemians Praha Lněničky stále hraje ligu neprávem. Ale to není naše věc. My chceme, aby se hrála v našem regionu co nejvyšší soutěž, tou je nyní divize. A ta se v Hořovicích hraje. Další hráči mají možnost se vykopat v I.A třídě nebo v okresu a pokud se zdravě poperou o divizní triko, mohou ho obléci. Co se týče otázky, proč Bzová hraje v Hořovicích a Hořovice ve Bzové, myslím, že už nemá cenu odpovídat, protože každý rozumný člověk to pochopil: Právně nešlo v soutěžním ročníku 2007/2008 začít jako sjednocený nebo sloučený klub! To bude možné až od příští sezóny.

 Když jsme u názvu FK Hořovicko, jsem pro něho stále. Jen mě trochu zarazilo, že Bzová se tak lehce vzdá své části v názvu. Ono je to úplně jednoduché. Viděli jsme sami, že některé sloučeniny typu Neratovice/Byškovice nebo Český lev-Union Beroun jsou životaschopné, ale trochu krkolomné. Zatímco třeba Slovácko bylo jednoduché a za týmem jdou příznivci z celého regionu. A to bychom chtěli dosáhnout i tady. Vždyť zde hrají fotbalisté nejen z Hořovic, ale z celého regionu. Navíc si troufám říci, že v divizním týmu na konci podzimu běhalo možná více hráčů, kteří někdy oblékli hořovický dres než v tom, který hrál I.A třídu. Zkuste si to spočítat a pak všem vyjde, že každý příznivec, který je odsud, hráče z 75% zná osobně, že je potkává na ulicích, v práci atd. Když se ještě vrátím k názvu a ke zmiňované historii. Úspěch ve čtyřicátých letech v podání dorostu byl obrovský a je na co být hrdý. Ale pod jakým názvem tehdy klub hrál? Alba Hořovice! A to ho nikdo nenutil jako později v dobách socialismu, aby se muselo hrát pod sjednoceným Spartak. Osamostatnění přišlo až po sametové revoluci a byla to dobrá volba. Jenže čas přináší změny a nelze se k nim stavět postaru a přijmout je. Jinak se nepohneme dál a vrátíme se o hodně let nazpět. A to doufám nechcete ani vy, vážený pisateli, ani já ani nikdo jiný přející si, aby se na obou hřištích, kde  bude hrát nový klub hlásící se k historii SK Hořovice (1910) i FC Bzová (1943), hrál kvalitní fotbal jak v dospělém tak i mládežnickém podání.

Jan Vildmon

 

Přidat příspěvek

Příspěvky

Dosud nikdo nepřidal žádný příspěvek.