Kalendář

<< prosinec 2021 >>
Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Novinky

 

 

 

Sledujte aktuality z fotbalu na Tipsport.cz 

On-line vstupenky na Viktorii Plzeň [›] 

Nový web Jiskry Domažlice [›]

  

 

 

 

 

Domažlický FOTBALŠebek je bohatší o zkušenosti.

Fotbalovému brankáři Janu Šebkovi je teprve šestnáct let, ale už má za sebou zahraniční  zkušenost. Sice krátkou, ovšem ne ledajakou. Tři měsíce totiž hájil barvy dorostu londýnské  Chelsea. Během krátké doby sbíral cenné zkušenosti ve fotbalové akademii Chelsea, zachytal si ve čtyřech soutěžních a v jednom přátelském zápase.
Postupně v něm však zrálo rozhodnutí vrátit se domů. A zkusit jinou cestu - trénovat a chytat ve  známém prostředí, fotbalově růst a upozornit na sebe svými výkony. A potom se do zahraničí  vrátit. „Jít rovnou ven nebylo asi v mém věku úplně ideální. Chtěl bych to teď zkusit jinak. Podobně jak to udělal Petr Čech, který šel postupnou cestou. Venku jsem dospěl k názoru, že  tohle bude pro mě vhodnější způsob. Chci být na očích, pravidelně chytat dorosteneckou ligu a  dostat se znovu do reprezentace do 17 let," říká 197 centimetrů vysoký a 97 kilogramů vážící  gólman.
„Jsem ve věku, kdy potřebuji nejen kvalitně trénovat, ale především chytat, sbírat zápasové  zkušenosti. A k tomu mám doma větší šanci," míní odchovanec FK Tachov.
Tří měsíců v Chelsea ale prý nelituje ani trochu. „Byla to obrovská lidská i sportovní zkušenost.  Poznal jsem, jak to chodí ve špičkovém profesionálním klubu, co všechno obnáší život mladého  člověka, který se soustředí jen na fotbal," říká vytáhlý brankář.
Převahu v dorosteneckém celku Chelsea mají domácí fotbalisté, ale jsou v něm i cizinci. „Dva  Italové, jeden Švéd, Dán a Slovák. S Miroslavem Stochem z Nitry jsem byl ubytován v anglické  rodině a kromě něj jsem se hodně kamarádil i s jedním z Italů," vzpomíná Jan Šebek.
Dorostenci v Chelsea jsou profesionály a věnují se výhradně fotbalu. ..Co se týče studia, většina  fotbalistů je měla přerušená nebo studovali podle individuálních plánů," vysvětluje student tachovského gymnázia. „Se školou udržuji kontakt hlavně po Internetu. Zrovna dnes jsem udělal  zkoušku z biologie. Dostal jsem za dvě," usmívá se. Velký pokrok udělal Jan Šebek v angličtině.  „Angličtinu jsme sice měli všichni cizinci jen dvě hodiny každé pondělí, ale jinak jsem jazyk  používal samozřejmě celý den. Zdokonalil jsem se, rozšířil slovní zásobu a především jsem ztratil ostych z mluvení," sděluje.
Šebek v Anglii na vlastní kůži poznal, že je to země fotbalu zaslíbená. Fanoušci svůj klub milují a  sledují i dorostenecké týmy. „Na naše zápasy chodilo v průměru pět tisíc diváků. Poslední finále  anglického dorosteneckého poháru, ve kterém se utkala Chelsea s Arsenalem,  sledovalo dokonce osmnáct a půl tisíce fanoušků," zdůrazňuje Jan Šebek, který si třeba zachytal právě proti  Arsenalu, Manchesteru City či Boltonu. Na kontě má i přátelský zápas proti dorostu španělského  FC Sevilla.
V Chelsea se několikrát setkal i s Petrem Čechem. „Promluvili jsme si za tu dobu asi třikrát. Na  velké debaty ale bohužel nebylo moc času. Petr je hodně vytížený a i já jsem měl spoustu svých  povinností. Je ale skvělý člověk, chová se naprosto přirozeně a lidsky," chválí svůj idol Jan  Šebek.
Po návratu domů se o mladého gólmana zajímalo několik prvoligových klubů, on ale dal přednost   Viktorii Plzeň. „Rozhodla osoba trenéra Jiřího Krbečka, ke kterému mám velkou důvěru. Hodně mě toho naučil. Rád bych ve Viktorii trénoval a na jaře i chytal. Doufám, že se kluby dohodnou a  budu moci ve Viktorii hostovat. A za půl rok se uvidí, co bude dál. Šanci na návrat do Chelsea v žádném případě nevzdávám," říká odhodlaně Jan Šebek.
Chce na sobě tvrdě pracovat. Kvůli tréninkům ve Viktorii bydlí v Plzni, dva dny v týdnu tráví  také v Praze „Manažer mi domluvil přípravu s kondičním trenérem," dodává šestnáctiletý  brankář.
Václav Vacek

Přidat příspěvek

Příspěvky

Dosud nikdo nepřidal žádný příspěvek.